Propad o několik desítek procent. Taková byla
na jaře situace na českém trhu se spotřebitelskými úvěry. Ukázala to anketa ČTK
mezi jednotlivými poskytovateli. Podle ní přišel nejvýraznější propad v dubnu a
nyní už se situace opět stabilizuje.
Pokles zájmu o půjčky s sebou přinesla
koronavirová krize a vládní opatření, která měla zabránit šíření epidemie
COVID-19. Kvůli nim řada podniků omezila nebo přerušila provoz. Zároveň byly
zrušené různé kulturní akce a zavřeno měla i řada obchodů.
Lidé tak měli méně možností, kde utrácet.
Řada z nich také změnila své chování a začala pečlivěji hlídat své výdaje. A právě to se projevilo na menším zájmu o půjčky.
Například Provident Financial zaznamenal od dubna do června pokles zájmu o 45 %. A o propadu v řádech desítek procent mluví také Cofidis.
Tento vývoj potvrzují i další nebankovní společnosti. Pro většinu z nich byl přitom nejsložitějším měsícem duben, poté se začala situace postupně vracet k normálu. Otázkou však je, co s ní udělá současný nárůst počtu nakažených.
Koronavirová krize přinesla i další změnu úvěrových trendů. Například Home Credit upozornil, že zájem o půjčky se z kamenných poboček přesunul spíš do on-line světa.
Lidé tímto způsobem nejen častěji žádali o půjčky, ale využívali také nákupy na splátky v různých e-shopech.
Poskytovatelé zároveň upozornili, že se lidé v době koronakrize často chovali zodpovědněji. Omezili zbytné náklady a někteří se dokonce snažili předplácet půjčky tak, aby je co nejdřív splatili.
Někteří klienti v takovém chování pokračují i nadále. Upozornil na to projekt Život během pandemie, který sleduje ekonomické dopady spojené s bojem proti koronaviru COVID-19. Podle jeho dat už nyní omezuje své výdaje 15 % rodin.
Důvody se přitom liší.
Zatímco některým lidem výrazně klesly příjmy, další se chtějí snížením nákladů připravit na budoucí možné zhoršení situace. A případný příchod druhé vlny pandemie, u které hrozí horší následky než u první.
Proto omezují například návštěvy restaurací nebo různých kulturních akcí, ruší dovolené a škrtají i další zbytné výdaje.
Problém je i v tom, že řada lidí přišla kvůli dopadům pandemie a vládních opatření o práci.
Průzkum projektu Život během pandemie ukázal, že takových lidí je zhruba 200 000. Řada z nich se přitom na úřadech práce ještě neregistrovala.
I přesto v červnu nezaměstnanost opět stoupla, a to na 3,7 %. Na stejné úrovni byla naposledy v únoru 2018.
Počet lidí bez práce tak roste už třetí měsíc v řadě. Zatímco ještě letos v únoru jich byla přesně 3 %, v dubnu nezaměstnanost vyskočila na 3,4 % a v květnu na 3,6 %.
V porovnání s loňským červnem vzrostla dokonce o 1,1 procentního bodu – z 2,6 % na 3,7 %. Zatímco loni bylo v tomto období bez práce necelých 200 000 lidí, nyní se jejich počet blíží ke 270 000.
Právě lidé, kteří přišli o práci, si nyní nejvíc utahují opasky. Někteří z nich hledají levnější bydlení nebo uvažují o půjčce, která by jim pomohla problémy vyřešit.
Jenže při jejím výběru je potřeba postupovat opatrně. Jen tak máte jistotu, že vám půjčka opravdu pomůže a vaše problémy nakonec nezhorší.
Základem je důkladné porovnání úvěrů od jednotlivých poskytovatelů. Pomůže vám s tím naše srovnání půjček. V něm si seřadíte úvěry podle jednotlivých parametrů a snadno tak vyberete ten nejvýhodnější.
Zároveň si musíte předem ujasnit, podle čeho půjčku vybírat.
Zásadní je zejména hodnota RPSN. Je v ní totiž započítaný jak úrok, tak veškeré poplatky související s půjčkou. Přesně tedy říká, o kolik úvěr přeplatíte.
V praxi to znamená, že čím je RPSN nižší, tím je půjčka výhodnější.
Přestože tento parametr zná a využívá stále víc lidí, téměř polovina žadatelů o půjčku na něj stále zapomíná. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Cofidis. Podle něj se většina lidí orientuje v první řadě podle úroku. Pozor na vysoce úročené nebankovní půjčky.
Lidé navíc málo řeší také případná penále za nesplácení půjčky. Podle zmíněného průzkumu je jako jedno z nejdůležitějších kritérií vnímá pouze 6 % oslovených.
Nedávné výsledky Indexu odpovědného úvěrování přitom ukázaly, že právě pokuty za nesplácení jsou pro část poskytovatelů velkým zdrojem příjmů. Za půlroční nesplácení desetitisícové půjčky si totiž některé úvěrové společnosti účtují i víc než 20 000 či 30 000 korun.
Úvěr tak můžete přeplatit i trojnásobně.
Proto se vyplatí spoléhat hlavně na velké a ověřené bankovní i nebankovní společnosti. A před podpisem smlouvy důkladně prostudovat její podmínky.
Jak funguje vymáhání dluhů v praxi? Od první upomínky, přes soud, až po exekuci vede dlouhá cesta, během které máte více možností, než si možná myslíte. Nezaplacená splátka ještě neznamená exekuci na účtu nebo zabavený majetek. Naopak: při správném postupu můžete i vážné finanční problémy vyřešit s minimem následků. Připravili jsme pro vás přehledného průvodce vymáháním dluhů, včetně praktických tipů, jak se bránit a na co máte právo.
Firemní úvěr se stal nepostradatelným nástrojem pro rozvoj a růst společností s ručením omezeným. Podnikatelský úvěr pomáhá firmám překlenout období nedostatku hotovosti, financovat investice nebo rozšiřovat podnikání. Ne každá společnost však dokáže úvěr získat snadno. Zde najdete vše důležité, co potřebujete vědět o úvěrech pro s.r.o.
Protiúčet je atraktivní způsob, jakým řidiči mohou snadno vyměnit starý vůz za nový. Zákazníci tak mohou získat výkupní hodnotu svého stávajícího vozu automaticky odečtenou z ceny nového automobilu, často s dodatečnými slevami či bonusem. Pro mnohé je to příležitost, jak se vyhnout komplikacím spojeným s přímým prodejem starého auta.
Půjčka od soukromé osoby, ale též půjčka od soukromého investora, nebo také P2P (peer-to-peer) půjčka. Oba názvy půjčky říkají, že nejde o úvěr od banky, ale ani od licencované nebankovní společnosti. Už tento fakt samotný by ve vás měl vzbudit zvýšenou opatrnost. Může se půjčka od soukromníka vyplatit? A co si tento typ půjčky vyžádá za svou často značnou shovívavost ohledně nižší bonity a příjmů?
Plánujete si vzít úvěr a zajímá vás, jaká bude vaše měsíční splátka? Bez porozumění faktorům ovlivňujícím výši splátky se v rozhodování o půjčce neobejdete. V tomto článku vám krok za krokem vysvětlíme, jak se splátka úvěru počítá, jaké typy splátek se u půjček aplikují nebo jak si splátku jednoduše snížit. Po přečtení budete přesně vědět, co se promítá do výsledného výpočtu každé splátky.
KOMENTÁŘE k článku Zájem o půjčky na jaře klesl. Kvůli koronaviru
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.