Touha po vlastním bydlení, nedostatečná bytová výstavba a ekonomiku krotící centrální bankéři ženou výše ceny nemovitostí a úroky hypoték. Co očekávat od hypotečního a realitního trhu v roce 2018?
Jak už bylo několikrát avizováno, čeká nás další zvyšování úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Česká národní banka zvedla začátkem listopadu 2017 základní úrokovou sazbu o 0,25% a ohlásila její další postupný nárůst v roce 2018. Tato sazba určuje cenu peněz v ekonomice a je na ni závislé úročení komerčních úvěrů. Ekonomové předpokládají, že během roku 2018 budou ceny hypoték růst každým kvartálem o 0,25% (bankovní rada zasedá průměrně každé 2 měsíce). Tím pádem by ČNB realizovala svůj záměr vrátit úrokové sazby hypoték ke 3-4%.
Hlavním parametrem, od kterého lze jednoduše odvodit vývoj úrokových sazeb, jsou výnosy státních dluhopisů (ekvivalent bezrizikové investice). Úrokové sazby hypotečních úvěru jsou z pravidla vyšší (většinou o 1,5-2%).
I kdyby se však sazby hypotečních úvěrů dostaly na 4%, stále se bude jednat o průměrnou sazbu za posledních 13 let. Nečekají nás tak žádné katastrofické scénáře. V předkrizovém roce 2008 činila průměrná sazba hypotéční úvěrů 6%.
Aby toho nebylo málo, čeká nás kromě zdražování hypoték i růst cen nemovitostí. Se zdražování realit jsem v Evropě stejnými premianty jako s nejnižší nezaměstnaností.
Ať už je prudké zdražování nemovitostí způsobeno nedostatkem bytů, růstem české ekonomiky, velkou touhou po vlastním bydlení či nízkými sazbami hypotečních úvěrů, je zřejmě jen otázkou času, kdy tato realitní bublina praskne. Ekonomové očekávají v roce 2018 další růst cen hlavně ve větších městech (Praha, Brno, Ostrava, Plzeň a Hradec Králové) a to celoplošně o zhruba 7%. Ve zbytku republiky by se ceny měly postupně ustalovat. Neočekává se tedy tak velký růst cen jako tomu bylo v první polovině roku 2017.
Hypoteční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!
Velkou neznámou také je, jak se projeví zvyšování sazeb hypoték i cen nemovitostí do poptávky po hypotékách. Většina bank věří, že hypotečních trh čeká další úspěšný rok.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
Vzít si hypotéku, to je obrovský závazek. Jak vůči bance, tak i vůči sobě a své rodině. Podívejme se, jak se dá i tak obrovský závazek zajistit, abyste při negativních životních událostech nepřišli o nemovitost bez náhrady, o schopnost splácet, a abyste i v problematických měsících měli vždycky dostatečnou rezervu na další splátku. Zorientujte se v možnostech zajištění hypotéky na vaší straně a v možnostech účinné finanční ochrany vás i vaší rodiny.
Exekuce. Slovo, které děsí snad každého člověka, který má nějakou půjčku. A pokud máte hypoteční úvěr, je situace ještě složitější. Pokud se totiž dostanete do potíží se splácením, hrozí vám, že přijdete o bydlení. Podívejte se proto, jak exekuci na hypotéku zabránit a jak postupovat, když vám hrozí.
Nákup první nemovitosti je významným životním krokem, který vyžaduje pečlivou přípravu a důkladné rozvažování. Klíčovým krokem je zhodnocení vašich finančních možností, abyste věděli, kolik si můžete dovolit investovat do hypotéky a dalších souvisejících nákladů. Před samotným nákupem je nutné se zaměřit na průzkum trhu a určit, která lokalita i typ nemovitosti nejlépe vyhovují vašim potřebám a budoucím plánům.
Hypotéka je jedním z nejčastějších způsobů, jak financovat nové bydlení. Víte ale, že vám pomůže i s pořízením nábytku nebo elektroniky? Takzvaná hypotéka na vybavení bytu vám na zařízení domácnosti půjčí i miliony korun.
KOMENTÁŘE k článku Zdražování hypoték a nemovitostí v roce 2018
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.