Přes 2050. Tolik přístrojů má nová největší síť bankomatů v České republice. Vznikla na začátku února díky spolupráci 4 bank. Pro klienty to znamená, že mají víc možností, kde vybrat peníze. A přitom za stejných podmínek, jaké mají nastavené u své banky.
Své bankomaty už loni v červnu začaly vzájemně sdílet:
K nim se letos 1. února připojili další dva poskytovatelé:
Největší změnu pocítí klienti, kteří nemají účet u Moneta Money Bank. Ta jim totiž u běžných účtů už dřív umožňovala výběr z cizích bankomatů bez omezení.
Klienti ostatních zmíněných bank ale tuto možnost získali nově.
Zatím jen pro výběry
V současné době bude společná bankomatová síť sloužit jen pro výběr peněz. Na možnost vkládání hotovosti se stejnými podmínkami jako u své „domovské“ banky si musí klienti ještě počkat.
U bankomatů Komerční banky a Moneta Money Bank má přibýt možnost vkládat peníze během letošního roku. Ostatní dva poskytovatelé zatím termín neurčili.
Levnější a ekologičtější
Zástupci bank si od společné bankomatové sítě kromě spokojenějších zákazníků slibují i další výhody. Například:
Komerční banka, která stála u zrodu tohoto projektu, v jeho propagaci využívá ještě další dva argumenty:
Výzva pro ostatní: Přidejte se
Do sítě sdílených bankomatů se mohou přidat i další banky. Komerční banka je k tomu už loni vyzvala v otevřeném dopise.
Zástupci některých společností ale tehdy uvedli, že o podobném kroku neuvažují. Týká se to například ČSOB, Fio banky či Raiffeisenbank.
Argumentují třeba tím, že už nyní mohou jejich klienti vybírat peníze zdarma i z bankomatů jiných poskytovatelů. Zapojení do společné sítě by tedy pro ně prakticky nic nezměnilo.
Společná síť předstihla i Českou spořitelnu
Zapojit se do projektu nechce ani Česká spořitelna, která ještě na začátku roku držela prvenství v počtu bankomatů.
Od února však spadla až na druhé místo. Klientům nabízí celkem 1740 zařízení – to je o 310 méně než současná sdílená bankomatová síť.
Skoro pětinu bankomatů má přitom v obcích do 5000 obyvatel nebo na spádových místech pro obyvatele menších obcí.
Spojení s ostatními bankami by tak České spořitelně ani jejím klientům nepřineslo tolik výhod, jako je tomu například u malých bank.
Automat vrátí zapomenuté peníze
Místo zapojení do společné bankomatové sítě tak Česká spořitelna zavádí jiné novinky.
Loni už například spustila možnost vybrat si peníze pomocí QR kódu. Lidé s mobilní aplikací George díky tomu nemusí u bankomatu vytahovat kartu ani na něm zadávat PIN kód.
Na konci minulého roku pak České spořitelna spustila službu, která pomůže klientům v případech, kdy v bankomatu peníze zapomenou. Například kvůli spěchu nebo z roztržitosti.
Přístroj totiž dokáže zjistit, kolik peněz daný člověk ve stroji zapomněl. A také to, zda je nikdo další nevzal. Zapomnětlivému klientovi pak banka peníze automaticky vrátí na účet.
Zatím je však tato služba dostupná pouze u recyklačních automatů. Tedy u takových, které přijímají vklady a zároveň klientům umožňují vložené peníze vybrat.
Další novinky plánuje banka zavést v příštích týdnech. Jen do konce března chce lidem nabídnout:
Jak si vybrat nejlepší účet
I když jsou uvedené výhody lákavé, při výběru běžného účtu se vždy zaměřte také na další parametry a podmínky.
Zajímejte se zejména o poplatky za vedení účtu a za další služby. A nabídky jednotlivých bank si porovnejte.
Pomůže vám s tím naše srovnání běžných účtů, díky kterému si snadno vyberete ten skutečně nejvýhodnější. Vyzkoušejte ho i vy!
V roce 2024 jsou běžné bankovní účty nezbytnou součástí života většiny lidí. Přestože moderní technologie a pokroky v zabezpečení bankovních systémů výrazně zlepšily ochranu uživatelů, stále existují bezpečnostní rizika, která je třeba brát v úvahu. Následující článek popisuje některá z nejvýznamnějších rizik spojených s každodenním používáním běžných bankovních účtů v roce 2024.
Mít účet u banky je nejpraktičtější způsob uložení peněz. Výplaty se většinou posílají už jen na účet. Platby z účtu jsou jednoduché a často zdarma, navíc můžete získat nějaké zhodnocení. Úložky v bance jsou pojištěny až do 100 000 eur. Hledat pro své peníze bezpečnější místo, než je banka, nemá patrně smysl.
České banky nezapomínají ani na děti. V jejich nabídce najdete dětské účty i platební karty. Kdy začít přemýšlet o založení těchto finančních produktů, které banky je nabízí, jaké jsou jejich podmínky a podle čeho vybírat?
Od 20. dubna 2024 zavede Raiffeisenbank pro většinu klientů nové ověření při přihlašování do internetového bankovnictví. K tomuto kroku banka přistoupila z bezpečnostních důvodů, cílem změny je zvýšené zabezpečení přístupu k účtu. Změna se dotkne většiny klientů. Jediná skupina uživatelů bankovnictví RB, pro které se nic nemění, jsou ti, kteří se stále ještě přihlašují kombinací SMS kódu a hesla.
Založit si bankovní účet online, je dnes už hračka. Banky přizpůsobily proces tak, aby byl přístupný co nejvíce klientům. Dokumentů pro založení účtu se nevyžaduje mnoho: jen osobní doklady, případně výpis z účtu, který už používáte u jiné banky. Online si můžete založit účet běžný, spořicí, obchodní (investiční), účet podnikatelský, ale třeba i termínovaný vklad. U některých dětských účtů zůstává nutnost osobní návštěvy na pobočce. Podívejte se, jak na založení bankovního účtu online. Věděli jste, že některé banky nabízejí bonusy za založení účtu?
KOMENTÁŘE k článku Vznikla největší síť bankomatů v Česku. Zapojily se do ní 4 banky
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.