Větší strach o práci. A také větší poptávka po
pojištění ztráty zaměstnání. I to jsou dopady koronavirové pandemie.
Za posledního půl roku podle dat BNP Paribas
Cardif Pojišťovny vzrostl zájem o pojištění o 53 %. Lidé si ho sjednávají
hlavně u svých klíčových půjček, jako jsou hypotéky či spotřebitelské úvěry.
Toto pojištění jim totiž v případě ztráty zaměstnání zajistí dostatek peněz, aby mohli dál splácet svoje půjčky.
Že je strach lidí o práci oprávněný, potvrzuje i ministerstvo financí, které nárůst nezaměstnanosti předpovídá. Některé profese jsou totiž poměrně výrazně ohrožené současnými státními omezeními.
Růstu nezaměstnanosti nahrává i fakt, že na konci října skončí státní podpora firem. A je otázkou, jestli na ni nějaká další podobná podpora naváže.
Pokud také uvažujete o pojištění schopnosti splácet, dejte si pozor na několik věcí. Vždy si pořádně prostudujte, na co všechno se pojistka vztahuje. Většinou se toto pojištění v základní verzi týká jen smrti nebo trvalé invalidity. V těchto případech za vás pojišťovna zaplatí celý zůstatek hypotečního úvěru.
Připojistit si ale můžete i další situace, jako je například:
Záleží na tom, co vám pojišťovna nabídne. Podoba pojistky se totiž u jednotlivých poskytovatelů poměrně výrazně liší.
Konkrétně u ztráty zaměstnání můžete pojištění většinou uplatnit, až když jste bez práce déle než 30 dnů. Pojišťovna pak převezme placení a bude za vás platit až 12 splátek. A to včetně úroků.
Vždy se podívejte do pojistných podmínek na výluky. Důležité je, aby v nich nebyla uvedená epidemie či pandemie. Pokud nic takového nenajdete, pojišťovna za vás obvykle zaplatí splátky, když například:
Zároveň si zkontrolujte další výluky, které můžou výplatu peněz v podobných situacích ovlivnit. Podmínky u jednotlivých pojišťoven se totiž liší. Zatímco u jednoho poskytovatele vám ztrátu práce při propouštění kvůli koronavirové pandemii bez problémů proplatí, jinde můžete narazit.
Cena za toto pojištění se odvozuje od pravidelné měsíční splátky úvěru, případně od jeho výše. Měsíčně tak platíte určité procento vypočítané z jedné nebo druhé položky.
U ceny odvozené od měsíčních splátek to přitom může být i sazba kolem 10 %.
Pokud se bojíte, že o práci skutečně přijdete, můžete se pojistit klidně hned. Musíte ale počítat s takzvanou karenční lhůtou. To je doba, po kterou nemůžete pojištění uplatnit.
Tato lhůta bývá 30 ale i 60 dnů. Každá pojišťovna ji určuje podle svého.
Někde se také můžete setkat s podmínkou, že se pojištění nevztahuje na ztrátu zaměstnaní do půl roku od doby, kdy jste do práce nastoupili. Nebo půl roku od uzavření pojištění.
Pojištění schopnosti splácet vám banky zpravidla nabídnou automaticky při sjednávání hypotéky nebo větších úvěrů. Jenže i když vám může přinést slevu z úrokové sazby, ne vždy se vyplatí. V mnoha ohledech je totiž výhodnější životní pojištění.
Základní problém pojištění schopnosti splácet je, že:
Naopak nevýhodou životního pojištění je, že se obecně nevztahuje na případy, které se netýkají zdraví. Pokud tedy o práci přijdete kvůli tomu, že zaměstnavatel musel propouštět, tak peníze z pojištění nedostanete.
Na druhou stranu v oblastech týkajících se zdraví nabízí daleko více možností než pojištění schopnosti splácet. Můžete si sjednat pojistku pro případ:
Životní pojištění je navíc oproti pojištění schopnosti splácet daleko flexibilnější. Kdykoliv snadno upravíte jeho parametry a přizpůsobíte ho tak své situaci.
Když se vám například narodí dítě, snadno jej do pojištění přidáte. Nebo si limity u pojištění zvýšíte či snížíte – jak právě potřebujete.
Sami si tak například u pojištění pracovní neschopnosti nastavíte částku, kterou chcete pobírat. Můžete si klidně určit i stejnou sumu, jakou běžně dostáváte v práci. Nebudete tak mít problémy se splácením hypotéky či spotřebitelských úvěrů. A navíc nemusíte slevovat ze svých standardů.
Počítejte ale s tím, že čím vyšší pojistné plnění si nastavíte, tím více za pojištění zaplatíte.
Stejně jako v případě pojištění ztráty zaměstnání roste kvůli současné situaci i poptávka po životním pojištění. Nákaza totiž může každého vyřadit z běžného života na poměrně dlouhou dobu.
Pokud si tedy pojištění sjednáváte až nyní, dejte pozor na takzvanou čekací dobu. Je to období, kdy pojištění ještě není po podpisu smlouvy účinné. V současnosti je nejméně dva měsíce a týká se zejména nemocí.
A samozřejmě se opět nezapomeňte ujistit, že mezi výlukami není epidemie či pandemie.
Statistiky ukazují stále dokola ten stejný trend v českém pojišťovnictví: lidé si častěji pojišťují svůj majetek než vlastní život a zdraví. Stále ještě je to 65 procent Čechů, co má pojištěnou domácnost, ale jen 50 % Čechů se sjednaným životním pojištěním. Zaměřme se tu podrobněji na otázku o svých prioritách při zajišťování budoucnosti.
Jak najít nejvýhodnější povinné ručení pro váš vůz? Porovnání povinného ručení online a na jednom místě je tou nejlehčí cestou, jak si vybrat správně. Proto tu pro vás máme u povinného ručení srovnání formou jednoduché online kalkulačky.
Do deseti let vznikne v České republice dvacet nových Center dlouhodobé péče, s kapacitou 2 500 lůžek. Za ambiciózním projektem stojí české pojišťovny, které tak reagují na rostoucí potřebu specializované péče o seniory. Podle České asociace pojišťoven (ČAP) otevře první centrum své dveře v roce 2025 v Chodové Plané na Tachovsku, další bude následovat v Dolních Břežanech. Projekt tento týden získal oficiální podporu Vlády ČR.
Povinné ručení je základní pojištění, které musí mít každé vozidlo provozované na veřejných komunikacích. Ať už vlastníte auto, motorku, přívěs nebo jiný typ vozidla, je důležité vědět, jaké povinnosti se na vás vztahují, jaké máte možnosti a na co si dát pozor. V našem průvodci se podrobně zaměříme na různé druhy povinného ručení a pomůžeme vám vybrat to nejvýhodnější pro vaše potřeby.
Havarijní pojištění je klíčovým nástrojem pro ochranu vašeho vozidla před škodami, ať už způsobenými nehodami, živly, nebo vandalismem. Správně zvolené pojištění vám může ušetřit mnoho starostí i peněz. Tento průvodce vám ukáže, co kryje havarijní pojištění, ale i na co se nevztahuje. Zjistíte, jak vybrat havarijní pojištění (včetně krátkodobého, třeba na cestu do zahraničí), jak nastavit limity a co vše ovlivňuje cenu pojistky.
KOMENTÁŘE k článku Zájem o pojištění ztráty zaměstnání vzrostl o 53 %. Lidé mají větší strach o práci
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.