Jen několik set korun, v horším případě pár tisíc. Takové poplatky za předčasné splacení hypotéky si v současnosti účtují banky na českém trhu. Brzy se to ale změní. Ministerstvo financí připravilo novelu zákona o spotřebitelském úvěru, která poplatky za předčasné splacení navyšuje i na desítky tisíc korun.
Novela má rozšířit seznam položek, které si mohou poskytovatelé naúčtovat jako účelně vynaložené náklady. Právě ty po vás smí banka požadovat ve chvíli, kdy se rozhodnete doplatit hypoteční úvěr před koncem fixace.
Počítají se do nich zejména nezbytné administrativní náklady. Díky tomu vyjdou jen na několik set korun.
Ministerstvo financí však chce do účelně vynaložených nákladů započítat také rozdíl mezi původně sjednaným úrokem a průměrnou sazbou, která je na trhu v době, kdy o předčasné splacení úvěru požádáte.
Zaplatíte až 2 % ze zbývajícího úvěru
Zmíněný poplatek má být zastropovaný hodnotou 2 %.
V praxi tedy bude vše vypadat například takto:
ČNB: banky smí účtovat jen nutné náklady
Plánovaná úprava je výsledkem dlouhodobého tlaku bank, které volají po zvýšení poplatků za předčasné splacení hypotéky.
Od novelizace zákona o spotřebitelském úvěru z roku 2016 si totiž poskytovatelé smějí účtovat pouze účelně vynaložené náklady. Česká národní banka navíc v roce 2019 jasně definovala, co mezi takové výdaje patří.
„Účelně vynaložené náklady jsou takzvané věcně nutné náklady spojené s předčasným ukončením smlouvy, jejichž výše je zároveň odůvodněná. Jedná se tedy zejména o administrativní náklady poskytovatele,“ upozornila tehdy mluvčí centrální banky Markéta Fišerová.
Centrální banka poskytovatele také upozornila, že mezi účelné výdaje nepatří provize pro zprostředkovatele nebo například snížení úrokových výnosů.
Vysoké poplatky trestala ČNB i soud
Banky však upozorňují, že kvůli současnému systému ročně prodělávají stovky milionů korun.
Někteří poskytovatelé si proto i přes odpor České národní banky dál účtovaly poplatky v řádech desetitisíců korun. Klienti se proti tomu ale bránili a některé případy se dostaly až k soudu.
Nedávno například Obvodní soud pro Prahu 2 rozhodl, že Modrá pyramida musí klientovi vrátit 46 000 korun, které si naúčtovala jako poplatek za předčasné splacení.
Už dřív navíc centrální banka potrestala několikamilionovými pokutami Modrou pyramidu a Komerční banku.
Místo 3 % zaplatíte „jen“ 2 %
Tlak poskytovatelů na narovnání podmínek nakonec vyústil v návrh na úpravu zákona o spotřebitelském úvěru.
Jeho původní verzi podal poslanec ANO Jan Řehounek už loni jako takzvaný přílepek k návrhu zákona na zavedení účtu dlouhodobých investic. Tato novela počítala s tím, že klienti zaplatí až 3 % z rozdílu úrokových sazeb.
Současná novela od ministerstva financí z tohoto návrhu vychází, plánovaný limit ale snížila na 2 %.
Přibydou možnosti bezplatného splacení
Návrh ministerstva obsahuje nejen zvýšení poplatků, ale i nové možnosti, kdy za předčasné splacení hypotéky nemusíte platit vůbec nic.
V současnosti je předčasné splacení zdarma:
Podrobnější informace najdete v našem článku Jak na předčasné splacení hypotéky? 4 možnosti, kdy ho máte zdarma.
Podle ministerstva financí by se ke zmíněným situacím nově přidal:
Vyhněte se vysokým poplatkům
První odhady předpokládají, že novela zákona o spotřebitelském úvěru vstoupí v platnost nejdřív v druhé polovině příštího roku. Podle návrhu ministerstva financí má ale platit i zpětně.
I když si tedy vezmete hypotéku nyní, hrozí vám, že při předčasném splacení zaplatíte desítky tisíc korun.
Aby byl tento poplatek co nejmenší, potřebujete najít hypoteční úvěr s co nejnižším úrokem. Sníží se tak případný rozdíl mezi úrokovými sazbami, ze kterého se poplatek počítá.
Jak takovou půjčku najít? Vyzkoušejte naši hypoteční kalkulačku. Zadáte do ní několik základních údajů a za okamžik získáte přehled těch nejvýhodnějších úvěrů. Máte tak jistotu, že hypotéku nepřeplatíte víc, než je nutné.
A zároveň se vyhnete zbytečně vysokým poplatkům.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
Vzít si hypotéku, to je obrovský závazek. Jak vůči bance, tak i vůči sobě a své rodině. Podívejme se, jak se dá i tak obrovský závazek zajistit, abyste při negativních životních událostech nepřišli o nemovitost bez náhrady, o schopnost splácet, a abyste i v problematických měsících měli vždycky dostatečnou rezervu na další splátku. Zorientujte se v možnostech zajištění hypotéky na vaší straně a v možnostech účinné finanční ochrany vás i vaší rodiny.
Exekuce. Slovo, které děsí snad každého člověka, který má nějakou půjčku. A pokud máte hypoteční úvěr, je situace ještě složitější. Pokud se totiž dostanete do potíží se splácením, hrozí vám, že přijdete o bydlení. Podívejte se proto, jak exekuci na hypotéku zabránit a jak postupovat, když vám hrozí.
Nákup první nemovitosti je významným životním krokem, který vyžaduje pečlivou přípravu a důkladné rozvažování. Klíčovým krokem je zhodnocení vašich finančních možností, abyste věděli, kolik si můžete dovolit investovat do hypotéky a dalších souvisejících nákladů. Před samotným nákupem je nutné se zaměřit na průzkum trhu a určit, která lokalita i typ nemovitosti nejlépe vyhovují vašim potřebám a budoucím plánům.
Hypotéka je jedním z nejčastějších způsobů, jak financovat nové bydlení. Víte ale, že vám pomůže i s pořízením nábytku nebo elektroniky? Takzvaná hypotéka na vybavení bytu vám na zařízení domácnosti půjčí i miliony korun.
KOMENTÁŘE k článku Za předčasné splacení hypotéky zaplatíte i 70 000 Kč. Počítá s tím návrh ministerstva
A makléři budou pracovat zdarma?, Komentoval(a): Michal
V tom návrhu zákona i v definici ČNB absolutně chybí to, že mezi náklady by se měla počítat i provize zprostředkovatele, protože ten vykonal práci, za kterou mu náleží odměna.
Takto zákazník do 2-3 let hypotéku předčasně splatí a zprostředkovatel vrací provizi za vykonanou práci, protože jí ručí 2-3 roky.
To zprostředkovatelé nemají žádné zastání ani u velkých makléřských firem, které by to do zákona protlačily??
Mně se opravdu nechce pracovat zdarma, nebo se 2 roky bát, že budu vracet provizi!
RE: A makléři budou pracovat zdarma?, Komentoval(a):
Dobrý den, v případě předčasného ukončení hypotéky do 3 let se vrací obvykle pouze poměrná část provize (každá banka má trochu jiná pravidla), nikoliv celá provize. Business poradců/makléřů ve financích a realitách je postaven na tom, že Vám 3 klienti nevyjdou a jeden ano. A za toho jednoho zinkasujete takovou provizi, která Vám pokryje i klienty, u kterých to nedopadlo.