Přes 80 miliard korun. Takovou částku vybraly pojišťovny za pojistné v prvním letošním pololetí. Je to o necelých 6 miliard korun víc než loni – tedy o 7,8 %. Ukazuje to aktuální statistka České asociace pojišťoven.
Z růstu předepsaného pojistného vyplývá, že lidé mají větší zájem o nové smlouvy na pojištění. A také, že se kvůli vysoké inflaci pojistné zvyšuje.
Statistiky přitom ukazují, že v prvních 6 měsících tohoto roku stoupalo předepsané pojistné jak u životního pojištění, tak u toho neživotního.
O 10 000 nových smluv víc
Předepsané pojistné u životního pojištění meziročně vzrostlo o 3,1 %. Pojišťovny tak vybraly o 746 milionů korun víc – tedy celkem necelých 25 miliard korun.
Oproti předchozímu roku růst o něco zrychluje. Statistiky za první pololetí loňského roku totiž hlásily meziroční navýšení „jen“ o 2,7 %.
Stoupající trend potvrzuje také počet uzavřených smluv, který meziročně vzrostl o 4,4 %. Z 226 000 na 236 000 smluv.
Tento ukazatel se tak po dvou letech poznamenaných pandemií nemoci covid-19 začíná stabilizovat.
Zájem je hlavně o běžně placené smlouvy, které reprezentují přibližně 95 % všech smluv životního pojištění.
Zájem táhne neživotní pojištění
Ještě výraznější růst je vidět u neživotního pojištění. Předepsané pojistné v této oblasti meziročně stouplo o víc než 5 miliard korun. Přesáhlo tak hodnotu 55,1 miliardy korun, což je víc než 10% navýšení.
V porovnání s prvním pololetím minulého roku se navíc tento růst zdvojnásobil. Za prvních 6 měsíců roku 2021 totiž vzrostlo předepsané pojistné u neživotního pojištění meziročně „jen“ o 5,3 %.
Největší růst? Pojištění podnikání a majetku
Nejvýrazněji rostlo podnikatelské pojištění. Předepsané pojistné v této oblasti meziročně stouplo o 14,6 %, tedy o 1,7 miliardy korun. Překonalo tak hodnotu 13,3 miliardy korun.
I když pojistné výrazně vzrostlo, počet nově uzavřených smluv se příliš nezměnil a navýšil se jen o 2,2 %.
Druhé nejvyšší navýšení předepsaného pojistného pak pojišťovny hlásí u majetkového pojištění. Tedy u:
Za prvních 6 měsíců letošního roku v této oblasti vybraly o 758 milionů korun víc než za stejné období loni. Konkrétně 7,7 miliardy korun.
Meziroční růst dosáhl 10,9 %. Opět šlo o výraznější navýšení než prvním pololetí minulého roku, kdy pojistné meziročně vzrostlo jen o 7,3 %.
V autopojištění vede havarijko
Většinu předepsaného pojistného v oblasti neživotního pojištění ale tvoří pojištění vozidel. Má totiž víc než 52% podíl.
Podle statistik v této oblasti nejrychleji roste havarijní pojištění, u kterého pojišťovny za první pololetí vybraly o 8,9 %víc než loni. Pojistné tedy vzrostlo o 1,1 miliardy na 13,9 miliardy korun.
Nejmenší růst pak hlásí povinné ručení. Předepsané pojistné se navýšilo jen o 3,5 %, tedy o půl miliardy korun.
I přesto právě povinné ručení neživotnímu pojištění dominuje. Za první polovinu letošního roku totiž u něj totiž pojišťovny vybraly téměř 15 miliard korun, což je v porovnání s ostatními produkty nejvíc.
Za rostoucím trendem je zvyšující se počet vozidel s povinným ručením. Meziročně jich přibylo 1,6 % a celkem jich je pojištěných už 8,8 milionu.
Stabilizace u cestovního pojištění
Pojišťovny hlásí růst také v oblasti cestovního pojištění, které bylo v minulých letech výrazně poznamenané pandemií nemoci covid-19. Kvůli opatřením proti jejímu šíření bylo cestování velmi omezené.
