Od 1. září 2024 nabyla účinnosti novela zákona o spotřebitelském úvěru, která mění podmínky pro předčasné splacení hypoték. Nová pravidla umožňují bankám účtovat vyšší poplatky za nečekaný odchod klienta. To může ovlivnit nejen rozhodování o refinancování hypotéky, ale dokonce i celkovou dynamiku hypotečního trhu.
Nové znění „zákona o hypotékách“, jak se v poslední době zkratkovitě označuje aktuální novela zákona o spotřebitelském úvěru, umožňuje bankám účtovat klientům sankci za předčasné splacení hypotéky. Jedná se až o 1 % z předčasně splácené částky.
Tento poplatek má pokrýt náklady spojené s refinancováním hypotéky během období fixace. Dosud mohly banky za tuto službu požadovat pouze administrativní poplatek do 1 000 Kč. Dodejme, že refinancování mimo fixaci zůstává i nadále bezplatné.
Petr Kielar, analytik serveru Stavebky.cz, vysvětluje: „Úvěrů, které byly poskytnuty před 1. zářím 2024, se změny dotknou pouze tehdy, když v období od 1. září 2024 dojde ke stanovení pevné úrokové sazby. Tedy když začne běžet nové období fixace úrokové sazby."
Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Swiss Life Select, poznamenává: „Klienti, kteří již úvěry vyřizovali, spěchali, aby je stačili podepsat do 31. 8. 2024." Tato změna vedla k nárůstu počtu uzavřených smluv těsně před začátkem platnosti nových pravidel.
Proč nárůst? Na hypotéky uzavřené do konce srpna 2024 se totiž novela nevztahuje. K tomu dojde až po první refixaci nebo po prvním refinancování.
Data Hypomonitoru České bankovní asociace ukazují, že v červenci 2024 banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za 23,8 mld. Kč, z toho skutečně nové úvěry činily 19,6 mld. Kč. To představuje meziroční nárůst o téměř 110 procent.
David Eim, místopředseda představenstva Gepard Finance, uklidňuje: „Ještě velmi dlouho, doslova roky, budou na trhu dominovat hypotéky, které se budou řídit zněním zákona před novelou." Zkrátka: změna hypotéky nebo refinancování hypotéky nebudou v nejbližší době ovlivněny novými pravidly.
Filip Hrubý , tiskový mluvčí České spořitelny, předpovídá: „Předpokládáme, že s ohledem na dosavadní stagnaci tříletých a pětiletých úvěrů na mezibankovním trhu se hypoteční sazby budou do konce roku pohybovat v pásmu 4,5 % až pět procent."
Libor Ostatek, hypoteční expert Broker Trust, dodává, že nově platná sankce za účelně vynaložené náklady přispívá k udržování vyšších úrokových sazeb: „I když cena zdrojů je velmi příznivá, hypoteční sazby se drží nepřirozeně vysoko. Banky totiž začaly k standardní marži kalkulovat i riziko okamžitého odchodu klienta."
Změna podmínek pro předčasné splacení hypoték je výsledkem dlouholetých sporů mezi bankami, ČNB a klienty. Mluvčí České spořitelny vysvětluje: „Pokud splácejí klienti hypotéku předčasně ještě před uplynutím doby fixace, vznikají nám dva druhy nákladů – administrativní náklady, spojené s administrací předčasného splacení a náklady spojené s financováním hypoték, které se rovnají ceně peněz na finančním trhu, které použijeme na financování dané hypotéky."
I přes horlivá ujišťování bank o nákladech na refinancování se na problematiku musíme podívat také z druhé strany, upozorňují na serveru Seznamzpravy.cz, kde se tématu sankcí za předčasné splacení dluhu věnují už dlouhodobě.
Server k tomu dodává, že tuzemské banky a spořitelny zaznamenaly v roce 2022 rekordní zisky, které poprvé v historii překročily hranici 100 miliard korun, konkrétně dosáhly úrovně 102,6 miliard korun. A v tomto období banky refinancovaly jen s administrativním poplatkem do 1 000 Kč.
Rekordní zisky bank mimo jiné inspirovaly zákonodárce k zavedení mimořádného typu daně: tzv. windfall tax, neboli daň z mimořádných zisků. Bohužel ji nastavili nešťastně: bankám ponechali prostor k optimalizaci nákladů. Přestože byl rok 2023 pro banky neméně úspěšný, zisk už vykazovaly jinak.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
Vzít si hypotéku, to je obrovský závazek. Jak vůči bance, tak i vůči sobě a své rodině. Podívejme se, jak se dá i tak obrovský závazek zajistit, abyste při negativních životních událostech nepřišli o nemovitost bez náhrady, o schopnost splácet, a abyste i v problematických měsících měli vždycky dostatečnou rezervu na další splátku. Zorientujte se v možnostech zajištění hypotéky na vaší straně a v možnostech účinné finanční ochrany vás i vaší rodiny.
Exekuce. Slovo, které děsí snad každého člověka, který má nějakou půjčku. A pokud máte hypoteční úvěr, je situace ještě složitější. Pokud se totiž dostanete do potíží se splácením, hrozí vám, že přijdete o bydlení. Podívejte se proto, jak exekuci na hypotéku zabránit a jak postupovat, když vám hrozí.
Nákup první nemovitosti je významným životním krokem, který vyžaduje pečlivou přípravu a důkladné rozvažování. Klíčovým krokem je zhodnocení vašich finančních možností, abyste věděli, kolik si můžete dovolit investovat do hypotéky a dalších souvisejících nákladů. Před samotným nákupem je nutné se zaměřit na průzkum trhu a určit, která lokalita i typ nemovitosti nejlépe vyhovují vašim potřebám a budoucím plánům.
Hypotéka je jedním z nejčastějších způsobů, jak financovat nové bydlení. Víte ale, že vám pomůže i s pořízením nábytku nebo elektroniky? Takzvaná hypotéka na vybavení bytu vám na zařízení domácnosti půjčí i miliony korun.
KOMENTÁŘE k článku Začala platit nová pravidla pro předčasné splacení hypoték
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.