Změna názvu, loga a přeměna vzhledu obchodních
míst čeká příští rok Českomoravskou stavební spořitelnu (ČMSS). K 11. březnu
2021 totiž změní název na ČSOB Stavební spořitelnu a završí tak loni započatou
integraci do skupiny ČSOB.
Klienti díky tomu snadněji dosáhnou na více
služeb. „Všechny služby spojené s bydlením naleznou pod jednou střechou a
jednou značkou,“ uvedl k přejmenování člen představenstva ČSOB Petr Hutla.
Přejmenování se klientů nijak nedotkne. Všechny spořicí i úvěrové smlouvy budou i dále platné. „Přejmenováním Českomoravské stavební spořitelny dále posílíme vzájemnou vazbu a spolupráci mezi bankou, Hypoteční bankou, stavební spořitelnou i pojišťovnou,“ dodal Hutka.
Změna vlastnické struktury umožní více propojit všechny služby. „Můžeme nabízet různé kombinace produktů v rámci skupiny a lépe sdílet klientská data. To klientům přináší řadu výhod, ať už v jednoduchosti obsluhy, šíři produktové nabídky nebo nových službách v oblasti digitalizace a on-line prostředí,“ podotkl Hutla.
ČMSS, která působí na trhu od roku 1993 a je největší stavební spořitelnou v České republice, se dostala do povědomí lidí také díky svému maskotovi. Známá Liška, která mimochodem letos slaví 45. narozeniny, proto zůstane spojená se spořitelnou i po přejmenování.
Součástí skupiny ČSOB je kromě ČMSS i Poštovní spořitelna. I tato značka má postupně skončit. Od začátku listopadu pro ni totiž ČSOB přestane zveřejňovat samostatné obchodní podmínky a sazebník poplatků.
ČSOB avizovala postupné utlumení značky Poštovní spořitelna už dříve. Důvodem je co nejmenší tříštění sil a také šetření nákladů. Proto například už od loňského podzimu mohou klienti využívat pobočky obou poskytovatelů. Zákazníci tak mohou i nadále chodit na pobočky České pošty, jak byli zvyklí, nebo přímo do banky.
Kromě toho mohou klienti Poštovní spořitelny využívat služby, které skupina ČSOB nabízí.
Největší domácí stavební spořitelně, která má zhruba 1,3 milionů klientů, se v prvním pololetí dařilo. Poskytla úvěry v objemu 11,502 miliardy korun, což je meziročně o 14,2 % více.
Za to, že se trhu daří, může touha lidí v České republice po lepším bydlení. „Chtějí kupovat nové bydlení a rekonstruovat to stávající. Z našeho aktuálního průzkumu vyplývá, že pětina lidí se chce v blízké době přestěhovat, současná situace na tom nic nezměnila,“ vysvětlil důvody růstu zájmu místopředseda představenstva ČMSS Jochen Maier.
Kromě úvěrů rostl i zájem o stavební spoření. Českomoravská stavební spořitelna v 1. pololetí sjednala 93 576 smluv, což je meziročně o 3,4 % více. „Za celý rok ale zřejmě stavební spořitelny uzavřou méně smluv než loni, příští rok počítáme s opětovným nárůstem zájmu,“ předpovídá Maier.
O stavební spoření je zájem, protože zůstává jednou z nejvýhodnějších forem zhodnocení peněz s téměř nulovým rizikem. Navíc doby, kdy se dalo vydělávat jen na spořicích účtech, už jsou pryč.
I banky, které ještě na začátku roku nabízely úročení alespoň 1,5 %, úroky snížily už v první polovině letošního roku. Reagovaly tak na pokles sazeb centrální banky.
Česká národní banka totiž během 3 měsíců hned několikrát snížila své sazby. Vedly ji k tomu 2 důvody:
Základní sazba tak postupně klesla z 2,25 % na pouhých 0,25 %. Česká národní banka si od toho slibuje dostupnější půjčky pro zaměstnance, podnikatele i firmy.
