Daleko za zahraničím. Taková je situace v České republice z pohledu životního pojištění. Zatímco například v Německu ho má skoro každý, v Česku je to jen necelá polovina lidí. Správně nastavená pojistka přitom dokáže usnadnit i nejtěžší situace. Podívejte se, kdy životní pojištění sjednat a jak ho nastavit.
Právě životní pojistka je ve spoustě situací neocenitelná. Dokáže nejen zajistit vaše blízké, pokud zemřete, ale pomůže vám i při vážném onemocnění nebo úrazu. Podle nedávného průzkumu Instant Research pro ČSOB Pojišťovnu ji přesto nemá skoro polovina obyvatel České republiky.
Důvodů je několik.
Někteří lidé nevědí, co všechno vlastně můžou do životního pojištění zahrnout, jiní mají špatnou zkušenost s pojišťovacími agenty a další zase doplatili na špatně nastavenou pojistku.
U životního pojištění v Česku se setkáte s jedním velkým paradoxem. Lidé často pojišťují své děti místo toho, aby pojistili sebe. Přitom by to mělo být naopak.
Smrt jednoho z rodičů často existenčně ohrozí celou rodinu. Přijde totiž o zásadní příjem a musí se naučit vycházet s výrazně menším množstvím peněz. A životní pojistka jí pomůže, aby se s takovou situací finančně vypořádala.
U dětí si zpravidla vystačíte jen s úrazovým pojištěním. A stejně tak životní pojistku nepotřebujete ani v případě, že žijete sami a není na vás nikdo závislý.
Pokud je vás ale v domácnosti víc, určitě na životní pojištění nezapomínejte. Zvlášť pokud máte děti nebo platíte hypotéku. Pamatujte, že v případě úrazu, nemoci nebo dokonce smrti přijde domácnost o část příjmů, zatímco výdaje zůstanou.
Právě životní pojištění vám pomůže s jejich pokrytím. Stačí ho jen správně nastavit.
Spousta lidí přitom v nastavení životní pojistky chybuje. Pojišťovna jim pak sice pomůže v případě, že si zlomí nohu, ale pokud zůstanou dlouhodobě nemocní, peníze jim často chybí.
Jak tedy životní pojištění nastavit?
Nejprve si dobře promyslete, proti čemu chcete pojistit. Peníze za drobné úrazy mohou být sice příjemným bonusem, rozhodně to ale není hlavní účel životního pojištění. Určitě na to nezapomínejte.
Pokud tedy chcete získat nejlepší životní pojištění, rozhodně v něm nesmí chybět odškodné pro případ:
Často se stává, že lidé při plánování životní pojistky podceňují nemoci. A u pojištění smrti, trvalých následků či invalidity myslí jen na následky úrazů. Jenže ve skutečnosti jsou mnohem častější právě následky různých onemocnění.
Ať už dostanete například mrtvici nebo chytíte encefalitidu od nakaženého klíštěte, můžete se snadno ocitnout na vozíku.
Podobných (a také mnohem nebezpečnějších) nemocí je přitom spousta. A jejich následky mohou být mnohem horší. Rozhodně proto tohle riziko nepodceňujte.
Jakmile máte jasno v tom, proti čemu chcete pojistit, zvolte vhodné pojistné plnění. Pamatujte, že musí být dostatečně vysoké, aby pokrylo výpadek příjmů.
Obecně platí, že byste si měli spočítat všechny výdaje domácnosti a nastavit pojistnou částku tak, aby je na určitý čas pokryla. Zároveň nezapomeňte životní pojistku upravit vždy, když se vaše situace změní. Například se vám narodí dítě nebo si vezmete hypotéku.
V takových případech vaše výdaje výrazně vzrostou. A bylo by dost složité vše „utáhnout” jen z jednoho platu. Proto by pojistná částka měla být dost vysoká, aby si váš partner či partnerka dokázal s těmito výdaji bez potíží poradit i bez vašeho příjmu.
