Přes 80 miliard korun. Takovou částku vybraly pojišťovny za pojistné v prvním letošním pololetí. Je to o necelých 6 miliard korun víc než loni – tedy o 7,8 %. Ukazuje to aktuální statistka České asociace pojišťoven.
Z růstu předepsaného pojistného vyplývá, že lidé mají větší zájem o nové smlouvy na pojištění. A také, že se kvůli vysoké inflaci pojistné zvyšuje.
Statistiky přitom ukazují, že v prvních 6 měsících tohoto roku stoupalo předepsané pojistné jak u životního pojištění, tak u toho neživotního.
O 10 000 nových smluv víc
Předepsané pojistné u životního pojištění meziročně vzrostlo o 3,1 %. Pojišťovny tak vybraly o 746 milionů korun víc – tedy celkem necelých 25 miliard korun.
Oproti předchozímu roku růst o něco zrychluje. Statistiky za první pololetí loňského roku totiž hlásily meziroční navýšení „jen“ o 2,7 %.
Stoupající trend potvrzuje také počet uzavřených smluv, který meziročně vzrostl o 4,4 %. Z 226 000 na 236 000 smluv.
Tento ukazatel se tak po dvou letech poznamenaných pandemií nemoci covid-19 začíná stabilizovat.
Zájem je hlavně o běžně placené smlouvy, které reprezentují přibližně 95 % všech smluv životního pojištění.
Zájem táhne neživotní pojištění
Ještě výraznější růst je vidět u neživotního pojištění. Předepsané pojistné v této oblasti meziročně stouplo o víc než 5 miliard korun. Přesáhlo tak hodnotu 55,1 miliardy korun, což je víc než 10% navýšení.
V porovnání s prvním pololetím minulého roku se navíc tento růst zdvojnásobil. Za prvních 6 měsíců roku 2021 totiž vzrostlo předepsané pojistné u neživotního pojištění meziročně „jen“ o 5,3 %.
Největší růst? Pojištění podnikání a majetku
Nejvýrazněji rostlo podnikatelské pojištění. Předepsané pojistné v této oblasti meziročně stouplo o 14,6 %, tedy o 1,7 miliardy korun. Překonalo tak hodnotu 13,3 miliardy korun.
I když pojistné výrazně vzrostlo, počet nově uzavřených smluv se příliš nezměnil a navýšil se jen o 2,2 %.
Druhé nejvyšší navýšení předepsaného pojistného pak pojišťovny hlásí u majetkového pojištění. Tedy u:
Za prvních 6 měsíců letošního roku v této oblasti vybraly o 758 milionů korun víc než za stejné období loni. Konkrétně 7,7 miliardy korun.
Meziroční růst dosáhl 10,9 %. Opět šlo o výraznější navýšení než prvním pololetí minulého roku, kdy pojistné meziročně vzrostlo jen o 7,3 %.
V autopojištění vede havarijko
Většinu předepsaného pojistného v oblasti neživotního pojištění ale tvoří pojištění vozidel. Má totiž víc než 52% podíl.
Podle statistik v této oblasti nejrychleji roste havarijní pojištění, u kterého pojišťovny za první pololetí vybraly o 8,9 %víc než loni. Pojistné tedy vzrostlo o 1,1 miliardy na 13,9 miliardy korun.
Nejmenší růst pak hlásí povinné ručení. Předepsané pojistné se navýšilo jen o 3,5 %, tedy o půl miliardy korun.
I přesto právě povinné ručení neživotnímu pojištění dominuje. Za první polovinu letošního roku totiž u něj totiž pojišťovny vybraly téměř 15 miliard korun, což je v porovnání s ostatními produkty nejvíc.
Za rostoucím trendem je zvyšující se počet vozidel s povinným ručením. Meziročně jich přibylo 1,6 % a celkem jich je pojištěných už 8,8 milionu.
