Banky.cz Články Hypotéka Zálohové čerpání hypotéky: Víte, jak funguje a kdy se vám vyplatí?

Zálohové čerpání hypotéky: Víte, jak funguje a kdy se vám vyplatí?

Zálohové čerpání hypotéky: Víte, jak funguje a kdy se vám vyplatí?
18.3.2024 Hypotéka

Podepíšete kupní smlouvu a banka pošle peníze prodejci. Tak běžně vypadá čerpání hypotečního úvěru. Jenže co když potřebujete peníze předem? Řešením je zálohové čerpání hypotéky. Podívejte se, jak funguje a kdy se vám nejvíc vyplatí.


Zálohové čerpání souvisí s postupným čerpáním hypotéky, které využijete například při stavbě nebo rekonstrukci nemovitosti. Banka u něj stavební firmě posílá peníze na základě odvedené práce.

„Často se však stává, že musíte stavební společnosti zaplatit nejprve zálohu. V takovém případě potřebujete vlastní prostředky, ze kterých ji uhradíte. Máte ale ještě jednu možnost – dohodnout se s bankou na zálohovém čerpání hypotéky. Peníze dostanete předem a teprve následně dokládáte jejich využití,“ vysvětluje základní princip zálohového čerpání Miroslav Majer, CEO portálu Banky.cz.

Jak probíhá zálohové čerpání hypotékyý

Zálohové čerpání hypotéky využijete zejména u:

Pomůže vám nejen se zálohami na materiál a stavební práce, ale také s nákupem pozemku.

„Na zálohovém čerpání se ale musíte s bankou předem dohodnout. Zároveň se domluvíte, po jakých částkách vám bude peníze posílat,“ říká Miroslav Majer.

Poskytovatel vám obvykle dokáže vyjít vstříc. Může vám tedy peníze posílat v několika stejných splátkách, nebo vám na začátku poslat třeba 1 500 000 korun na pozemek a posléze tři půlmilionové splátky na stavbu nemovitosti.

Podmínky hypotéky se zálohovým čerpáním

Při čerpání hypotečního úvěru na stavbu či rekonstrukci musíte prokázat využití poslaných peněz. Obvykle k tomu ale nepotřebujete jednotlivé faktury – vystačíte si s protokolem o stavu stavby.

„Připraví ho vždy odhadce, který se vaší stavbě věnuje. Banka ho buď vybere přímo, nebo vám dá seznam, ze kterého si konkrétní osobu zvolíte sami. Po každém čerpání odhadce připraví protokol o stavu stavby, ve kterém zhodnotí, zda jste peníze použili v souladu s rozpočtem,“ podotýká Miroslav Majer.

Jak hypotéku získat

Aby banka hypoteční úvěr se zálohovým čerpáním schválila, musíte nejdřív splnit obvyklé podmínky pro získání hypotéky. Mimo jiné tedy potřebujete:

  • dostatečný příjem

  • dobrou bonitu

  • Nejlepší hypotéka online

    nebo ručit nemovitostí, která má vyšší hodnotu než požadovaná půjčka.

Banka vám totiž půjčí maximálně 80 % z ceny zastavené nemovitosti (žadatelé do 36 let dosáhnou i na 90% hypotéku).

Pokud ručíte nemovitostí, na kterou si půjčujete, je důležitý odhad budoucí ceny nemovitosti. Tedy její hodnota po dokončení stavby či rekonstrukce.

Do zástavy ale můžete dát i svůj starý byt nebo dům svých rodičů – pokud s tím souhlasí.

Podmínky pro čerpání hypotečního úvěru

Pokud splníte základní podmínky, zaměřte se na požadavky potřebné pro zálohové čerpání hypotéky. Tím základním je příprava rozpočtu.

V něm stanovíte, kolik peněz budou jednotlivé práce stát.

Následně se setkáte s odhadcem banky. Společně rozpočet projdete a odhadce posoudí, jestli je reálný.

Pokud ano, bance nic nebrání v tom, aby vaši žádost o hypotéku schválila. A vy začnete čerpat.

Po dočerpání se znovu setkáte s odhadcem, který ověří, zda jste peníze použili tak, jak jste stanovili v rozpočtu. A vystaví finální protokol o stavu stavby.

Na vyčerpání hypotéky máte až 24 měsíců. Obvykle ale můžete tuto lhůtu za poplatek prodloužit.

Hypoteční kalkulačka

Výhody hypotéky se zálohovým čerpáním

Hlavním důvodem, proč se lidé o hypotéku se zálohovým čerpáním zajímají, je fakt, že získají peníze předem. A poradí si s výdaji, na které jejich úspory nestačí – například s pořízením pozemku.

Navíc snadno zaplatí všechny zálohové faktury. A jednání s dodavatelskými firmami a řemeslníky je tak mnohem jednodušší.

Kromě toho si také předem lépe rozplánují počet čerpání. A vyhnou se poplatkům, které poskytovatelé za čerpání hypotéky účtují.

Banky přitom obvykle nabízejí určitý počet čerpání zdarma. Stačí tedy tento počet nepřekročit a zbytečné výdaje vám nehrozí. A právě zálohové čerpání vám to výrazně usnadní.

Nejlepší hypotéka online

Nevýhody hypotéky se zálohovým čerpáním

Samozřejmě musíte počítat i s určitými minusy. Tím hlavním je fakt, že až do dočerpání úvěru splácíte pouze úroky. Neumořujete tedy samotný dluh.

Půjčku proto přeplatíte výrazněji, než kdybyste peníze získali najednou.

Jak už jsme zmínili, prostředky musíte vyčerpat do dvou let. Když to nestihnete, hrozí vám sankce, případně poplatky za prodloužení doby čerpání.

Výhody a nevýhody hypotéky se zálohový čerpáním

  • peníze máte předem = snažší jednání s dodavateli
  • získáte prostředky i na výdaje, na které vaše úspory nestačí (například na nákup pozemku)
  • lépe naplánujete postupné čerpání hypotéky
  • nepotřebujete faktury za materiál či odvedenou práci
  • až do dočerpání hypotéky platíte pouze úroky
  • pokud nestihnete úvěr dočerpat do dvou let, hrozí vám sankce nebo poplatky za prodloužení doby čerpání
Nevýhody hypotéky se zálohovým čerpáním.

Komu se zálohové čerpání hypotéky vyplatí

Zálohové čerpání hypotéky pro vás má smysl, pokud chcete úvěr na stavbu nebo rekonstrukci nemovitosti. Zvlášť když chcete půjčkou pokrýt i nákup pozemku.

Díky zálohovému čerpání můžete plynule hradit zálohové faktury od dodavatelů, aniž byste museli řešit, zda máte dost vlastních peněz.

Výrazně vám pomůže také v situaci, kdy plánujete stavět či rekonstruovat svépomocí. A řadu věcí uděláte sami nebo s pomocí přátel – nemáte na ně tedy fakturu.

U zálohového čerpání hypotéky si totiž vystačíte s protokolem o stavu stavby. A faktury řešit nemusíte.

Další možnosti

Kromě hypotéky se zálohovým čerpáním můžete samozřejmě využít i hypoteční úvěr s klasickým postupným čerpáním. U něj vám banka uvolňuje peníze na základě odvedené práce a předložených faktur nebo protokolu o stavu stavby.

V případě rekonstrukce můžete využít také státní dotační program Oprav dům po babičce. Počítejte u něj ale s omezenými možnostmi využití i rozpočtem (maximálně 1 000 000 korun).

„Ideální je probrat vše nejdříve s hypotečním poradcem. Pomůže vám najít to nejlepší řešení na míru vaší situaci,“ dodává Miroslav Majer, CEO portálu Banky.cz.

ANKETA k článku Zálohové čerpání hypotéky: Víte, jak funguje a kdy se vám vyplatí?

Je pro Vás zajímavá možnost zálohového čerpání hypotéky?

Počet odpovědí: 78

KOMENTÁŘE k článku Zálohové čerpání hypotéky: Víte, jak funguje a kdy se vám vyplatí?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

ČNB znovu snižuje REPO sazbu

ČNB znovu snižuje REPO sazbu

7.11.2024 Hypotéka

Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?

Jak zajistit sebe a rodinu při hypotéce?

Jak zajistit sebe a rodinu při hypotéce?

31.10.2024 Hypotéka

Vzít si hypotéku, to je obrovský závazek. Jak vůči bance, tak i vůči sobě a své rodině. Podívejme se, jak se dá i tak obrovský závazek zajistit, abyste při negativních životních událostech nepřišli o nemovitost bez náhrady, o schopnost splácet, a abyste i v problematických měsících měli vždycky dostatečnou rezervu na další splátku. Zorientujte se v možnostech zajištění hypotéky na vaší straně a v možnostech účinné finanční ochrany vás i vaší rodiny.

Hypotéka a exekuce: Víte, jak jí předejít a co dělat, když se dostanete do potíží?

Hypotéka a exekuce: Víte, jak jí předejít a co dělat, když se dostanete do potíží?

22.10.2024 Hypotéka

Exekuce. Slovo, které děsí snad každého člověka, který má nějakou půjčku. A pokud máte hypoteční úvěr, je situace ještě složitější. Pokud se totiž dostanete do potíží se splácením, hrozí vám, že přijdete o bydlení. Podívejte se proto, jak exekuci na hypotéku zabránit a jak postupovat, když vám hrozí.

Na co myslet při nákupu první nemovitosti: Krok za krokem k úspěchu

Na co myslet při nákupu první nemovitosti: Krok za krokem k úspěchu

20.10.2024 Hypotéka

Nákup první nemovitosti je významným životním krokem, který vyžaduje pečlivou přípravu a důkladné rozvažování. Klíčovým krokem je zhodnocení vašich finančních možností, abyste věděli, kolik si můžete dovolit investovat do hypotéky a dalších souvisejících nákladů. Před samotným nákupem je nutné se zaměřit na průzkum trhu a určit, která lokalita i typ nemovitosti nejlépe vyhovují vašim potřebám a budoucím plánům.

Hypotéka na vybavení bytu vám dá peníze na nábytek i TV. Víte, jak ji získat?

Hypotéka na vybavení bytu vám dá peníze na nábytek i TV. Víte, jak ji získat?

18.10.2024 Hypotéka

Hypotéka je jedním z nejčastějších způsobů, jak financovat nové bydlení. Víte ale, že vám pomůže i s pořízením nábytku nebo elektroniky? Takzvaná hypotéka na vybavení bytu vám na zařízení domácnosti půjčí i miliony korun.

Z naší bankovní poradny

Hypotéka, životní pojištění a úmrtí

Dobrý den, můj nezletilý syn zdědí dům s hypotékou po svém otci. Hypotéka byla pojištěná, ale pojišťovna dosud (5 měsíců od úmrtí) nevyplatila pojistné plnění bance, protože ještě není závěrečný protokol od Policie, čeká se na znalecký posudek k dopravní nehodě). Dědické řízení stále nebylo projednáno a splátky hypotéky jsou stále inkasovány z účtu zemřelého, kde už ale pomalu dochází peníze na splácení. Banka se vyjádřila, že zastavila sankční úročení splátek po splatnosti a zasílání upomínek. Obávám se ale, že pokud dojdou na účtu prostředky a úvěr nebude splácen do ukončení dědického řízení, bude banka uplatňovat úroky z prodlení, je to tak? V případě uhrazení úvěru z pojistného plnění prý pak vzniklý přeplatek vyplatí synovi, jenže ono hrozí, že pojistné plnění bude spíše kráceno. Děkuji za jakoukoli radu k tématu a na co si dát pozor. Dobrý den, proč by pojistné plnění mělo být kráceno? Došlo-li k pojistné události pro kterou byla pojistka sjednána, pak při splnění podmínek pojištění není důvod pro krácení nebo nevyplacení pojistného plnění. Mohou samozřejmě nastat extrémní situace, kdy si např. sjednáte životní pojištění a následně spácháte sebevraždu. V takovém případě by pojišťovna mohla výplatu odmítnout.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Po rozchodu nechci přítelovi ručit

Pokračování dotazu č. 15239: Dobrý den, jaktože nejsem účastníkem vztahu, když je tam můj podpis? Život se mění a s nim i potřeby, tj já mam podíl ve spoluvlastnictví a potřebuji jinou hypotéku a ráda bych svým polovičním podílem ručila. Existuje tedy možnost, jak lze zrušit můj souhlas na zástavě ex-partnera a co by to mělo za důsledky (nechci abychom museli ten byt prodávat, ani jeden - to není mým záměrem)? Popř. jak si zajistit hypotéku na svoji polovinu u své banky, která mi zařídí lepší podmínky, než ta jeho? Děkuji. A dále, zda budu potřebovat jeho souhlas, jelikož ten nyní nezískám a potřebuji hypotéku. Dobrý den, váš podpis je pravděpodobně jen na zástavní smlouvě (ručíte ex-příteli za hypoteční úvěr) a nikoliv na úvěrové smlouvě (úvěr si dle vašeho vyjádření bral přítel bez Vás)? Život se samozřejmě mění, ale jednou jste se zástavou nemovitosti souhlasila a nemůžete teď přijít do banky a říct "s přítelem jsem se rozešla, už mu nechci ručit". Banka nemůže nést riziko vašeho rozchodu a není pro ni vůbec podstatné, kdo s kým chodí/nechodí či v jakém je příbuzenském vztahu. Rozchod (na rozdíl od rozvodu) není právně definován a nejsou s ním spojena žádná práva (majetková, vyživovací) ani povinnosti. Shrnutí: nelze zrušit souhlas se zástavou (se zrušením zástavy by musela souhlasit banka, tedy přítel by ji musel dát do zástavy jinou nemovitost)za hypotéku nelze ručit podílem na nemovitosti (i pokud by přítel dal bance do zástavy jinou nemovitost a zástava na vašem bytě by se zrušila, nemohla byste svou polovinou ručit za úvěr jinde - to by musel přítel dát svou polovinu do zástavy za vaši hypotéku) Případně doporučuji náš článek Hypotéka a rozvod.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena