Touha po vlastním bydlení, nedostatečná bytová výstavba a ekonomiku krotící centrální bankéři ženou výše ceny nemovitostí a úroky hypoték. Co očekávat od hypotečního a realitního trhu v roce 2018?
Jak už bylo několikrát avizováno, čeká nás další zvyšování úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Česká národní banka zvedla začátkem listopadu 2017 základní úrokovou sazbu o 0,25% a ohlásila její další postupný nárůst v roce 2018. Tato sazba určuje cenu peněz v ekonomice a je na ni závislé úročení komerčních úvěrů. Ekonomové předpokládají, že během roku 2018 budou ceny hypoték růst každým kvartálem o 0,25% (bankovní rada zasedá průměrně každé 2 měsíce). Tím pádem by ČNB realizovala svůj záměr vrátit úrokové sazby hypoték ke 3-4%.
Hlavním parametrem, od kterého lze jednoduše odvodit vývoj úrokových sazeb, jsou výnosy státních dluhopisů (ekvivalent bezrizikové investice). Úrokové sazby hypotečních úvěru jsou z pravidla vyšší (většinou o 1,5-2%).
I kdyby se však sazby hypotečních úvěrů dostaly na 4%, stále se bude jednat o průměrnou sazbu za posledních 13 let. Nečekají nás tak žádné katastrofické scénáře. V předkrizovém roce 2008 činila průměrná sazba hypotéční úvěrů 6%.
Aby toho nebylo málo, čeká nás kromě zdražování hypoték i růst cen nemovitostí. Se zdražování realit jsem v Evropě stejnými premianty jako s nejnižší nezaměstnaností.
Ať už je prudké zdražování nemovitostí způsobeno nedostatkem bytů, růstem české ekonomiky, velkou touhou po vlastním bydlení či nízkými sazbami hypotečních úvěrů, je zřejmě jen otázkou času, kdy tato realitní bublina praskne. Ekonomové očekávají v roce 2018 další růst cen hlavně ve větších městech (Praha, Brno, Ostrava, Plzeň a Hradec Králové) a to celoplošně o zhruba 7%. Ve zbytku republiky by se ceny měly postupně ustalovat. Neočekává se tedy tak velký růst cen jako tomu bylo v první polovině roku 2017.
Hypoteční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!
Velkou neznámou také je, jak se projeví zvyšování sazeb hypoték i cen nemovitostí do poptávky po hypotékách. Většina bank věří, že hypotečních trh čeká další úspěšný rok.
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.
Jsou dokumenty, bez kterých se při žádosti o
půjčku na bydlení neobejdete. Jedním z nich je i odhad ceny nemovitosti pro
hypotéku. Pro každého žadatele je přitom zásadní – do velké míry určuje, kolik
vám banka půjčí. Jak získat odhad bytu nebo domu a kolik stojí odhad ceny nemovitosti?
Chystáte se na hypotéku? Včasná příprava vám pomůže vyhnout se nepříjemnostem a také ušetřit. Přinášíme praktické rady a tipy pro získání nejvýhodnější hypotéky. Ukážeme, jak získat náskok před ostatními zájemci o nemovitost. Či jak se vyhnout komplikacím s hypotékou, když v životě chystáte změnu.
V dnešním finančním světě, kde banky přistupují k poskytování hypoték stále opatrněji, si vyjednání lepších podmínek může vyžadovat jisté úsilí.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
KOMENTÁŘE k článku Zdražování hypoték a nemovitostí v roce 2018
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.