Banky.cz Články Pojištění Zájem o pojištění ztráty zaměstnání vzrostl o 53 %. Lidé mají větší strach o práci

Zájem o pojištění ztráty zaměstnání vzrostl o 53 %. Lidé mají větší strach o práci

Zájem o pojištění ztráty zaměstnání vzrostl o 53 %. Lidé mají větší strach o práci
12.10.2020 Pojištění

Větší strach o práci. A také větší poptávka po pojištění ztráty zaměstnání. I to jsou dopady koronavirové pandemie.

REKLAMA

Za posledního půl roku podle dat BNP Paribas Cardif Pojišťovny vzrostl zájem o pojištění o 53 %. Lidé si ho sjednávají hlavně u svých klíčových půjček, jako jsou hypotéky či spotřebitelské úvěry.

Toto pojištění jim totiž v případě ztráty zaměstnání zajistí dostatek peněz, aby mohli dál splácet svoje půjčky.

Nezaměstnanost poroste

Že je strach lidí o práci oprávněný, potvrzuje i ministerstvo financí, které nárůst nezaměstnanosti předpovídá. Některé profese jsou totiž poměrně výrazně ohrožené současnými státními omezeními.

Růstu nezaměstnanosti nahrává i fakt, že na konci října skončí státní podpora firem. A je otázkou, jestli na ni nějaká další podobná podpora naváže.

Pojištění zaplatí splátky za vás

Pokud také uvažujete o pojištění schopnosti splácet, dejte si pozor na několik věcí. Vždy si pořádně prostudujte, na co všechno se pojistka vztahuje. Většinou se toto pojištění v základní verzi týká jen smrti nebo trvalé invalidity. V těchto případech za vás pojišťovna zaplatí celý zůstatek hypotečního úvěru.

Připojistit si ale můžete i další situace, jako je například:

  • dlouhodobá pracovní neschopnost,
  • ztráta zaměstnání,
  • ošetřování člena rodiny.

Záleží na tom, co vám pojišťovna nabídne. Podoba pojistky se totiž u jednotlivých poskytovatelů poměrně výrazně liší.

Konkrétně u ztráty zaměstnání můžete pojištění většinou uplatnit, až když jste bez práce déle než 30 dnů. Pojišťovna pak převezme placení a bude za vás platit až 12 splátek. A to včetně úroků.

Může pomoci i proti důsledkům koronaviru

Vždy se podívejte do pojistných podmínek na výluky. Důležité je, aby v nich nebyla uvedená epidemie či pandemie. Pokud nic takového nenajdete, pojišťovna za vás obvykle zaplatí splátky, když například:

  • ztratíte zaměstnání kvůli onemocnění koronavirem,
  • přijdete o práci, protože zaměstnavatel musel kvůli pandemii propouštět,
  • přerušíte podnikání kvůli nouzovému stavu.
Životní pojištění od expertů

Zároveň si zkontrolujte další výluky, které můžou výplatu peněz v podobných situacích ovlivnit. Podmínky u jednotlivých pojišťoven se totiž liší. Zatímco u jednoho poskytovatele vám ztrátu práce při propouštění kvůli koronavirové pandemii bez problémů proplatí, jinde můžete narazit.

Zaplatíte procenta navíc

Cena za toto pojištění se odvozuje od pravidelné měsíční splátky úvěru, případně od jeho výše. Měsíčně tak platíte určité procento vypočítané z jedné nebo druhé položky.

U ceny odvozené od měsíčních splátek to přitom může být i sazba kolem 10 %.

Počítejte s karenční lhůtou

Pokud se bojíte, že o práci skutečně přijdete, můžete se pojistit klidně hned. Musíte ale počítat s takzvanou karenční lhůtou. To je doba, po kterou nemůžete pojištění uplatnit.

Tato lhůta bývá 30 ale i 60 dnů. Každá pojišťovna ji určuje podle svého.

Někde se také můžete setkat s podmínkou, že se pojištění nevztahuje na ztrátu zaměstnaní do půl roku od doby, kdy jste do práce nastoupili. Nebo půl roku od uzavření pojištění.

Vyplatí se vám pojištění schopnosti splácet?

Pojištění schopnosti splácet vám banky zpravidla nabídnou automaticky při sjednávání hypotéky nebo větších úvěrů. Jenže i když vám může přinést slevu z úrokové sazby, ne vždy se vyplatí. V mnoha ohledech je totiž výhodnější životní pojištění.

Základní problém pojištění schopnosti splácet je, že:

  • obsahuje mnoho výluk,
  • není flexibilní
  • a je poměrně drahé.

Životní pojištění je flexibilnější

Naopak nevýhodou životního pojištění je, že se obecně nevztahuje na případy, které se netýkají zdraví. Pokud tedy o práci přijdete kvůli tomu, že zaměstnavatel musel propouštět, tak peníze z pojištění nedostanete.