Právě základní sazba totiž určuje, s jakým úrokem si centrální banka půjčuje peníze od komerčních bank. A tedy s jakým zhodnocením mohou banky počítat. Právě to přímo ovlivňuje i sazby spořicích produktů.
Většina bank přistoupila ke snížení úrokové sazby na spořicích účtech už v první polovině roku. Platí to i o Trinity Bank, která ale ve snižování pokračuje také nyní. Například na spořicím účtu Výhoda + klesl úrok z 0,4 % na 0,2 %.
Změny se kromě spořicích účtů dotkly i termínovaných vkladů. Úroků u nich spadly zhruba na polovinu.
Banka změnu obhajuje tím, že reaguje na současný vývoj na trhu. Oporu má také ve svých obchodních podmínkách, které určují, že při změně referenční sazby může změnit úroky, a to prakticky ze dne na den.
I když úrokové sazby klesly u bank pod 1 %, spořicí účet má stále svůj smysl. Nabízený úrok sice inflaci vyrovnat nezvládne, ale peníze alespoň ztrácí hodnotu o něco pomaleji. Zároveň je máte vždy po ruce, stejně jako na běžném účtu, a při nečekaných situacích je můžete využít.
Oproti investicím je spořicí účet také velmi bezpečným způsobem, jak alespoň trochu peníze zhodnotit. Všechny vklady jsou totiž ze zákona pojištěné. I kdyby banka zkrachovala, máte jistotu, že o peníze nepřijdete.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
Dlouhodobá nemoc ovlivní v životě vše, včetně pracovní schopnosti a finanční situace. Jak se ale projeví na budoucím důchodu? Co znamená "dlouhá nemoc" z pohledu důchodového systému, jak ovlivňuje výpočet starobního důchodu a jaké jsou podmínky pro přiznání invalidního důchodu? Má smysl uvažovat o předčasném důchodu v případě dlouhodobé nemoci? A jaké dokumenty budete potřebovat pro žádost o důchod při dlouhodobé nemoci?
Zvažujete odchod do důchodu, ať už řádného, nebo dřívějšího, ale nejste si jisti, kdy na něj máte nárok a co k jeho vyřízení potřebujete? V našem článku se dozvíte vše podstatné o podmínkách pro přiznání starobního důchodu, předčasného důchodu a předdůchodu. Také o výpočtu jeho výše a možnostech přivýdělku. Poradíme vám také, jak si co nejlépe zajistit finanční prostředky na stáří a jak se na důchod připravit jako OSVČ.
Rok 2024 přináší významné změny v oblasti penzijního spoření, které se dotýkají jak výše státních příspěvků, tak i jejich dostupnosti pro určité skupiny střadatelů. Zatímco maximální státní příspěvek se zvyšuje, senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července nárok na tuto podporu. Některé penzijní společnosti se rozhodly seniorům tuto náhlou změnu alespoň dočasně kompenzovat
KOMENTÁŘE k článku Z ČMSS bude ČSOB Stavební spořitelna, Liška ale zůstane
spoření s Liškou, Komentoval(a): Hana Kurzová
Dobrý den. Prosím Vás o informaci,na koho a kam se máme obrátit s projednáním o ukončení stavebního spoření a při řešení penzijního spoření. Je pobočka Lišky vůbec ještě ve Dvoře Králové nad Labem,nebo musíme jezdit do Trutnova?Prosím o kontakt,kdo je oprávněn se mnou o mých penězích jednat?Jejich kanceláře po městě zmizeli. Děkuji Vám. Hana Kurzová
dotaz, Komentoval(a): Líba Budínská
Chceme osobní kontakt k projednání již uzavřené smlouvy a nevíme kam se obrátit v Jablonci nad Nisou. pobočka v Podhorské ulici již nefunguje ?