Banky.cz Články Půjčka Žádost o předčasné splacení úvěru: víte, na co máte nárok a jaké jsou poplatky?

Žádost o předčasné splacení úvěru: víte, na co máte nárok a jaké jsou poplatky?

Žádost o předčasné splacení úvěru
4.12.2024 Půjčka

Úleva. To je jeden z hlavních pocitů, který mají lidé, když doplatí hypotéku nebo jinou velkou půjčku. Díky předčasnému splacení úvěru ho přitom můžete prožít i dlouho před plánovaným termínem splatnosti. Přečtěte si, kdy o předčasné splacení požádat, jak postupovat nebo jak se vyhnout poplatkům.

Co si z článku odnést

Na předčasné splacení spotřebitelského úvěru má ze zákona nárok každý. Pokud ale tuto možnost využijete, většinou musíte počítat s poplatky. Jejich výše se liší podle:

  • typu úvěru,
  • doby sjednání
  • i podmínek daného poskytovatele.

Dobře si proto spočítejte, jestli se vám takový postup vyplatí. Nebo načasujte předčasné splacení tak, abyste se poplatkům vyhnuli. Například na konec fixace hypotéky.

Kdo má nárok na předčasné splacení úvěru

Předčasné splacení úvěru je situace, kdy se rozhodnete půjčku doplatit ještě před termínem, na kterém jste se dohodli s bankou nebo nebankovní společností. A dobrou zprávou je, že poskytovatel vám tuto možnost nesmí odepřít.

„Předčasné splacení úvěru patří mezi základní práva spotřebitele, máte na něj tedy ze zákona nárok. Banka vám musí vyčíslit zbývající částku i poplatky, které zaplatíte. Jejich výše je přitom u většiny půjček omezená zákonem,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu Banky.cz.

Jaký je postup u předčasného splacení úvěru

Ještě než podáte žádost o předčasné splacení, ujasněte si, jestli chcete:

  • doplatit celý úvěr,
  • nebo pomocí mimořádné splátky uhradit jen jeho část.

Obvykle můžete využít obě možnosti. Záleží tak jen na vašich plánech a aktuálních finančních možnostech, které variantě dáte přednost.

Jakmile máte jasno, kontaktujte poskytovatele půjčky. „Informujte ho o tom, že jste se rozhodli využít předčasné splacení úvěru a nechte si vyčíslit zbývající část půjčky i poplatky související s doplacením dluhu. Získáte tak přesnou částku, kterou musíte bance uhradit,“ vysvětluje Libor Vojta Ostatek ze společnosti Broker Trust.

Následně podejte písemnou žádost o předčasné splacení úvěru. Musí obsahovat:

  • číslo úvěrové smlouvy,
  • datum splacení
  • a vaše kontaktní údaje.

Poté už jen stačí půjčku doplatit.

Celý proces obvykle trvá jeden až dva týdny.

Nejlevnější půjčka od Air Bank

Jaké jsou poplatky za předčasné splacení úvěru?

Ve většině případů musíte počítat také s poplatky za předčasné splacení úvěru. Jejich výše závisí například na tom:

Na jiné poplatky totiž narazíte u běžných spotřebitelských úvěrů a na jiné zase u hypoték.

Poplatky u spotřebitelských úvěrů

Maximální výše poplatků u spotřebitelských úvěrů, které nejsou určené na financování bydlení, je omezená zákonem o spotřebitelském úvěru. Podle něj si smí poskytovatel účtovat:

  • maximálně 1 % z předčasně splacené části úvěru, pokud do původního termínu doplacení zbývá víc než rok;
  • nanejvýš 0,5 % z předčasně splacené částky, když do původní splatnosti zbývá méně než rok.
Poplatky u spotřebitelských úvěrů

Zároveň platí, že poplatek nesmí být vyšší než částka, kterou byste do konce splatnosti zaplatili na úrocích.

Poplatky u hypotéky

Také v případě hypotečních úvěrů je maximální výše poplatků limitovaná zákonem. Situace je ale složitější. Poplatky se totiž liší podle toho, kdy jste si hypotéku vzali nebo refinancovali.

Aktuálně platí, že:

  • u hypoték uzavřených nebo refinancovaných do 30. 11. 2016 jsou poplatky omezené jen úvěrovou smlouvou – můžou být i v řádu statisíců korun;
  • u hypoték uzavřených nebo refinancovaných od 1. 12. 2016 do 31. 8. 2024 si banky smějí účtovat pouze účelně vynaložené náklady na ukončení úvěru – poplatky bývají ve stovkách či nižších tisících korun;
  • u hypoték uzavřených od 1. 9. 2024 zaplatíte také úrokový rozdíl, který může být až 1 % z nesplacené částky – poplatky vyjdou i na desetitisíce korun.

Poslední úpravu přinesla novela zákona o spotřebitelském úvěru, se kterou přišla vláda v roce 2023. Původně přitom navrhovala ještě výraznější navýšení poplatků.

Online hypoteční kalkulačka

Jak na předčasné splacení hypotéky bez poplatků

Zároveň existují situace, kdy můžete hypoteční úvěr doplatit bez poplatků. A to:

  • na konci fixačního období;
  • do 3 měsíců od stanovení nové výše úrokové sazby;
  • při rozvodu a vypořádání společného jmění manželů;
  • při prodeji nemovitosti, ke které se hypotéka váže (nemovitost ale musíte vlastnit alespoň 2 roky);
  • při úmrtí či vážném onemocnění některého z manželů, kteří mají společnou hypotéku;
  • při pojistném plnění z pojištění schopnosti splácet.

„Obvykle platí, že když uvažujete o předčasném splacení hypotéky, měli byste ho směřovat ke konci fixace. Takový postup bývá nejvýhodnější,“ podotýká Libor Vojta Ostatek ze společnosti Broker Trust.

Nejlevnější půjčka od Zonky

Výhody předčasného splacení úvěru

Největším plusem předčasného splacení úvěru je, že se zbavíte půjčky a snížíte svoje měsíční výdaje. Zůstane vám tak víc peněz na koníčky, investice nebo například na spoření.

Zároveň nezaplatíte tolik peněz na úrocích. Díky tomu vás půjčka vyjde levněji.

Předčasné splacení navíc mívá pozitivní dopad na vaše kreditní skóre, které banky posuzují při žádosti o novou půjčku.

Díky doplacení úvěru totiž snížíte své výdaje. Poskytovatel navíc vidí, že jste si s předchozí půjčkou poradili. A tuto informaci využije při hodnocení vaší úvěrové historie.

Nevýhody předčasného splacení úvěru

Hlavní nevýhodou jsou už zmíněné poplatky. „V některých případech můžou být velmi vysoké. Proto je nejlepší probrat možnosti předčasného doplacení půjčky nejprve se svým finančním poradcem,“ upozorňuje Petr Jermář, specialista na finance z portálu Banky.cz.

Nezapomeňte si také spočítat, jak výdaje na doplacení úvěru zatíží váš rozpočet. Stále by vám mělo zůstat dost peněz, které můžete použít jako rezervu na nečekané výdaje – například na opravu auta.

Vyhnete se tak situaci, kdy si hned po doplacení jedné půjčky musíte vzít další.

Další možnosti, jak snížit úrokové náklady

Pokud je vaším cílem hlavně to, aby klesly vaše měsíční výdaje, máte ještě další možnosti jak na to. Důležité je přitom zejména snížení úrokových nákladů. Tedy částky, kterou každý měsíc zaplatíte na úrocích.

Pomůže vám s tím například refinancování hypotéky nebo jiné půjčky. Při něm svou půjčku převedete k novému poskytovateli, který vám nabídne výhodnější podmínky.

A pokud máte víc úvěrů, zvažte jejich konsolidaci. Například pomocí americké hypotéky. Všechny půjčky tak spojíte do jedné a získáte nižší úrokovou sazbu.

ANKETA k článku Žádost o předčasné splacení úvěru: víte, na co máte nárok a jaké jsou poplatky?

Víte, jaké poplatky jsou spojeny s předčasným splacením úvěru?

Počet odpovědí: 117

KOMENTÁŘE k článku Žádost o předčasné splacení úvěru: víte, na co máte nárok a jaké jsou poplatky?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak funguje vymáhání dluhů: Co očekávat a jak se bránit

Jak funguje vymáhání dluhů: Co očekávat a jak se bránit

17.1.2025 Půjčka

Jak funguje vymáhání dluhů v praxi? Od první upomínky, přes soud, až po exekuci vede dlouhá cesta, během které máte více možností, než si možná myslíte. Nezaplacená splátka ještě neznamená exekuci na účtu nebo zabavený majetek. Naopak: při správném postupu můžete i vážné finanční problémy vyřešit s minimem následků. Připravili jsme pro vás přehledného průvodce vymáháním dluhů, včetně praktických tipů, jak se bránit a na co máte právo.

Úvěry pro s.r.o.: Co potřebujete vědět

Úvěry pro s.r.o.: Co potřebujete vědět

31.12.2024 Půjčka

Firemní úvěr se stal nepostradatelným nástrojem pro rozvoj a růst společností s ručením omezeným. Podnikatelský úvěr pomáhá firmám překlenout období nedostatku hotovosti, financovat investice nebo rozšiřovat podnikání. Ne každá společnost však dokáže úvěr získat snadno. Zde najdete vše důležité, co potřebujete vědět o úvěrech pro s.r.o.

Jak funguje protiúčet: Praktický průvodce krok za krokem

Jak funguje protiúčet: Praktický průvodce krok za krokem

31.12.2024 Půjčka

Protiúčet je atraktivní způsob, jakým řidiči mohou snadno vyměnit starý vůz za nový. Zákazníci tak mohou získat výkupní hodnotu svého stávajícího vozu automaticky odečtenou z ceny nového automobilu, často s dodatečnými slevami či bonusem. Pro mnohé je to příležitost, jak se vyhnout komplikacím spojeným s přímým prodejem starého auta.

Půjčka od soukromé osoby

Půjčka od soukromé osoby

29.12.2024 Půjčka

Půjčka od soukromé osoby, ale též půjčka od soukromého investora, nebo také P2P (peer-to-peer) půjčka. Oba názvy půjčky říkají, že nejde o úvěr od banky, ale ani od licencované nebankovní společnosti. Už tento fakt samotný by ve vás měl vzbudit zvýšenou opatrnost. Může se půjčka od soukromníka vyplatit? A co si tento typ půjčky vyžádá za svou často značnou shovívavost ohledně nižší bonity a příjmů?

Jak správně vypočítat splátku úvěru

Jak správně vypočítat splátku úvěru

27.12.2024 Půjčka

Plánujete si vzít úvěr a zajímá vás, jaká bude vaše měsíční splátka? Bez porozumění faktorům ovlivňujícím výši splátky se v rozhodování o půjčce neobejdete. V tomto článku vám krok za krokem vysvětlíme, jak se splátka úvěru počítá, jaké typy splátek se u půjček aplikují nebo jak si splátku jednoduše snížit. Po přečtení budete přesně vědět, co se promítá do výsledného výpočtu každé splátky.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2025, všechna práva vyhrazena