Letos však tento segment, kam kromě cestovního pojištění patří například i pojištění cizinců, za první pololetí vzrostl o 22,2 %.
V roce 2020 přitom pojišťovny hlásily propad o 12 %. A loni růst „pouze“ o 7,7 %. Posun je tak opravdu výrazný.
Pravděpodobný další růst
Předepsané pojistné bude pravděpodobně růst i dál. Nasvědčuje tomu neustále rostoucí inflaci, která v červenci dosahovala 17,5 %.
Částka, kterou musejí pojišťovny platit za škody, se kvůli tomu výrazně navyšuje. Zdražují totiž stavební materiály, náhradní díly u aut i práce odborníků. A tyto náklady se pravděpodobně projeví i v pojistném.
Je to vidět také na ceně cestovního pojištění, které je ovlivněné zdražováním lékařské péče v zahraničí. U náročnější léčby, která vyžaduje hospitalizaci, rostou náklady až dvojnásobně.
Kvůli vysokým cenám pohonných hmot se pak prodražuje i přeprava zraněných nebo nemocných klientů.
U cestovního pojištění si tak klienti oproti loňsku připlatí zhruba 20 %.
Pozor na podpojištění
Ve spojitosti s inflací pojišťovny upozorňují i na další riziko. A tím je možné podpojištění.
Hrozí totiž mnoha majitelům nemovitostí, kteří nemají aktualizovanou smlouvu. Pojistné částky, na které mají pojištěný dům, byt nebo například chatu, totiž na pokrytí škod často nestačí.
Je to tím, že hodnota nemovitostí v posledních letech raketově stoupá. Pro klienty to znamená, že jim pojišťovna vyplatí jen zlomek peněz potřebných k řešení škody.
Proto je potřeba pojištění aktualizovat. Ideálně s pomocí odborníků, kteří dokáží pojištění nemovitosti nastavit tak, aby spolehlivě pokrylo všechny škody, a přitom nebylo zbytečně drahé.
Nižší cena, jenže zároveň velké riziko. To v sobě skrývají bouraná auta. Hrozí, že mají poškozené bezpečnostní prvky a při nehodě vás dostatečně neochrání. Jak ale bourané auto poznat? Pomůže vám například kontrola laku, prohlídka interiéru nebo testovací jízda. Víte, co všechno z nich můžete zjistit?
Jak získat nejvýhodnější havarijní pojištění pro vaše auto? Nejjednodušší způsob, jak vybrat správné havarijní pojištění, je porovnat si všechny nabídky online na jednom místě. Proto jsme pro vás připravili přehlednou online kalkulačku havarijního pojištění.
Statistiky ukazují stále dokola ten stejný trend v českém pojišťovnictví: lidé si častěji pojišťují svůj majetek než vlastní život a zdraví. Stále ještě je to 65 procent Čechů, co má pojištěnou domácnost, ale jen 50 % Čechů se sjednaným životním pojištěním. Zaměřme se tu podrobněji na otázku o svých prioritách při zajišťování budoucnosti.
Jak najít nejvýhodnější povinné ručení pro váš vůz? Porovnání povinného ručení online a na jednom místě je tou nejlehčí cestou, jak si vybrat správně. Proto tu pro vás máme u povinného ručení srovnání formou jednoduché online kalkulačky.
Do deseti let vznikne v České republice dvacet nových Center dlouhodobé péče, s kapacitou 2 500 lůžek. Za ambiciózním projektem stojí české pojišťovny, které tak reagují na rostoucí potřebu specializované péče o seniory. Podle České asociace pojišťoven (ČAP) otevře první centrum své dveře v roce 2025 v Chodové Plané na Tachovsku, další bude následovat v Dolních Břežanech. Projekt tento týden získal oficiální podporu Vlády ČR.
KOMENTÁŘE k článku Zájem o pojištění roste. Pojišťovny vybraly v pololetí o 6 miliard víc než loni
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.