Stabilizace u cestovního pojištění
Pojišťovny hlásí růst také v oblasti cestovního pojištění, které bylo v minulých letech výrazně poznamenané pandemií nemoci covid-19. Kvůli opatřením proti jejímu šíření bylo cestování velmi omezené.
Letos však tento segment, kam kromě cestovního pojištění patří například i pojištění cizinců, za první pololetí vzrostl o 22,2 %.
V roce 2020 přitom pojišťovny hlásily propad o 12 %. A loni růst „pouze“ o 7,7 %. Posun je tak opravdu výrazný.
Pravděpodobný další růst
Předepsané pojistné bude pravděpodobně růst i dál. Nasvědčuje tomu neustále rostoucí inflaci, která v červenci dosahovala 17,5 %.
Částka, kterou musejí pojišťovny platit za škody, se kvůli tomu výrazně navyšuje. Zdražují totiž stavební materiály, náhradní díly u aut i práce odborníků. A tyto náklady se pravděpodobně projeví i v pojistném.
Je to vidět také na ceně cestovního pojištění, které je ovlivněné zdražováním lékařské péče v zahraničí. U náročnější léčby, která vyžaduje hospitalizaci, rostou náklady až dvojnásobně.
Kvůli vysokým cenám pohonných hmot se pak prodražuje i přeprava zraněných nebo nemocných klientů.
U cestovního pojištění si tak klienti oproti loňsku připlatí zhruba 20 %.
Pozor na podpojištění
Ve spojitosti s inflací pojišťovny upozorňují i na další riziko. A tím je možné podpojištění.
Hrozí totiž mnoha majitelům nemovitostí, kteří nemají aktualizovanou smlouvu. Pojistné částky, na které mají pojištěný dům, byt nebo například chatu, totiž na pokrytí škod často nestačí.
Je to tím, že hodnota nemovitostí v posledních letech raketově stoupá. Pro klienty to znamená, že jim pojišťovna vyplatí jen zlomek peněz potřebných k řešení škody.
Proto je potřeba pojištění aktualizovat. Ideálně s pomocí odborníků, kteří dokáží pojištění nemovitosti nastavit tak, aby spolehlivě pokrylo všechny škody, a přitom nebylo zbytečně drahé.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Povinné ručení se týká většiny českého národa. Statistiky evidují „povinko“ u více než 9 milionů aut. Od roku 2024 přibylo spousta nových vozidel s povinností povinného ručení, k nim spousta osob, které dodnes ručení neřešily a tato povinnost přetrvává i v roce 2025. Třeba proto, že doposud byly jen provozovatelem auta napsaného na jiného majitele. Přečtěte si základní pravidla pro výběr správného povinného ručení, nejen na auto. Ve výsledku to totiž zase tak složité není.
České zdravotnictví čelí rostoucím obavám o svou finanční budoucnost. Podle průzkumu ČAP zhruba 56 % Čechů věří, že stát nebude schopen dlouhodobě zdravotnický systém financovat.
Zájem pojišťoven o to, zda kouříte, a kolik cigaret denně spotřebujete, může být pro mnoho lidí překvapující. Tyto otázky se objevují při sjednávání životního pojištění, protože kouření zásadně ovlivňuje zdravotní rizika a tím i výši pojistného. Správné a pravdivé informace jsou v této souvislosti klíčové, protože nesprávné údaje mohou vést k odmítnutí plnění nebo jiným komplikacím.
Nižší cena, jenže zároveň velké riziko. To v sobě skrývají bouraná auta. Hrozí, že mají poškozené bezpečnostní prvky a při nehodě vás dostatečně neochrání. Jak ale bourané auto poznat? Pomůže vám například kontrola laku, prohlídka interiéru nebo testovací jízda. Víte, co všechno z nich můžete zjistit?
KOMENTÁŘE k článku Zájem o pojištění roste. Pojišťovny vybraly v pololetí o 6 miliard víc než loni
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.