Na druhou stranu v oblastech týkajících se zdraví nabízí daleko více možností než pojištění schopnosti splácet. Můžete si sjednat pojistku pro případ:

Životní pojištění od expertů

  • úmrtí,
  • invalidity,
  • trvalých následků,
  • závažných onemocnění,
  • hospitalizace
  • či pracovní neschopnosti.

Nastavte si pojistku podle svého

Životní pojištění je navíc oproti pojištění schopnosti splácet daleko flexibilnější. Kdykoliv snadno upravíte jeho parametry a přizpůsobíte ho tak své situaci.

Když se vám například narodí dítě, snadno jej do pojištění přidáte. Nebo si limity u pojištění zvýšíte či snížíte – jak právě potřebujete.

Sami si tak například u pojištění pracovní neschopnosti nastavíte částku, kterou chcete pobírat. Můžete si klidně určit i stejnou sumu, jakou běžně dostáváte v práci. Nebudete tak mít problémy se splácením hypotéky či spotřebitelských úvěrů. A navíc nemusíte slevovat ze svých standardů.

Počítejte ale s tím, že čím vyšší pojistné plnění si nastavíte, tím více za pojištění zaplatíte.

Životní pojištění a koronavirus

Stejně jako v případě pojištění ztráty zaměstnání roste kvůli současné situaci i poptávka po životním pojištění. Nákaza totiž může každého vyřadit z běžného života na poměrně dlouhou dobu.

Pokud si tedy pojištění sjednáváte až nyní, dejte pozor na takzvanou čekací dobu. Je to období, kdy pojištění ještě není po podpisu smlouvy účinné. V současnosti je nejméně dva měsíce a týká se zejména nemocí.

A samozřejmě se opět nezapomeňte ujistit, že mezi výlukami není epidemie či pandemie.

REKLAMA

ANKETA k článku Zájem o pojištění ztráty zaměstnání vzrostl o 53 %. Lidé mají větší strach o práci

Obáváte se ztráty zaměstnání?

Počet odpovědí: 109

KOMENTÁŘE k článku Zájem o pojištění ztráty zaměstnání vzrostl o 53 %. Lidé mají větší strach o práci

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Podrobný průvodce havarijním pojištěním

Podrobný průvodce havarijním pojištěním

11.11.2024 Pojištění

Havarijní pojištění je klíčovým nástrojem pro ochranu vašeho vozidla před škodami, ať už způsobenými nehodami, živly, nebo vandalismem. Správně zvolené pojištění vám může ušetřit mnoho starostí i peněz. Tento průvodce vám ukáže, co kryje havarijní pojištění, ale i na co se nevztahuje. Zjistíte, jak vybrat havarijní pojištění (včetně krátkodobého, třeba na cestu do zahraničí), jak nastavit limity a co vše ovlivňuje cenu pojistky.

Vztahuje se na vaše auto v garáži pojištění domácnosti?

Vztahuje se na vaše auto v garáži pojištění domácnosti?

1.11.2024 Pojištění

Podle průzkumu Indexu prosperity a finančního zdraví Čechů z roku 2023 má pojištění domácnosti nebo pojištění nemovitosti sjednané 61 % české populace. Pojištění nemovitosti se zpravidla vztahuje i na okolní stavby, jako je kůlna nebo garáž. Pokrývá však pojištění majetku i drahé auto v garáži?

Jaká je cena životního pojištění a jak ji můžete ovlivnit

Jaká je cena životního pojištění a jak ji můžete ovlivnit

23.10.2024 Pojištění

Pár set korun, ale i několik tisíc. Taková může být měsíční cena životního pojištění. Záleží totiž na tom, kdy ho uzavřete, jaký je váš zdravotní stav, co všechno bude pojistka krýt nebo jaký typ životního pojištění zvolíte.

Životní pojištění a daně: Jak optimalizovat své finanční závazky

Životní pojištění a daně: Jak optimalizovat své finanční závazky

15.10.2024 Pojištění

Životní pojištění může hrát klíčovou roli nejen jako finanční ochrana pro rodinu, ale také jako nástroj pro daňové úlevy. Každý rok lze ze základu daně odečíst pojistné, které jste zaplatili na životní pojištění, až do maximální výše 24 000 Kč. Tato možnost umožňuje výrazně snížit daňové zatížení jednotlivců.

Pojištění pro děti na školní rok: Co potřebujete vědět

Pojištění pro děti na školní rok: Co potřebujete vědět

11.10.2024 Pojištění

Rodiče často přemýšlejí, jak nejlépe ochránit své děti během školního roku, a jedním z klíčových nástrojů může být pojištění pro děti. Pojištění může pokrýt úrazy, které se mohou přihodit během školních aktivit, a ztrátu nebo krádež osobních věcí. S návratem do školních lavic přicházejí i otázky ohledně toho, jaké typy rizikového krytí jsou pro jejich potomky nejvhodnější.

Z naší bankovní poradny

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena