Koupili jste si
nezasíťovaný pozemek pro stavbu RD a nyní Vás čeká budování přípojek? Poradíme,
jak k pozemku přivést elektřinu, vodu, kanalizaci a plyn. Krok po kroku od
projektové dokumentace, přes územní souhlas až po realizaci a předání stavby.
Výstavba přípojek
nebývá časově, technicky ani finančně náročná. Postaveno můžete mít za několik
málo dnů. A to za velmi přijatelné ceny v řádech desítek tisíc korun. O co snadnější je samotná stavební
realizace, o to komplikovanější bývá dlouhá administrativní cesta k územnímu
souhlasu či stavebnímu povolení. Co všechno je třeba zařídit před
prvním kopnutím do země?
Začneme s elektrickou přípojkou, jejíž realizace je nejsnazší a nejlevnější. Stačí pouze podat žádost distributorovi o připojení (ČEZ, EON, PRE) a zaplatit symbolický poplatek za připojení elektroměru (např. pro hlavní jistič 3x20A činí poplatek 10 000 Kč). Distributor má následně rok na zřízení přípojky. Sám si zpracuje projektovou dokumentaci, získá vyjádření všech zainteresovaných stran, požádá o územní souhlas, stavbu zrealizuje, zaměří a vyřídí majetkoprávní vztahy (věcná břemena). To vše platí pro přípojky s délkou do 50 m.
Elektrická přípojka začíná odbočením od hlavního řádu NN (nízkého napětí) a končí pojistkami v HDS (hlavní domovní skříň – nejčastěji sloupek na hranici pozemku, ve kterém je vyvedena smyčka NN). Přípojka je majetkem toho, kdo ji na své náklady vybudoval (distributor).
Vaše vedení začíná nožovými pojistkami v HDS a pokračuje přes elektroměrný pilíř až do RD. Na hranici pozemku tak budete mít 2 sloupky. HDS a elektroměrný pilíř, ve kterém se nachází zaplombovaný elektroměr a hlavní jistič.
Elektrická přípojka do délky 50 m je zdarma (buduje ji ze zákona na své náklady distributor). Vy platíte pouze paušální poplatek za připojení elektroměru dle rezervovaného příkonu. Stejný poplatek se hradí např. za znovupřipojení odpojeného odběrného místa či za navýšení rezervovaného příkonu.
Výše rezervovaného příkonu (hodnota hlavního jističe) se volí s ohledem na předpokládaný odběr. Hledáte optimum, neboť s nedostatečným příkonem Vám budou neustále padat pojistky. A se zbytečně vysokým příkonem budete platit velký paušální poplatek za připojení k distribuční síti, které reálně ani nevyužijete. A to každý měsíc.
Elektrickou přípojku Vám postaví distributor, ovšem prostřednictví pověřené místní smluvní firmy. Většinu roku (od schválení žádosti o připojení až po výstavbu přípojky) tak budete komunikovat s místní partnerskou firmou distributora.
HDS je součástí
elektrické přípojky, tedy sloupek pro HDS staví na své náklady distributor. V základu
dostanete nevzhledný plastový pilíř. Vyplatí se tak připlatit si a na své
náklady zbudovat vzhlednější zděný pilíř, který bude více ladit k vašemu
plotu.
Elektroměrný pilíř je ve Vašem majetku, ten stavíte na své náklady Vy. Distributor Vám do něj pouze umístí elektroměr a plombu. Stavba zděného elektroměrného sloupku na klíč včetně výstroje přijde na cca 12 000 Kč. Zděný sloupek pro HDS bývá levnější, neboť instalovanou skříň platí distributor (cca 9 000 Kč).
Distributor elektřiny vlastní rozvody (fyzické kabely v zemi, dráty na sloupech, trafostanice a další prvky distribuční sítě NN/VN/VVN). Platíte mu poplatky za distribuci elektrické energie:
Poplatky distributorům jsou regulovány zákonem. Kryjí náklady na provoz distribuční sítě a přiměřený zisk distributorů. V ČR působí 3 distributoři:
Distributora si nemůžete svobodně vybrat, dodavatele ano.
Dodavatel elektřiny Vám prodává silovou elektřinu (která k Vám putuje rozvody distributora). Na trhu působí mnoho dodavatelů elektřiny a plynu, kteří o zákazníky soupeří rozdílnými cenami a podmínkami. Dodavatele elektřiny si můžete vybrat a kdykoliv ho změnit. Smlouvu na dodávku elektřiny lze uzavřít:
Smlouva na dobu určitou se může vyplatit při očekávaném růstu cen energií. A naopak smlouva na dobu neurčitou se vyplatí spíše při očekávaném poklesu cen energií. Nebo když se neradi vážete a chcete mít možnost změnit dodavatele kdykoliv.
Sloupek s HDS umístěný na hranici Vašeho pozemku je majetkem distributora, tedy budete muset distributorovi zřídit věcné břemeno služebnosti na cca 1m2 Vašeho pozemku. Zřízení věcného břemena řeší distributor (neplatíte návrh na vklad do KN ve výši 2 000 Kč). Věcné břemeno se zřizuje za úplatu – distributor Vám vyplatí symbolických 1 000 Kč.
Vedení přípojky (odbočka od hlavního řádu až po HDS) je v majetku distributora a bývá uloženo nejčastěji v obecním pozemku (silnice, chodník, zeleň). Obec tak zřizuje věcné břemeno služebnosti na elektrickou přípojku uloženou v obecním pozemku ve prospěch distributora.
Po vybudování
přípojky Vás distributor vyzve k připojení k distribuční soustavě a
k zahájení odběru. Distributorovi je třeba doložit revizní správu
připojovaného odběrného místa. Též je nutné uzavřít se zvoleným dodavatelem smlouvu o dodávkách elektřiny. Po splnění těchto dvou
podmínek Vám distributor v řádu několika málo dnů namontuje elektroměr,
zaplombuje hlavní pojistky a vložením nožových pojistek do HDS definitivně
připojí vaše odběrné místo.
Pozor! Pokud byste se nestihli připojit k odběrnému místu ve stanoveném termínu, může po Vás distributor vyžadovat úhradu nákladů vynaložených na realizaci přípojky. A to mohou být i desítky tisíc korun!
Málokdo má dnes dostatek vlastních zdrojů na koupi pozemku a následnou stavbu RD. Nejčastěji se tak pozemky kupují na hypotéku. Aby bylo možné bance za úvěr ručit kupovaným pozemkem, musí být pozemek veden v územním plánu obce jako stavební (nestačí územní rezerva určená pro bytovou výstavbu). Pozemek by měl být též zasíťovaný a mít příjezdovou cestu. S vyřízením hypotéky Vám ochotně pomůže náš zkušený tým hypotečních poradců. Prostudujte aktuální podmínky pro získání hypotéky.
V dalších dílech našeho seriálu o zasíťování pozemku se podíváme na výstavbu plynovodní přípojky, vodovodní a kanalizační přípojky. Zatímco elektrickou přípojku za Vás vyřídil distributor, u ostatních přípojek bude situace výrazně komplikovanější. Projdeme si projektovou dokumentaci, vyjádření zainteresovaných stran, podmínky pro získání územního souhlasu (či územního rozhodnutí a stavebního povolení), realizaci a předání přípojek distributorovi včetně zaměření stavby a majetkoprávních vypořádání.
Plánujete stavbu domu? Přečtěte si náš článek Výstavba nemovitosti - jaké dokumenty si připravit
Český trh s nemovitostmi prochází výraznými změnami. Zatímco ceny nemovitostí po covidové pandemii prudce vzrostly a hypotéky zdražily, mnoho lidí bylo nuceno volit nájemní bydlení. Počet lidí žijících v nájmu se zvýšil z 1,9 milionu v roce 2011 na současných 2,5 milionu, jak ukazují data Erste Group.
Hledáte bydlení, které vám nezruinuje rozpočet? Přemýšlíte, kde v České republice můžete měsíčně zaplatit nejméně za pronájem bytu? Sestavili jsme přehled měst a regionů, kde jsou nájmy nejlevnější. Ale i těch, kde za nájem dáte největší část příjmů (odpovídajících průměru pro danou lokalitu). Ukážeme, kolik lidí platí jak vysoké nájemné a jestli v menším městě vždycky vydáte za bydlení méně než ve velkoměstě. Víte, co snižuje nájem a jak na něm ušetřit?
Téma bydlení ve stáří se stává čím dál naléhavějším. Data ukazují dramatické rozdíly v životní úrovni seniorů ve vlastním bydlení a těch v nájmu. Zatímco majitelé nemovitostí vydávají na bydlení v průměru 21 % svých příjmů, v nájmu to může být i ke 40 % měsíčních příjmů. V domácnostech seniorů jsou rozdíly mezi oběma skupinami ještě vyšší. Jaké jsou reálné možnosti pořízení vlastního bydlení v různém věku, jak využít hodnotu nemovitosti jako zdroj příjmů ve stáří a na co myslet při přípravě bydlení na seniorský věk? Dozvíte se právě tady.
Jak velkou část svého příjmu dáváte na bydlení? Zatímco průměrná česká domácnost vydá na nájem, energie a další související náklady kolem 24 % příjmu, některé skupiny obyvatel jsou zatíženy mnohem víc (a jiné mnohem méně). Například nájemníci dávají 37 % svých příjmů, kdežto vlastníci jen okolo 20 %. Podívejte se, jak se liší náklady na bydlení podle regionů, typu bydlení, podle příjmů obyvatel i dle socioekonomického postavení. Zjistěte také, kde se v Česku žije nejlevněji (v poměru k příjmům) a kde jsou lidé zatíženi náklady na bydlení nejvíc.
Možná si říkáte, že máte přehled o bydlení v České republice. Nejdražší byty jsou v Praze a nejdražší bydlení (běžné výdaje na bydlení jako procento z celkového příjmu) jsou také v Praze. Ale co ostatní města a regiony? Jak to vypadá v nich? Že nemáte ani tušení? Nevadí. Přinášíme vám přehlednou statistiku v obou oblastech: kde kolik stojí metr čtvereční bytu, a kde dáte kolik ze svého příjmu na vše, co je spojené s bydlením (bez započtení úvěrů a příspěvku na bydlení).
KOMENTÁŘE k článku Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka
Elektroměr a revizní zpráva , Komentoval(a): Jana Opatova
Kdo nainstaluje pilíř, elektroměr a udělá i revizní zprávu?
RE: Elektroměr a revizní zpráva, Komentoval(a):
Dobrý den, pilíře budete mít na pozemku dva - pro elektroměr a pro HDS. Pilíř pro HDS (ve kterém bude vyvedena smyčka NN) Vám zajistí distributor v rámci budování přípojky. Druhý pilíř pro elektroměr si musíte zajistit sama, včetně revizní zprávy (stavba, osazení elektroměrové skříně, propojení s HDS, revize). Distributoři dávají v základu nevzhledný plastový pilíř pro HDS. Chcete-li oba pilíře lépe sladit či zabudovat do plotu, doporučuje se na vlastní náklady postavit i pilíř pro HDS (který Vám následně vystrojí distributor).
Dotaz jak postupovat , Komentoval(a): Miluše sojkova
Dobrý den, prosím o radu, jak postupovat při zřizování elektopřípojky nad 50m, za kým zajít, jaké povolení potřebuji. Přípojka povede přes cizí pozemek. Je třeba souhlas, zda přes pozemek nevede kabeláž či plyn?Děkuji
Re: Jak postupovat, Komentoval(a):
Dobrý den, plánujete-li vést přípojku přes cizí pozemek, musíte si s majitelem pozemku předem dojednat podmínky, za kterých Vás nechá přípojku přes svůj pozemek vést. Majitel cizího pozemku nemá povinnost umožnit Vám vést přípojku přes svůj pozemek. Pokud by souhlasil, bude chtít kompenzaci za snížení hodnoty své parcely (v ochranném pásmu přípojky by majitel musel strpět značná omezení). Bez majetkoprávního vypořádání (Smlouva o smlouvě budoucí o zřízení věcného břemene služebnosti) stavební úřad přípojku neschválí.
Přípojka, Komentoval(a): Nikola šurá
Dobry den, chtela bych se prosim zeptat, jak mame postupovat. V Brne na Lesne je zahradkarska kolonie, pulka lidi v dolni casti zahradek ma elektriku, my ve vrchni casti ne a chteli bychom si ji natahnout. Od hlavni elektriky je to cca 70-80 m k nasim zahradkam, kde bychom chteli mit antonicka a od nej si to napojit na chatky. Kazda ma od toho jinak metru, jak prosim postupovat? A kde vse zadat? Volali jsme na stavebni urad a ty nam rekli ze nevi, na majetek mesta Brno take rekli ze nevi. Dekuju za odpoved :)
RE: Přípojka, Komentoval(a):
Dobrý den, je třeba kontaktovat distributora (EON), který Vám stanoví podmínky připojení. Přípojky do 50m hradí distributor (Vy pouze platíte poplatek za rezervovaný příkon), nad 50m odběratel.
Zbudování pilíře HDS, Komentoval(a): Filip Chudoba
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak probíhá samotná realizace stavby pilíře HDS distributorem ? V článku zmiňujete, že je nutné zřídit distributorovi věcné břemeno služebnosti a dále pak uvádíte, že tento úkon provádí sám distributor. Co je tedy pravda a kdo určí přesné místo daného břemene na pozemku - pakliže je toto břemeno vedeno jako přesné místo v KN. Na toto pak navazuje druhý dotaz, zdali si mohu vybrat přesné místo, na hranici pozemku a do 50m, bude sloupek s HDS postaven ? Velmi Vám děkuji. S pozdravem Chudoba
Re: Zbudování pilíře HDS, Komentoval(a):
Dobrý den, pilíř HDS umístíte do situačního výkresu v žádosti o připojení distributorovi, ten Vám to potvrdí (či zamítne) a předá podklady realizační firmě, která připraví PD k vašemu odsouhlasení. Následně se pilíř postaví, zaměří a geodet připraví geometrický plán, na základě kterého se provede zápis věcného břemena do katastru.
Zasitovani orné pudy, Komentoval(a): Hana Koucká vesela
Dobrý den, budeme kupovat zemědělskou půdu, která je obhospodařována. Jaký je postup na stavbu domu? Jak zřídit cestu kanalizaci, vodě elektřině? A jak na samotný převod na stavební pozemek? Děkuji
Zasíťování orné půdy, Komentoval(a):
Dobrý den, důležité je, aby byl váš záměr v souladu s územním plánem. Je-li orná půda určena územním plánem k zastavění, pak není problém na takové parcele zbudovat infrastrukturu. V opačném případě je to téměř nemožné (musel by se nejprve změnit územní plán). Na vše (přípojky, RD) budete potřebovat souhlas stavebního úřadu (na přípojky bude stačit územní souhlas, na prodloužení páteřních řádů bude vyžadováno stavební povolení). Ze ZPF (zemědělský půdní fond) se následně vyjme zastavěná plocha pod RD.
Sloup NN na našem pozemku, Komentoval(a): Kristýna H
Dobrý den,
na našem pozemku (vzdáleně od pozemní komunikace) máme sloup NN, ze kterého nám distributor dle smlouvy má udělat pouze svod do pojistkové skříně SP100 (umístěné na sloupu). Dále my jako žadatel máme na své náklady provést připojení z pojistkové skříně připojení do el.rozvaděče, umístěný na trvale přístupném místě (cca 40m na přístupný kraj pozemku), provést úpravu blokování dle připojovacích podmínek. Osazení elektroměru. Připojení odběrného místa (elektroměr. rozvaděče na pojistky) bude prováděno ověř. pracovníky Čez distribuce.
Nemělo by být něco hrazeno na náklady distributora? Přijde nám, že vzhledem k tomu že máme sloup NN umístěn na našem pozemku ještě docela nevhodně (bez věcného břemena). Tak máme zařídit (platit) více věcí než sousedé, kteří sloup na pozemku nemají a mají přivedený kabel na hranici pozemku na náklady distributora. (Platili jsme 12.500 Kč v podstatě jen za pojistkovou skříň)
Děkuji
Re: Sloup na NN, Komentoval(a):
Dobrý den, distributor platí pouze přípojku, která končí v HDS nožovými pojistkami (pojistková skříň SP100). Všechno ostatní za nožovými pojistkami (elektroměrný pilíř, přívod k elektroměru) je vaše vedení, které si platíte přímo Vy. Poplatek 12 500 Kč se platí za připojení, ne za zbudování přípojky (to je ze zákona zdarma). Pokud byste odběr ukončila a následně chtěla znovu připojit, zaplatíte znovu 12 500 Kč. Má-li ČEZ Distribuce na vašem pozemku umístěn sloup bez věcného břemene, můžete s nimi zahájit jednání o náhradě (není-li věcné břemeno historicky vydržené). Toto je však nezávislé na připojení nového odběrného místa.
napojení elektřiny na stavební pozemek pro RD, Komentoval(a): Adriana
Dobrý den, potřebujeme nechat vybudovat napojení el. sítí pro stavební pozemek (pro RD) přes cizí pozemek na kterém je pro nás věcné břemeno jen pro chůzi a jízdu. Soused (majitel cizího pozemku, přes který by se měla el. táhnout) si nepřeje, aby tam někdo stavěl. Finanční kompenzaci odmítl, i když pozemek by nebyl znehodnocen (je tam příjezdová cesta a druzí sousedé již tamoť táhli el. síť pro jejich RD). Nevíte, zda - li ČEZ v tomto případu dokáže zřídit připojení našeho pozemku k síti i bez souhlasu majitele? Eventuelně jak dlouho by takový proces trval a jaká je pravděpodobnost úspěchu? Děkujeme
Re: Přípojka přes cizí pozemek bez souhlasu majitele, Komentoval(a):
Dobrý den, a Vám by se líbilo, kdyby si někdo cizí zřídil přípojku přes váš pozemek bez vašeho souhlasu? Toto bohužel možné není. Soused nemá povinnost strpět na svém pozemku vaše přípojky. Nejde jen o jednorázovou stavbu přípojky - k přípojce by se zapsalo i věcné břemeno údržby, vytyčilo by se ochranné pásmo a v celém ochranném pásmu by soused nemohl stavět, sázet stromy/keře ani nic jiného podnikat bez souhlasu provozovatele vedení (distributor). Kupovat si nezasíťovanou parcelu bez přístupu z veřejné komunikace je velmi rizikové. Zkuste sousedovi nabídnout vyšší kompenzaci. Jedná se o skutečně velký zásah do jeho majetkových práv.
připojení elektřiny, Komentoval(a): Marie Šuráňová
Bydlím v domě o 11 bytových jednotkách (společenství vlastníku). Za domem jsou 2 zahrádky, majitelé zahrádek si provedli přípojku na elektřinu k našemu společnému měřiči elektřiny. Na zahradě mají svůj měřič, který nikdo nekontroluje a zahrádky přispívají nějakou pomyslnou částkou. Je to tak správné nebo má jejich měřič také kontrolovat ČEZ? Děkuji
Re: Připojení elektřiny, Komentoval(a):
Dobrý den, jsou-li zahrádky napojeny na elektroměr SVJ pro společné prostory, pak je vše věcí dohody mezi členy SVJ (jestli SVJ toto umožní, za jakých podmínek, jak se bude měřit spotřeba/přispívat, atd.). Distributor řeší pouze vedení k elektroměru SVJ a navazující podružná vedení a měření nejsou v jeho gesci.
Připojení lokality, Komentoval(a): Lubomír Machala
Dobrý den, Petře. Prosím o radu ohledně přivedení elektřiny na 7 pozemků pro výstavbu RD. Podal jsem žádost na ČEZ o připojení lokality, přišel mi "návrh smlouvy o uzavření budoucích smluv o připojení", podle kterého má ČEZ povinnost zbudovat HDS do 15 měsíců od zaplacení poplatku a doložení stavebního povolení pro RD. Plyne mi z toho, že bez jasného stavebního záměru nelze lokalitu připravit pro budoucí výstavbu a nechat HDS pro všech 7 domů zbudovat najednou, i kdyby to mělo znamenat, že bude ČEZ budovat přípojky pro 7 domů zvlášť a postupně podle toho, kdy na nich bude v budoucnu probíhat výstavba. Je tomu skutečně a tak a nelze ČEZ nějak donutit, aby HDS postavil? Děkuji. L. Machala
RE: Připojení lokality, Komentoval(a):
Dobrý den, distributor si tuto podmínku pro připojení větší lokality stanovit může. Nezapomeňte, že po zbudování HDS budete mít povinnost zahájit odběr v dohodnutém termínu (v opačném případě Vám mohou být účtovány náklady na zbudování HDS).
Dotaz přípojka zahrada, Komentoval(a): Milada
Dobrý den, chceme přípojku el. na chatu, kdy v okolí jsou chaty připojeny. Podali jsme žádost na ČEZ distribuci a připojení je možné tak, že se na sloupu vymění přípojková skříň. Sloup není na našem pozemku. Jak se provádí připojení k našemu pozemku, ten je přístupný z veřejné cesty. Vůbec netuším jak postupovat, když mi dodavatel zařídí pouze výměnu skříně. Jak se zajišťuje vedení na můj pozemek? Děkuji moc za Vaši radu.
RE: Přípojka pro zahradu, Komentoval(a):
Dobrý den, je-li třeba vést přípojku pro vaši chatu přes cizí parcelu, musíte si domluvit věcné břemeno práva vedení pro vaše vedení s majitelem parcely. Majitel cizího pozemku s tímto souhlasit nemusí, protože by tím znehodnotil svůj pozemek (pokud by souhlasil, zcela jistě by požadoval úplatu).
Zřízení el. přípojky v předstihu, Komentoval(a): Tomáš Ch
Dobrý den,
jsme právě v procesu změny uzemního plánu pro převod orné půdy na zastavitelný pozemek. Celý proces potvá hrubým odhadem do konce roku 2022 (cca 17 měsíců)
Je možné zažádat o vybudování elektrické přípojky již dnes, když tento proces může také trvat okolo 16 měsíců?
A pokud si uhradíme relaizaci HDS a elektroměrného pilíře sami, může pak zůstat stát na našem pozemku "nezapojen" dokud nedojde k reálnému postavení RD?
VB - rekonstrukce volného vedení, uložení kabelového a umístění poj.skříně, Komentoval(a): Iza
Dobrý den, mohu se zeptat, zda-li Smlouva o budoucí smlouvě o zřízení věcného břemene. Následně rozepsáno podle ustanovení par. 1785 a násl. par.1257 zák. č. 89/2012 Sb.OZ(-může být zatížena služebností), podle par. 25 odst.4 zákona č.458/2000 Sb. EZ a podle zák.č.183/2006 Sb. SZ se bude po následném uzavření vlastní smlouvy zavkladovávat do katastru nemovitostí jakoby to byla Smlouva o zřízení věcného břemene služebnosti. Jde o pojistkovou skříň. Nebo se jedná o dvě možné varianty. Děkuji
RE: Zřízení přípojky, Komentoval(a):
Dobrý den, zasíťování parcely, která není momentálně územním plánem určená k výstavbě, doporučuji konzultovat s příslušným distributorem. Elektroměr je třeba připojit po zbudování HDS (stačí dát zásuvku na zadní stranu elektroměrného pilíře).
Ochranné pasmo, Komentoval(a): Matyáš
Dobrý den, prosím o radu, musí mít HDS skříňka ochranné pásmo? Chceme v těsné blízkosti HDS skříňky vybudovat vodovodní přípojku. Děkuji
RE: Ochranné pásmo, Komentoval(a):
Dobrý den, každé vedení (voda, kanalizace, plyn, elektro) má své ochranné pásmo (např. NN do 1 kV & voda =
Úprava přístupu do HDS skříňky , Komentoval(a): Ivana
Dobrý den,
koupila jsem si pozemek, na kterém je HDS skříň nejen pro mě, ale pro další 4 domy. Majitelé okolních nemovitostí po mně žádají neomezený přístup do HDS skříně. Jelikož je HDS skříň na hranici pozemku, je možné provést úpravu kapličky tak,že budou dvířka vybudouvana pro další nemovitosti z druhé strany? Co proto mohu udělat a kolik je průměrná cena za tuto změnu?
Re: Přístup k HDS, Komentoval(a):
Dobrý den, není-li Váše parcela zatížena věcným břemenem práva vedení přípojek pro ostatní parcely, určitě nemáte povinnost nechat vést cizí přípojky přes vaši parcelu (či sousedům umožňovat přístup do vaší HDS). Pro každou parcelu se obvykle zřizuje vlastní HDS (výjimečně 1 HDS na hranici dvou sousedních parcel pro 2 parcely).
Změna HDS, Komentoval(a): Honza
Dobrý den, mám starý dům připojený přes sousední pozemek, k HDS na sousedním pozemnku a vedení je zastaralé. Jak je to s zřízením nové HDS u našeho pozemku, stále náklady hradí distributor ikdyž se nejdná o nové odběrné místo? To že hodiny a nový přívod do domu po mém pozemku si hrádím sám chápu. Děkuji za odpověď
RE: Změna HDS, Komentoval(a):
Dobrý den, distributor hradí náklady na údržbu vedení až do HDS (od nožových pojistek dále jde vše za Vámi). Potřebujete-li HDS přeložit (např. ze sousedova pozemku na váš) a nejedná-li se o havarijní stav (který by musel distributor řešit na své náklady), bude distributor vyžadovat uhrazení nákladů přeložky po Vás.
Zasieťovanie pozemkov, Komentoval(a): Roman Rahl
Dobrý deň. Kupujeme pozemok, ktorý je v podľa územného plánu obce zastaviteľný. Nie sú na ňom žiadne inžinierske siete. Spojil som sa s majiteľmi okolitých pozemkov (sú taktiež zastaviteľné), ktorí taktiež prejavili záujem o privedenie sietí k ich pozemkom. Celkovo by v tejto lokalite mohlo byť až 22 RD (22xHDS), pričom najvzdialenejší RD to má od radu SS 325 metrov. Ako postupovať v tomto prípade? Ako máme podať žiadosť o pripojenie tak, aby prípojky zaplatil distribútor? Rovnaká otázka sa týka aj pre vodu a kanalizáciu. A môžeme dostať stavebné povolenie, keď ešte na pozemku nie sú žiadne inžinierske siete? Ďakujem
RE: Zasíťování lokality, Komentoval(a):
Dobrý den, v takovýchto případech se majitelé pozemků musí domluvit, jak společně postupovat. Obvykle se zakládá družstvo, do kterého každý vloží část peněz. Družstvo následně zbuduje infrastrukturu a prodá ji distributorům a obci. Zatímco např. za plynovod peníze dostanete (distributor od vás odkoupí hlavní řád i přípojky dle ceníku, stáří stavby a očekávaného odběru), u vodovodu a kanalizace bude situace zcela jiná. Hlavní řády bude prodávat obci pravděpodobně za symbolickou 1 Kč a přípojky zůstanou ve vašem majetku.
pilíř NN, Komentoval(a): IVA KMONÍČKOVÁ
Dobrý den, prosím o radu. Přístup na pozemek mám v šíři 2,5m z obecní komunikace. Mám dotaz, zda májí sousedé právo nesouhlasit aby pilíř NN byl umístěn na hranici sousedního pozemku. Bude ještě pilíř pro plyn. Nelze umístit pilíře doprostřed přístupové cesty, neprojel by invalidní vozík. Přeji pěkný den Kmoníčková.
pilíř NN, Komentoval(a): IVA KMONÍČKOVÁ
Doplnění k dotazu. Soused v blízkosti budoucího pilíře NN má přístupovou asfaltovou cestu do garáže, nebude nic sázet.
RE: Pilíř NN, Komentoval(a):
Dobrý den, soused s umístěním vašeho pilíře NN na hranici svého pozemku nesouhlasit může a je pak na stavebním úřadu, aby o všem rozhodl. Přístup na pozemek v šíři jen 2,5m může být nedostatečný. Sítě (elektřina, plyn, voda, kanalizace) mají předepsané odstupy a takto úzkou cestou by např. neprojeli požárníci. Stavební záměr doporučuji předem konzultovat s projektantem a místně příslušným stavebním úřadem.
Právo neumožní vést el. přípojku přes zahradu, Komentoval(a): Tomáš Matyáštík
Dobrý den, majitel chatky vystavené na pronajatém pozemku obce chce přivést el. přípojku na hranici pozemků dvou majitelů zahrad v obci. Majitelé s tím nesouhlasí, přičemž navrhují, aby si chalupář nechal přivést el. po obecním pozemku. Je to sice delší, ale věcné břemeno obec akceptuje. Bude-li chalupář trvat na vedení přes zahrady jiných soukromých osob (protože to je levnější pro něj) a nedohodnou se s ním, může dojít až na vyvlastnění části pozemků těchto osob? Děkuji
Re: Přípojka přes cizí pozemek, Komentoval(a):
Dobrý den, toto je zcela absurdní - nikdo nemůže vést přípojku přes váš pozemek bez vašeho souhlasu. Přípojka zcela zásadně omezuje vlastnické právo majitele pozemku (v ochranném pásmu přípojky se nesmí nic stavět, nelze tam vysazovat ani např. stromy a je nutné strpět údržbu přípojky - má to velký dopad na tržní hodnotu pozemku). Vyvlastnění části pozemku z důvodu vedení sousedovy přípojky není možné. Vyvlastňovat mohou státní instituce a vždy to musí být veřejném zájmu (např. pokud by přes váš pozemek měla vést dálnice coby veřejně prospěšná stavba). Sousedova přípojka není veřejně prospěšnou stavbou a není ve veřejném zájmu. Taková úvaha je zcela mimo.
Vedení přípojky přes soukromý pozemek není levnější. Zatímco obec bude za věcné břemeno požadovat velmi pravděpodobně jen symbolických 1 000 Kč, za vedení přípojky přes soukromý pozemek bude jeho majitel požadovat adekvátní kompenzaci za snížení tržní hodnoty pozemku (to mohou být i desetitisíce až statisíce korun).
Elektrická přípojka nad 50 m, Komentoval(a): Renata Doudová
Dobrý den, vlastníme pozemek v zastavitelném území. Vzdálenost zřízení přípojky k hranici pozemku je delší než 50 metrů. Asi o 8 m. Chápu dobře, že ČEZ zaplatí 50 m a zbytek my? Na jakou částku se přípojka může vyšplhat?
Nová elektrická přípojka , Komentoval(a): Stanislava Řeháková
Dobrý den, podala jsem si žádost o připojení pozemku k elektrické soustavě. Už mi přišel návrh smlouvy, kde se píše, že mám připravit odběrové místo. Co to pro mě tedy znamená? Mám si elektrický rozvaděč zřídit sama? Děkuji za odpověď
poloha HDS a elektroměrové skříně, Komentoval(a): Jaroslav
Dobrý den,
na pozemku mám 2 plastové pilíře. V levo je na plyn a v pravo je HDS, která je na hranici se sousedním pozemkem. Z důvodu malého místa nemohu osadit elektroměrový pilíř vedle HDS. Je možné ho osadit úplně v levo vedle plynového pylíře? Plynový pylíř by byl tedy uprostřed.
Předem děkuji za odpověď.
RE: HDS a elektroměrové skříně, Komentoval(a):
Dobrý den, při žádosti o připojení k síti NN Vám distributor stanoví technické podmínky připojení, které je třeba dodržet (např. max. vzdálenost mezi HDS a elektroměrem). Pokud vaše řešení těmto podmínkách vyhoví, pak je vše v pořádku.
rekonstrukce přípojky /komplet nová/ a přesun HDS, Komentoval(a): Radmila Mazáčová
Dobrý den, z důvodu nutnosti opravy přípojky NN /stávající je vzduchem, elektroměr v domě/ v rámci rekonstrukce RD /na spoji ve fasádě je dříve zahořelé místo a výměna kabelu nám nebyla dovolena / jsme nuceni ze strany EGD opravit celou přípojku a nový elektroměr umístit do oplocení. Stávající HDS je nestandardně na sloupu hlavního vedení na druhé straně ulice a je nevhodně umístěné /na této trase s protlakem pod silnicí je kanál, kolem vzrostlé stromy, vstup domu je na opačné straně, dům zde má vysoké kamenné podezdívky-kdyby se šlo ze střešníku/. EGD navrhovalo realizaci nového sloupu na naší straně anebo kopání zemí pod vzrostlými třešněmi a zde i protlakové jámy. Nyní odsouhlasili přemístění HDS na vedlejší sloup jejich hl. vedení s tím, že realizace přípojky odsud je jen na nás a bude naše -není to na hraně zákona a předpisů? Přípojka má do 50m. Můžeme vyžadovat HDS v oplocení s tím, že přípojka k našemu oplocení bude jejich a jimi hrazená? Děkuji za odpověď
RE: Rekonstrukce přípojky, Komentoval(a):
Dobrý den, v rámci rekonstrukcí přípojek se obvykle nepovoluje ponechání HDS na fasádě RD a vyžaduje se přesun na hranici pozemku (umožňují-li to místní podmínky). Limit 50m je pro vzdálenost "vedení NN - HDS" (přípojka je v majetku distributora a končí smyčkou v HDS). Vaše domovní vedení (od pojistkových svršků v HDS po elektroměr) je již ve vaší režii. Max. vzdálenost mezi HDS a elektroměrem určuje distributor v podmínkách připojení.
rekonstrukce přípojky /komplet nová/ a přesun HDS, Komentoval(a): Radmila Mazáčová
Dobrý den, prosím ještě o doplňující odpověď -nyní vlastníme přípojku od sloupu hlavního uličního vedení/zde je HDS/ do domu dl.cca30m vzduchem, požadavky EGD nás nutí udělat přípojku novou v délce 25m od sloupu k našemu plotu, pak je teprve náš pozemek. Je stanovené čí je povinnost přípojku sloup hl.vedení-elektroměr v našem plotu /protlakem pod silnicí/ realizovat a pak také opravovat ? EGD prezentuje, že vše je na nás, i když jsme dříve žádali jen o opravu kabelu, který vede fasádou a je ve špatném stavu. Předem děkuji.
Zabudování HDS a přípojky do plotu, Komentoval(a): Hruška Martin
Dobrý den, máme pár let starý baráček. Dosud nemáme plot a nyní ho chceme budovat. Na hranici pozemku je těsně vedle sebe HUP, HDS a přípojková skříň přesně s těmi nevzhlednými budníky, které jsou uvedeny v článku. Chtěli bychom je odstranit a zabudovat do plotu z tvárnic tudíž postavit nové skříně. Co to pro nás obnáší? Lze to vůbec v této fázi realizovat hlavně vzhledem k HDS? Děkuji.
RE: Zabudování HDS do plotu, Komentoval(a):
Dobrý den, výměna obezdění u HDS, HUP a elektroměrného pilíře je určitě možná. HDS je v majetku distributora, tedy toto je třeba koordinovat s distributorem. Elektroměrný pilíř je Váš, tedy nedojde-li k rozplombování elektroměru, zvládnete vše ve své režii. HUP - viz výše dle majitele plynovodní přípojky (kterým jste Vy nebo distributor).
dočasná přípojka na pozemku obce, Komentoval(a): MARTIN
Dobrý den, máme smlouvu s EON na trvalé připojení, bohužel EGD nedodrželo termín a vypadá to, že nedodrží ani termín posunutý na trvalé připojení z důvodu (nejsou lidi), požádali jsme proto aspoň o dočasné připojení, abychom měli elektřinu pro stavbu domu. Dočasný pilíř bude stát na pozemku obce, která s tím nemá problém, dočasné připojení bude více než 50 m od našeho pozemku. Stačí požádat obec o věcné břemeno, nebo je na to potřeba nějaké další dokumenty, je potřeba to zapsat do katastru, jaký je postup? Děkuji.
RE: Dočasná přípojka, Komentoval(a):
Dobrý den, věcná břemena se vždy zapisují do katastru, ale v případě dočasné přípojky na pár měsíců půjde spíše o pronájem pozemku od obce (věcná břemena bývají trvalejšího charakteru).
Elektrická přípojka ČEZ, Komentoval(a): Jana
Dobrý den, mám zažádáno o elektrickou přípojku na svůj pozemek. Poplatek jsem z poloviny měla uhradit ihned, zbytek po dokončení práce, což jsem udělala. Smlouva byla podepsána v červenci 2021 a projekt vypracován. Na termín uskutečnění jsem měla nejprve čekat do ledna/února 2022, pak mi bylo písemně sděleno že do září tohoto roku a teď prý až do prosince a to se ještě neví jestli se jim to v prosinci podaří. Smlouvu mám podepsanou s firmou ČEZ, prý mají nějaké problémy se dohodnout se státem o ceně, jelikož má být nový zákon…moc to nechápu, každopádně mi bylo sděleno že je více lidí co musí teď takto čekat a že vina není na mojí straně. Jak mohu teď prosím postupovat? Mohu odstoupit od smlouvy a dostat mé peníze zpět, nebo je to normální čekat na dobu neurčitou??? Předem moc děkuji za Vaší odpověď
RE: Elektrická přípojka, Komentoval(a):
Dobrý den, od smlouvy odstoupit můžete a peníze dostanete zpět (pochybení na straně protistrany), ale to asi neřeší váš problém, kdy potřebujete vybudovat přípojku a nikdo jiný než distributor Vám ji nevybuduje. Argumenty o cenových jednáních se státem jsou mimo, poplatky za připojení a distribuci jsou známé a platné. Spíš může být problém v nedostatečné kapacitě stavebních firem (ČEZ si na výstavbu přípojek obvykle najímá subdodavatele).
