Rok 2020 může přinést na český hypoteční trh jednu velkou novinku – zpětné hypotéky. Zástupci společnosti Wüstenrot nedávno přiznali, že o tomto produktu uvažují. A podobné řešení do budoucna nevylučují ani další poskytovatelé.
Zpětná hypotéka není typickým úvěrovým produktem jako klasické půjčky na bydlení. Její princip je obrácený. Místo půjčení peněz na pořízení nového bydlení poskytovatel od majitelů koupí stávající nemovitost.
Neznamená to ale, že se lidé musí z domu nebo bytu okamžitě odstěhovat jako při běžném prodeji. Banka nechá klienty v nemovitosti dál bydlet. Až do doby, kdy se sami rozhodnou přestěhovat nebo zemřou.
Peníze přitom klienti dostanou už po podpisu smlouvy. A to buď všechny naráz, nebo po částech v pravidelných intervalech. Získají tak zajímavou rentu k důchodu.
Zpětná hypotéka patří mezi oblíbené produkty například ve Spojených státech amerických nebo ve Velké Británii. V České republice se jí banky dosud vyhýbaly. Zejména proto, že je zaměřená na starší lidi, a proto může být vnímaná negativně.
Někteří poskytovatelé se také bojí, že jakmile lidé nemovitost prodají, přestanou se o ni starat. A banka získá pouze vybydlený objekt.
Plány Wüstenrotu na zpětnou hypotéku může překazit prodej této společnosti Monetě Money Bank. Její zástupci totiž s podobným produktem v současnosti nepočítají. Ke spojení těchto společností ale dojde až za čtvrt roku a musí jej schválit Česká národní banka a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Pokud Wüstenrot do té doby zpětné hypotéky spustí, stane se první bankou na českém trhu, která je nabízí. Aktuálně je najdete pouze u úvěrové společnosti Finemo.cz a u družstevní záložny Ney.
Zavedení zpětné hypotéky by navázalo na loňské rozšiřování portfolia hypotečních produktů u jednotlivých poskytovatelů. Kvůli klesajícímu zájmu o půjčky na bydlení totiž banky přišly s několika novými úvěry. Vesměs přitom cílily na mladé žadatele, kterým nabízely vyšší půjčky nebo delší dobu splatnosti.
Právě mladí zájemci o hypoteční úvěr by se letos měli dočkat dalšího zvýhodnění. Má jim s tím pomoci novela zákona o České národní bance, která mimo jiné zmírňuje požadavky na žadatele do 36 let.
Analytici letos očekávají ještě další změny, které významně ovlivní český hypoteční trh. Týká se to například zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték. Česká národní banka totiž loni několikrát naznačila, že s takovým krokem počítá. Zejména u hodnoty LTV – tedy výše poskytnutého úvěru vůči hodnotě nemovitosti.
Dosud je LTV běžně 80%. Jen ve výjimečných případech se smí pohybovat mezi 80–90%. Z některých vyjádření centrální banky však vyplývá, že tato hodnota do budoucna klesne. Zájemci o hypotéku tak budou potřebovat víc vlastních úspor.
Kdy se centrální banka do změn pustí, není zatím jasné. Urychlit je může například další zdražování domů a bytů.
Aktuálně jsou nemovitosti předražené až o 20%. Zástupci České národní banky proto na podzim upozornili, že pokud nadhodnocení nemovitostí dál poroste, sáhnou právě ke snížení LTV.
Zároveň však předpokládají, že růst cen letos výrazně zpomalí. A nadhodnocení už nestoupne.
Přesto je pravděpodobné, že na zpřísnění hypotečních podmínek dojde ještě letos. A právě to je podle zástupců bank jedním z důvodů, proč by zájemci o půjčku na bydlení měli jednat rychle.
Dalším je předpokládané zvyšování úroků. Minulý rok sice klesla jejich průměrná výše ze 3% až na 2,35%, jenže letos analytici čekají spíš mírný růst. Zhruba k hladině 2,5%.
Nahrává tomu zejména zvyšování sazeb na světových mezibankovních trzích. Kvůli nim bankám stoupají náklady na zajištění peněz pro hypotéky a tím pádem klesá jejich marže. Už koncem minulého roku proto zdražilo několik poskytovatelů.
Zároveň je třeba poznamenat, že příliš optimističtí nebyli analytici ani loni v lednu. Tehdy čekali, že se koncem roku 2019 budou průměrné úroky hypoték pohybovat okolo 3%. Místo toho přišel strmý pokles.
Ani letos se proto nedá 100% říct, jak se situace vyvine. Pokud Česká národní banka znovu zpřísní hypoteční podmínky a zájem o nové půjčky na bydlení opět klesne, může to vést k další vlně zlevňování.
Výši úroků navíc ovlivňuje i mezinárodní situace. A například nové obchodní války mohou sazby na světových mezibankovních trzích opět srazit. V takovém případě by měly následovat také úroky českých hypoték.
Podmínky hypotéky se tak mohou rychle měnit. Pokud tedy chcete mít jistotu, že vyberete tu nejvhodnější nabídku, nezapomeňte nejdřív vyzkoušet naši hypoteční kalkulačku. S její pomocí získáte přehled těch nejlepších hypoték, které odpovídají vašim požadavkům.
V dnešním finančním světě, kde banky přistupují k poskytování hypoték stále opatrněji, si vyjednání lepších podmínek může vyžadovat jisté úsilí.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
KOMENTÁŘE k článku Wüstenrot zvažuje zpětné hypotéky. Mají pomoci hlavně starším klientům
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.