Nezapomeňte také nastavit jinou pojistnou částku pro případ smrti a jinou pro případ invalidity.
Musíte totiž počítat s tím, že u trvalých následků či invalidity přibudou k vašim současným nákladům ještě výdaje za léčbu nebo za různé pomůcky. A to nejlepší životní pojištění by na to mělo pamatovat.
Proto je dobré pojistné plnění pro případ invalidity či trvalých následků oproti smrti navýšit.
Jak přesně tedy postupovat?
Pro případ smrti nastavte takové pojistné plnění, které odpovídá nejméně 2-3 čistým ročním příjmům. Taková částka vaší rodině pomůže alespoň v prvních letech. A pokud ji chcete zajistit na delší dobu, klidně pojistné plnění ještě navyšte.
U pojištění invalidity pak raději počítejte s 1,5 násobkem této částky. Pomůže vám to nejen se zaplacením výdajů za léčení, ale například i s vybudováním nájezdové rampy pro vozík a případnými dalšími nezbytnými úpravami vašeho domu či bytu.
Získáte tak jistotu, že si vy i vaši blízcí s novou situací poradíte v době, kdy to bude nejtěžší. A získáte čas, abyste se jí přizpůsobili.
Pokud splácíte hypotéku, je situace ještě o něco složitější. Máte totiž před sebou dlouhodobé vysoké splátky. V takovém případě nemusí být ani několikaletá rezerva dostatečná.
Vyplatí se proto nastavit pojistné plnění tak, aby pokrylo nejen veškeré ostatní výdaje na několik let dopředu, ale zajistilo také doplacení hypotéky.
A pokud si s výběrem životního pojištění nebo s jeho správným nastavením nevíte rady, obraťte se na nás. Společně nastavíme pojistku tak, aby pokryla veškerá rizika a zároveň vás nestála víc, než je nutné. A připravíme tak nejlepší životní pojištění přesně pro vás!
Havarijní pojištění je klíčovým nástrojem pro ochranu vašeho vozidla před škodami, ať už způsobenými nehodami, živly, nebo vandalismem. Správně zvolené pojištění vám může ušetřit mnoho starostí i peněz. Tento průvodce vám ukáže, co kryje havarijní pojištění, ale i na co se nevztahuje. Zjistíte, jak vybrat havarijní pojištění (včetně krátkodobého, třeba na cestu do zahraničí), jak nastavit limity a co vše ovlivňuje cenu pojistky.
Podle průzkumu Indexu prosperity a finančního zdraví Čechů z roku 2023 má pojištění domácnosti nebo pojištění nemovitosti sjednané 61 % české populace. Pojištění nemovitosti se zpravidla vztahuje i na okolní stavby, jako je kůlna nebo garáž. Pokrývá však pojištění majetku i drahé auto v garáži?
Pár set korun, ale i několik tisíc. Taková může být měsíční cena životního pojištění. Záleží totiž na tom, kdy ho uzavřete, jaký je váš zdravotní stav, co všechno bude pojistka krýt nebo jaký typ životního pojištění zvolíte.
Životní pojištění může hrát klíčovou roli nejen jako finanční ochrana pro rodinu, ale také jako nástroj pro daňové úlevy. Každý rok lze ze základu daně odečíst pojistné, které jste zaplatili na životní pojištění, až do maximální výše 24 000 Kč. Tato možnost umožňuje výrazně snížit daňové zatížení jednotlivců.
Rodiče často přemýšlejí, jak nejlépe ochránit své děti během školního roku, a jedním z klíčových nástrojů může být pojištění pro děti. Pojištění může pokrýt úrazy, které se mohou přihodit během školních aktivit, a ztrátu nebo krádež osobních věcí. S návratem do školních lavic přicházejí i otázky ohledně toho, jaké typy rizikového krytí jsou pro jejich potomky nejvhodnější.
KOMENTÁŘE k článku Životní pojištění má jen polovina Čechů. Podívejte se, proč si ho sjednat a jak ho nastavit
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.