, Komentoval(a): Lenka
Dobrý den, když na mé zahradě (tím myslím v zahraniční kolonii) nemám přípojku na vodu a kanalizaci jak nákladné to pro mě bude? Chtěli by jsme si tam přistavit mobil house. A když by se to řešilo za jak dlouho vše bude vyřešené? Přípojku na elektřinu máme. Děkuji
Elektroměrný pilíř, Komentoval(a): Viktor
Dobrý den, potřebuji vybudovat na hranici pozemku na veřejně přístupném místě vedle již dávno zbudovaného HDS pilíře elektroměrový pilíř. Potřebuji na takovou to stavbu stavební ohlášení a projektovou dokumentaci? Pilíř bude stát na mém pozemku na hranici s obecním pozemkem. Stavbu bude provádět odborná firma. Děkuji za odpověď.
RE: Elektroměrný pilíř, Komentoval(a):
Dobrý den, pro stavbu elektroměrného pilíře stavební povolení ani ohlášku nepotřebujete.
připojení elektroměrového pilíře, Komentoval(a): Irena
Pojistkovou skříň máme v 3 m výšce na sloupu, který stoji na obecním pozemku. Elektroměrový pilíř máme v našem oplocení, k propojení potřebuji vést 1,5 m kabelu pod zemí v obecním pozemku. Je k tomu potřeba věcné břemeno od obce a nějaký souhlas /vyjádření od stavebního úřadu?
RE: Připojení elektroměrového pilíře, Komentoval(a):
Dobrý den, pro umístění svého kabelu do obecního pozemku musíte mít souhlas obce (věcné břemeno).
Sloupek s hl.jisticem a elektroměrem, Komentoval(a): Jan Záborec
Dobrý den,
mám hl. jistič s elektroměrem ve společné skříni se sousedkou.Nyní po cca 20letech přišla s tím, že si mám zřídit vlastní sloupek, neboť mám jistič na jejím pozemku.Jinak mi zařídí odpojení.Jak se věci mají?Jen pro upřesnění: rozvodná skříň je na jejim pozemku,ale jednou stranou se prakticky dotýká mého.Dekuji za odpověď.
RE: Sloupek na cizím pozemku, Komentoval(a):
Dobrý den, nemůžete mít svůj jistič s elektroměrem na cizím pozemku bez souhlasu jeho majitele (sousedka nemá povinnost strpět vaše zařízení na svém pozemku). Zbudujte si elektroměrný sloupek na svém pozemku a požádejte distributora o přepojení.
Nový HDS u rekontrukce starého domu, Komentoval(a): Jiřina Halámková
Dobrý den,
Pořídili jsme si starý statek, kam je již zavedena elektřina, platíme zálohy, ale HDS je v průjezdu a v katastrofálním stavu a není možný odběr. Technici nám řekli, ze by to chtělo udělat nový HDS před statkem, kde není pozemek náš, ale obecní. Nevíme si rady, jak dál postupovat, jestli nechat vybudovat novou kapličku nebo nechat revizi staré skříně zabudované ve zdi. Co bude nejlepší řešení? Aby jsme mohli brzo elektřinu používat, popř. kolik nás to bude stát.
Děkuji za odpověď
Halámková
RE: Nová HDS, Komentoval(a):
Dobrý den, poptejte se u obce (odbor správy majetku), zdali Vám dovolí umístit HDS na svém pozemku, případně za jakých podmínek. Pokud toto obec nepovolí, nezbude Vám než zrekonstruovat stávající HDS na svém pozemku.
nelegálna el. prípojka, Komentoval(a): Miloš
Dobrý deň. Na úvod musím s obdivom konštatovať vysokú úroveň a fundovanosť odpovedí na otázky respondentov. Chcel by som vás požiadať o radu. Som vlastníkom rodinného domu, ktorý nezákonne užíva predchádzajúci vlastník (súdy právoplatne rozhodli že vlastníkom som ja). Dodávatelia energií (elektrina, voda, plyn) s ním rozviazali zmluvy a ukončili dodávku energií, pretože nebol schopný preukázať právny vzťah k mojim nehnuteľnostiam. Napriek tomu, že elektrina do môjho domu nemá byť dodávaná, opak je pravdou. Zo susedného domu, ktorý obýva brat neoprávneného užívateľa môjho domu, dodáva nelegálne zriadenou prípojkou elektrinu do môjho domu. Prípojka vedie do môjho domu cez môj pozemok bez môjho súhlasu a bez akýchkoľvek povolení. Kontaktoval som distribútora a povedal, že takéto konanie je v poriadku, s čím absolútne nesúhlasím. Čo robiť? Ako sa brániť? Ďakujem za odpoveď a želám všetko dobré.
RE: Nelegální přípojka, Komentoval(a):
Dobrý den, zřízení elektrické přípojky je administrativně náročné (viz článek výše) a určitě by nebylo možné nic takového realizovat bez souhlasu majitele pozemku/stavby. Velmi pravděpodobně se nejedná o oficiální přípojku ale o "kabel natažený od souseda". Proti neoprávněnému užívání nemovitosti se braňte právní cestou. Nebo si na vystěhování podvodníka najměte specializovanou agenturu, která Vás nechtěného obyvatele zbaví do několika málo dnů.
RE: Nelegální přípojka, Komentoval(a): Petr Jermář , Komentoval(a): Miloš
Ďakujem Petr za odpoveď. Vysťahovanie riešim súdnou cestou. Vami spomínaný kábel sa nepovažuje za prípojku keďže napája moju nehnuteľnosť proti mojej vôli? Kontaktoval som aj distribútora a ten mi odpísal, že takéto konanie je v poriadku s čím nesúhlasím. Veď potom by si ľudia zrušili zmluvy a napojila by sa celá ulica na jeden elektromer, jedného odberateľa a ušetrili by za poplatky spojené s distribúciou. Takisto zriadený kábel, ktorý vedie cez môj pozemok musí byť predsa niekym odsúhlasený a musí mať revíznu správu aby bola dodržaná bezpečnosť a tiež vymedzené ochranné pásmo. Alebo sa mýlim?
RE: Nelegální přípojka, Komentoval(a):
Dobrý den, oficiální přípojkou se rozumí odběrné místo s elektroměrem. Provozovatele distribuční soustavy zajímá vedení pouze po elektroměr (resp. po HDS před elektroměrem). Co si kdo dělá s vedením dále za elektroměrem už distributora nezajímá. Celá ulice by se na jeden elektroměr napojit nemohla - poplatky za odběrné místo se platí dle velikosti jističe před elektroměrem (pro RD typicky 3x25A). Takto dimenzované odběrné místo utáhne jednu až dvě domácnosti. Prodlužka natažená od souseda opravdu není přípojkou a distributor takové věci neřeší. Nedodržování bezpečnosti či předpisů (chybějící revize) na vaší nemovitosti je pouze rizikem majitele nemovitosti.
Propojení HDS s pilířem s elektroměrem, Komentoval(a): Lukáš Rivola
Dobrý den,
máme již udělaný svod do pojistkové skříně SP100 na sloupu, který leží na pozemku souseda (i on tam má svod) od kterého jsme kupovali část jeho pozemku. Potřebujeme tedy cca 10-15m vést kabel do pilíře s elektroměrem po jeho pozemku. Budeme potřebovat také věcné břemeno? Nebo co bude vše potřeba?
Děkuji za odpověď
LR
RE: Propojení HDS, Komentoval(a):
Dobrý den, pro umístění svého vedení do cizí parcely budete potřebovat věcné břemeno služebnosti.
Nová HDS, Komentoval(a): Jiří
Dobrý den, plánují nechat vybudovat HDS na svém pozemku, ale stavět neplanuji. Pokud to chápu dobře, tak pokud nezahájím odběr, tak mi mohou být účtovány poplatky za výstavbu HDS? Co by jste mi doporučil? Je tedy nějak možné nechat postavit HDS bez následného odběru? Připojení by bylo do 50m. Děkuji moc.
RE: Nová HDS, Komentoval(a):
Dobrý den, v tomto případě bude nejjednodušší zahájit odběr, který následně za 1-2 měsíce ukončíte (levnější bývá zaplatit poplatky za rezervovaný příkon než skutečné náklady realizace).
Řadová garáž, Komentoval(a): Michaela Dančáková
Dobrý den, distributor chce postavit elektroměrný rozvaděč 35m od mého objektu- řadové garáže, přestože ze zadní strany garáží se nachází přístup z městského pozemku (široká cesta k další řadě garáží) a je tedy možné pilíř postavit přímo za mou garáží. Je toto vůbec přípustné? Jak se tedy mám připojit k rozvaděči, který je 35m daleko od mé garáže a to ještě po městském pozemku? Vyřízení územního plánu je pro normálního smrtelníka nereálné.
Děkuji MD
RE: Řadová garáž, Komentoval(a):
Dobrý den, pro uložení vašeho vedení do obecního pozemku nepotřebujete změnu územního plánu ale souhlas města (věcné břemeno). Pokud Vám navržené řešení nevyhovuje, zkuste navrhnout distributorovi jiné řešení. Může ale nemusí Vám být vyhověno.
zřízení el. přípojky, Komentoval(a): Kiki
Dobrý den,
koupili jsme zasíťovaný pozemek v zástavbové oblasti. Chceme zřídit el. přípojku, která má být propojena s elektrickým sloupem umístěným na sousedovic pozemku. Sloup stojí na hranici pozemku. Mezi naším a sousedovic pozemkem je asfaltová obecní cesta. Soused s připojením naší přípojky nesouhlasí, přičemž jiní sousedé jsou na tento sloupek napojení. Distributor nám sdělil posunutí termínu výstavby sloupku na našem pozemku o rok, přičemž dodal, že o dalším postupu nás bude informovat. Distributor nás však neinformoval o problému se sousedovic souhlasem a vzal nám tak možnost se s ním dohodnout. Jak postupovat, aby bylo možné posunout termín výstavby el. přípojky (sloupku) na našem pozemku na dřívější termín. Na koho se můžeme ještě obrátit? Děkuji za odpověď.
RE: Zřízení el. přípojky, Komentoval(a):
Dobrý den, zkuste se se sousedem domluvit po dobrém, aby přestal blokovat stavbu vaší přípojky. Jinak se vše může táhnout i dlouhé roky. Zatímco stavba RD na vlastním pozemku je relativně jednoduchou disciplínou (stavíte na svém, nikoho neomezujete a při splnění podmínek stavební povolení získáte), stavba inženýrských sítí a přípojek na cizích pozemcích je úplně jiná liga. Nespočet zainteresovaných stran, kteří s vaším záměrem souhlasit nemusí (majitel cizího pozemku, obec, distributor, provozovatelé ostatních sítí, správce veřejné komunikace atd.). Ne vždy jsou všichni zúčastnění povinni Vám vyjít vstříc.
El přípojka nad 50m dellky, Komentoval(a): Karel Bednář
Dobrý den, plánujeme připojit pozemek k el sítí vzdálený od posledniho domu ve vsi a tím i posledního pilíře s elektřinou přes 100 metrů. Ovšem tím, že se v novém územním plánu obce tento pozemek stal stavebním a je tím pádem propojen dalším nove vzniklým st pozemkem propojen s obcí jako zastavěné území, bude toto vedení hradit cez ? Je totiž rozdíl mezi zastavěnym a zastavitelnym územím. Nas pripad je, že pozemek je v zastavěném území. Děkuji velmi za odpověď! S pozdravem Karel Bednář
Re: El přípojka nad 50m délky, Komentoval(a):
Dobrý den, distributor hradí za paušální úplatu (500 Kč/A u 3F) jen přípojky do 50m. Změna územního plánu neznamená pro distributora povinnost dané území zasíťovat (to půjde k tíži majitelů pozemků, budou-li si zasíťování přát).
Připojení nového odběrného místa, Komentoval(a): Jiřina Jarošová
Dobrý den, požádala jsem o připojení nového odběrného místa a ČEZ mi umístil rozvodnou krabičku ná sloup, který je fyzicky za plotem ná pozemku souseda a tím to skončilo. Žádný projekt, žádné věcné břemeno, všechno že prý si musím zařídit já. Samozřejmě, že soused s připojením mého pozemku nesouhlasil, vedení by šlo kousek po jeho pozemku, takže jsem musela požádat o přeložku zařízení na jiný sloup, ale to zase chtěl ČEZ vyčíslil, že když je to z mojí iniciativy, tak to odhadují na cca 125000,-Kč. Děkuji za reakci.
RE: Připojení nového odběrného místa, Komentoval(a):
Dobrý den, soused nemá povinnost strpět na svém pozemku vaši novou přípojku (musela byste se s ním domluvit a nabídnout pro něj akceptovatelnou finanční kompenzaci za znehodnocení jeho pozemku). Pokud se se sousedem nedomluvíte, budete muset hledat jiné řešení (např. vzdálenější sloup, ze kterého bude delší/dražší vedení).