Výnos, na který ostatní spořicí produkty nedosáhnou. To i nadále nabízí stavební spoření. Díky státní podpoře své peníze zhodnotíte až o 5,7 %. Problém je, že současná vláda uvažuje o zrušení této podpory. I kdyby k tomu však došlo, zachová si stavebko jednu zásadní výhodu, na kterou ostatní spoření nestačí.
K vysokému zhodnocení stavebního spoření navíc v posledních měsících přispívá nejen státní příspěvek, ale zejména rostoucí úroky.
Zatímco ještě před rokem všechny spořitelny nabízely úrokovou sazbu 1 %, v současnosti se pohybuje mezi 2,5 % a 3 %. A výjimečně dosáhnete i výš.
K tomu se navíc přidávají různé bonusy a zvýhodnění. I díky nim se výsledné zhodnocení šplhá nad 5 %.
Děti získají až 5,7 %
Suverénním lídrem z hlediska zhodnocení je stavební spoření od Buřinky, a to ve formě určené dětem. Právě u něj totiž získáte výnos až 5,7 %.
Stavebko pro děti, které nabízí Buřinka, totiž přináší:
K tomu si ještě přidejte státní příspěvek až 2 000 korun ročně. A i když odečtete poplatek 500 korun za uzavření smlouvy, dostanete se na už zmíněné zhodnocení.
Stačí jen spořit 1 700 korun měsíčně.
Buřinka má jednu z nejvýhodnějších nabídek také u klasického stavebního spoření pro dospělé. Podmínky jsou totiž stejné jako v předchozím případě, jen místo bonusu 3 500 korun vám spořitelna dá 2 500 korun.
Při spoření 1 700 korun za měsíc tak dosáhnete na zhodnocení 5,4 %.
Mezi nejlepší patří i Moneta
Stejně výhodnou nabídku jako Buřinka má pro své klienty i Moneta Stavební spořitelna. Také u ní získáte zhodnocení až 5,4 %.
Stejně jako Buřinka nabízí úrok 2,5 % a jednorázový bonus. U Moneta Stavební spořitelny je „jen“ 2 000 korun, zároveň se ale nesetkáte s poplatkem za uzavření smlouvy.
Díky tomu je výsledné zhodnocení stejné jako u Buřinky.
Úrok 5 % a víc získáte i jinde
Zhodnocení alespoň 5 % nabízí ještě další dvě stavební spořitelny:
Modrá pyramida sice nemá žádné jednorázové bonusy, zato vám k základní úrokové sazbě 0,5 % přidá bonusový úrok 2,5 %. A pokud za první čtyři měsíce spoření našetříte alespoň 50 000 korun, získáte bonusový úrok dokonce 3 %.
Celkem tak můžete dosáhnout na úročení až 3,5 %.
Přesto je výhodnější spokojit se s nižším bonusovým úrokem a spořit okolo 20 000 korun ročně (tedy zhruba 1 700 korun za měsíc). Maximálně tak využijete státní příspěvek a dosáhnete na zhodnocení zhruba 5,2 %.
Nevýhodou je, že bonusový úrok získáte jen na prvních 6 let. Poté může celkové úročení klesnout jen na 0,5 % a zhodnocení se tak výrazně propadne.
Abyste na něj dosáhli, musíte navíc každý měsíc naspořit 0,5 z cílové částky.
Pokud je tedy vaše cílová suma například 200 000 korun, potřebujete poslat na stavebko alespoň 1 000 korun měsíčně – tedy 12 000 korun ročně.
Povinnou částku si můžete předplatit
U stavebního spoření od Lišky dosáhnete na zhodnocení 5 % teprve od konce srpna.
Tak dlouho totiž ČSOB Stavební spořitelna nabízí základní úrok 1,5 % a bonusovou sazbu 1 % – a tedy celkové úročení 2,5 %.
Pro získání zmíněného bonusu musíte:
Podmínky jsou tedy podobné jako u Modré pyramidy. Jediným rozdílem je, že u Lišky je nižší povinná částka, kterou musíte za každý měsíc naspořit.
U Modré pyramidy i u Lišky si tuto částku můžete „předplatit“ a uložit najednou povinný vklad za všechny měsíce v roce.
Konec podpory může být problém
Zhodnocení nad 5 % u ostatních spořicích produktů běžně nenajdete (i když se najdou i výjimky). Proto hraje stavební spoření stále prim.
Problémem pro něj může být zrušení státní podpory, o kterém uvažuje současná vláda.
V takovém případě by zhodnocení poměrně výrazně kleslo. A odvíjelo by se čistě od úrokové sazby, jednorázových bonusů a od různých poplatků.
V současnosti by tak lepší zhodnocení nabízely spořicí účty i termínované vklady.
Získáte garantovaný úrok na 6 let
I kdyby ale zrušení státní podpory prošlo, zachovalo by si stavební spoření jednu nezanedbatelnou výhodu – garanci úroku na 6 let.
U stavebního spoření totiž máte jistotu, že se úroková sazba celých 6 let nezmění. Nemusíte se tak bát žádných výkyvů a propadů.
I proto je důležité stavební spoření dobře vybírat.
A víc než kdy jindy se vyplatí sledovat zejména úrokovou sazbu. Zaručí vám stabilní a poměrně zajímavé zhodnocení i ve chvíli, kdy úroky u spořicích účtů a termínovaných vkladů opět klesnou.
Využijte proto naše srovnání stavebního spoření. Veškeré nabídky si v něm seřadíte například podle úroků a snadno tak vyberete takové stavebko, která se vám maximálně vyplatí i bez státní příspěvků.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
Dlouhodobá nemoc ovlivní v životě vše, včetně pracovní schopnosti a finanční situace. Jak se ale projeví na budoucím důchodu? Co znamená "dlouhá nemoc" z pohledu důchodového systému, jak ovlivňuje výpočet starobního důchodu a jaké jsou podmínky pro přiznání invalidního důchodu? Má smysl uvažovat o předčasném důchodu v případě dlouhodobé nemoci? A jaké dokumenty budete potřebovat pro žádost o důchod při dlouhodobé nemoci?
Zvažujete odchod do důchodu, ať už řádného, nebo dřívějšího, ale nejste si jisti, kdy na něj máte nárok a co k jeho vyřízení potřebujete? V našem článku se dozvíte vše podstatné o podmínkách pro přiznání starobního důchodu, předčasného důchodu a předdůchodu. Také o výpočtu jeho výše a možnostech přivýdělku. Poradíme vám také, jak si co nejlépe zajistit finanční prostředky na stáří a jak se na důchod připravit jako OSVČ.
Rok 2024 přináší významné změny v oblasti penzijního spoření, které se dotýkají jak výše státních příspěvků, tak i jejich dostupnosti pro určité skupiny střadatelů. Zatímco maximální státní příspěvek se zvyšuje, senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července nárok na tuto podporu. Některé penzijní společnosti se rozhodly seniorům tuto náhlou změnu alespoň dočasně kompenzovat
KOMENTÁŘE k článku Zhodnocení až 5,7 %. I to aktuálně nabízí stavební spoření
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.