Nižší úrokové sazby, levnější pojištění a řada dalších výhod. To všechno přináší zelená hypotéka. Je určena všem lidem, kteří plánují úsporné bydlení – bez ohledu na to, jestli si pořizují novou nemovitost, nebo rekonstruují tu stávající. Podívejte se, co zelená hypotéka nabízí, kdo na ni dosáhne a kde ji najdete.
Přestože je hypotéka na úsporné bydlení na českém hypotečním trhu teprve krátce, získává si stále větší oblibu. Svědčí o tom rostoucí počet poskytovatelů, kteří ji už přidali do svého portfolia.
Zelená hypotéka je přitom velmi podobná klasickému hypotečnímu úvěru. Je ale určená pro lidi, kteří si chtějí pořídit ekologické bydlení. Nabízí jim mimo jiné nižší úroky – a to je vzhledem k současnému vývoji úrokových sazeb hypoték důležitá výhoda.
Kdo může získat zelenou hypotéku
Základní podmínky pro získání hypotéky na úsporné bydlení jsou stejné jako u běžných úvěrů na bydlení. Musíte tedy:
mít dostatečnou bonitu,
doložit své příjmy
nebo mít dobrou úvěrovou historii.
Od července 2023 došlo ke zmírnění podmínek pro získání hypotéky.
Kromě toho potřebujete také doložit, že peníze použijete na nákup, stavbu nebo rekonstrukci úsporného nebo ekologického bydlení.
Většina bank přitom požaduje, aby měl váš dům energetickou třídu A nebo B. Prokážete to pomocí Průkazu energetické náročnosti budovy (PENB).
Podle aktuálních předpisů musí být všechny novostavby nanejvýš ve třídě B. Pokud tedy stavíte nový dům, nic vám nebrání, abyste požádali právě o zelenou hypotéku na úsporné bydlení.
Když kupujete starší nemovitost nebo chcete svůj dům zrekonstruovat, získáte zelenou hypotéku jen v následujících případech:
Pokud se chcete dozvědět více informací o dotacích na nízkoenergetické bydlení, podívejte se na náš článek Jak na udržitelné a nízkoenergetické bydlení?
Zelená hypotéka pomůže i s pořízením fotovoltaiky
U hypotéky na rekonstrukci někteří poskytovatelé požadují, abyste část peněz vložili do pořízení takzvaných zelených technologií.
Například u Banky Creditas musíte alespoň 50 % půjčky investovat do koupě či vybudování:
tepelného čerpadla,
fotovoltaické elektrárny a jejího příslušenství,
kotle na biomasu,
plynového kondenzačního kotle,
stínicí techniky,
zateplení budovy,
zelené střechy,
ohřevu vody pomocí solárních panelů či tepelného čerpadla,
řízeného větrání s rekuperací,
využití tepla z odpadních vod
nebo do efektivního zachytávání a využití dešťové a odpadní vody.
Výhody zelené hypotéky na úsporné bydlení
Pokud některou ze zmíněných investic plánujete, rozhodně se vyplatí o zelenou hypotéku požádat. Jak už jsme zmínili, poskytovatelé u nich nabízejí řadu výhod.
Setkáte se například s:
nižší úrokovou sazbou,
odpuštěním některých poplatků,
levnějším pojištěním nemovitosti či pojištěním domácnosti,
pomocí s vyřízením dotací z programu Nová zelená úsporám,
možností čerpat víc peněz, než jste uvedli v žádosti o hypotéku.
Na tyto plusy upozorňuje i Miroslav Majer, CEO portálu banky.cz. „Nejzajímavější je zvýhodněná úroková sazba až o 0,2 procentního bodu. Dalšími výhodami jsou slevy na doprovodné produkty. A banka za vás vyřeší odhad nemovitosti,“ říká.
Hypotéka, která sníží vaše účty
Zásadní výhodou je samozřejmě také úspora energetických nákladů. Ekologické bydlení totiž pomáhá šetřit energii a přírodní zdroje.
A právě k pořízení takového bydlení má hypotéka na úsporné bydlení motivovat.
Umožní vám investovat do technologií, se kterými klesnou vaše účty za energii i za vodu. A vzhledem k inflaci z posledních let může být tato úspora velmi významná.
„Zelená hypotéka je připravená zejména pro ty, kteří myslí ekologicky a ve svém domě chtějí využívat technologie, které šetří energii a jsou šetrnější k životnímu prostředí. Ať už je to fotovoltaika, zateplení domu, rekuperace, nebo některá z dalších možností,“ vysvětluje Miroslav Majer.
Pomůžete sobě i životnímu prostředí
Nižší spotřeba energie i vody je samozřejmě důležitá také s ohledem na udržitelnost. Nízkoenergetické bydlení pomáhá snížit nároky na přírodní zdroje, a tím také zmírnit další dopady na životní prostředí.
Například zelená střecha nejen sníží náklady na klimatizaci i vytápění, ale zároveň pomáhá zmírnit dopady stále teplejšího počasí. A efektivním zachytáváním a využíváním dešťovky zase omezíte plýtvání pitnou vodou.
Kde zelenou hypotéku získáte
Nevýhodou zelené hypotéky naopak je, že ji zatím nenabízejí všechny banky na českém trhu. V současnosti ji najdete jen u těchto poskytovatelů:
Banka Creditas,
ČSOB,
„Určitě se ale dá čekat, že poskytovatelů bude přibývat. Nedivil bych se, kdyby zelené hypotéky získaly i podporu od státu nebo EU, která by umožnila zvýhodňovat klienty, kteří smýšlejí udržitelným směrem. Předpokládám, že podpora by byla pomocí slevy na sazbě. A ne prostřednictvím dotací, které je někdy komplikované získat a procesovat,“ říká Miroslav Majer, CEO portálu banky.cz.
S výběrem vám pomůže kalkulačka
Banky přitom zmíněnou půjčku nabízejí pod různými názvy. Setkáte se tak například s:
Udržitelnou hypotékou,
Hypotékou na udržitelné bydlení
nebo s Hypotékou pro budoucnost.
Vyznat se v nich proto může být poměrně složité. Tím spíš, že každý úvěr nabízí trochu jiné podmínky.
Proto doporučujeme nejdřív všechny půjčky porovnat – a s tím vám pomůže naše kalkulačka hypotéky. Zadáte do ní několik základních údajů a získáte nabídku těch nejvýhodnějších hypotečních úvěrů.
Využijte proto zelenou hypotéku pro ekologicky šetrné bydlení i vy. S námi ji vyberete rychle, jednoduše a bez starostí!
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
KOMENTÁŘE k článku Jak získat levný úvěr na bydlení? Pomůže zelená hypotéka na úsporné bydlení
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.