Banky.cz Magazín Banky.cz Komerční sdělení Žen-investorek přibývá. Chovají se obezřetně a volí převážně konzervativní nástroje.

Žen-investorek přibývá. Chovají se obezřetně a volí převážně konzervativní nástroje.

Redakce Banky.cz, Redakce Banky.cz
7.3.2025
3 min. čtení
Komerční sdělení
Žen-investorek přibývá. Chovají se obezřetně a volí převážně konzervativní nástroje.

Investování je cestou, jak si splnit své životní sny, zabezpečit své děti, ale také se zajistit na stáří. Uvědomuje si to stále více žen. Přesto však muži-investoři nad ženami-investorkami stále převládají. Dle průzkumu Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) téměř polovina žen nikdy neinvestovala a ani to nemá v plánu, mužů s takovým postojem je v české populaci jen zhruba čtvrtina. Ženy při investování mnohdy postupují opatrněji než muži a také si méně věří. Volí konzervativní, spíše spořící nástroje s nižším výnosem. V případě, že se pustí do investování, může být pro ně optimální volbou například realitní fond.

Časy, kdy byly investice jen záležitostí mužů, už jsou naštěstí dávno za námi. Také stále více žen se dnes o své peníze aktivněji, než kdy dříve zajímá a hledá cesty, jak nepřicházet o jejich hodnotu. Přesto z průzkumu AKAT vyplývá, že 47 % žen nikdy neinvestovalo a ani to nemá v plánu, zatímco mužů s takovým postojem bylo v české populaci jen 26 %.

„Přitom i ty peníze, které ženy neinvestují, ztrácejí kvůli inflaci svou reálnou hodnotu. Investovat by proto měl skutečně každý, a to s jakoukoli startovní částkou. Je to důležité nejen pro plnění průběžných životních cílů, kterými mohou být například pořízení lepšího bydlení nebo podpora dětí na prahu dospělosti, ale také kvůli zajištění finanční nezávislosti a zejména zachování životní úrovně ve stáří,“ říká Sandra Javorsky, marketingová ředitelka investiční společnosti INVESTIKA.

Rozdíly v příjmech přetrvávají

Pro ženy je dostatečná finanční rezerva v průběhu života i ve stáří ještě podstatnější než u mužů, protože mají kvůli obecně nižším výdělkům a kratší pracovní kariéře z důvodů péče o děti a další členy rodiny také nižší důchody. A to je bohužel stav, který se výrazně nemění. Nerovnost v odměňování žen a mužů totiž podle mezinárodního ukazatele Gender Pay Gap měřeného Eurostatem v Česku stagnuje na poměrně vysoké úrovni. V roce 2022 to bylo 17,9 %, což byla třetí nejvyšší hodnota tohoto ukazatele mez 28 zeměmi Evropské unie (po Estonsku a Rakousku).

Dle výsledků průzkumu AKAT si ženy v oblasti investování ve srovnání s muži méně věří a častěji nevědí, jak s investováním začít. Zatímco 8 % mužů se cítí být zkušenými investory, totéž o sobě tvrdí pouhé jedno procento dotázaných žen. Sebevědomý postoj mužů se ale nemusí vždy vyplácet. Vysoká očekávání mohou vést k přeceňování informací a k iracionálním rozhodnutím. Ženy obecně do svého portfolia zasahují méně často – jednají rozvážněji a méně riskují. Studie americké investiční společnosti Fidelity z roku 2021 poukazuje na to, že portfolia žen si dlouhodobě vedou lépe. V průměru překonávají roční výkon portfolií mužů o 0,4 %.

Začít lze i s malými částkami

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Mnohé ženy se mylně domnívají, že investování je dostupné pouze pro bohaté. Přitom začít lze i s malými částkami, které je možné zvyšovat postupně s tím, jak rostou příjmy nebo se mění životní situace a výdaje. Na dlouhém horizontu funguje princip tzv. složeného úročení, kdy se v čase zhodnocují nejen vložené́ prostředky, ale i jejich výnosy, čímž se výrazně̌ zvyšuje celková́ naakumulovaná́ částka. Zejména díky tomu jde například již s tisíci korunami, které jsou po dobu 32 let měsíčně odkládány do investičního produktu s očekávaným 9% průměrným ročním zhodnocením, získat 2 miliony korun.

Ženy jsou výrazně obezřetnější než muži, a proto častěji volí konzervativní, spíše spořicí nástroje pro zhodnocování financí s nižším výnosem. Posílání peněz na spořicí účet nebo na stavební spoření často mylně považují za investování. Ukládání větších částek do těchto produktů, a zejména jejich používání za účelem zajištění na důchod, je kvůli nízkému výnosu ale neefektivní. Optimální volbou pro opatrnější začínající investorky může být například realitní fond z portfolia společnosti INVESTIKA, který má cílový výnos 4–6 % ročně, dlouhodobě poráží inflaci, zároveň ale představuje konzervativní, a tudíž relativně bezpečnou investici. „Zřejmě i proto se nám daří oslovovat ženy více, než je na trhu obvyklé – mezi klienty našeho realitního fondu ženy nad muži dokonce mírně převažují,“ dodává Sandra Javorsky.

Základní pravidla investování

Investování nemusí představovat složitou záležitost. Lidé si někdy pletou investování se spekulací, či dokonce hazardem a myslí si, že výsledkem investice je buď „zázračné“ zbohatnutí, nebo naopak ztráta vložených prostředků̊. Pokud však (nejen) ženy dodrží́ základní́ pravidla investování – tedy hlavně̌ diverzifikují, investují pravidelně̌ například na měsíční bázi a dodrží́ investiční́ horizont – mohou tím i významně̌ snižovat rizika a dostat se poměrně̌ bezpečné̌ ke kýženému zhodnocení svých investic.

Běžný účet od mBank zdarma

Disciplína je jedna z nejdůležitějších vlastností jakéhokoliv dobrého investora, avšak neméně důležitý je včasný start, a to zejména v případě investování za účelem zajištění na stáří. Čím dříve (nejen) ženy k investování přistoupí, tím menší část svého příjmu budou muset každý měsíc odkládat. Klíčové je také nedělat zbrklá rozhodnutí, která mohou zmařit celý předem stanovený cíl. Trpělivost je tedy dalším atributem úspěšného investování, a to nejen v případě žen.

S investováním jsou spojena rizika. Údaje o minulé či předpokládané výkonnosti nejsou zárukou výnosů budoucích. Hodnota investice může v čase jak stoupat, tak i klesat.