Zkrácený úvazek: Jak funguje a pro koho je ideální?

Z průzkumů vyplývá, že mezi zaměstnanci jsou nejžádanějším benefitem různé formy flexibility, jedná se zejména o home office a možnost zkráceného úvazku. Shrnuli jsme pro vás všechny základní informace o zkráceném úvazku, včetně toho, jak na výpočet mzdy při zkrácené pracovní době a rad, jak požádat o zkrácený úvazek svého zaměstnavatele.
Co si z článku odnést:
- Zkrácený úvazek je pracovní režim, při kterém zaměstnanec týdně odpracuje méně než standardních 40 hodin.
- Na zkrácený úvazek mají podle zákoníku práce nárok těhotné zaměstnankyně, zaměstnanci pečující o dítě mladší 15 let a zaměstnanci pečující o osobu závislou na pomoci jiné osoby.
- Hlavní výhodou zkráceného úvazku z pohledu zaměstnanců je lepší možnost vyvážení pracovního a osobního života, nevýhodou je zejména nižší mzda.
- Mzda u zkráceného úvazku se počítá poměrně podle počtu odpracovaných hodin, např. poloviční úvazek = poloviční mzda.
- Mateřská a nemocenská se vyplácí dle vyměřovacího základu, tedy z příjmů. Nižší příjem = nižší dávky.
- Odpracovaná doba na zkrácený úvazek se započítává do důchodu, ale nižší příjmy mohou snížit jeho výši.
- K alternativám ke zkrácenému úvazku patří home office, pružná pracovní doba a job sharing.
Kolik procent českých firem nabízí zkrácené úvazky?
Podle statistik z roku 2024 aktuálně v České republice zkrácenou pracovní dobu umožňuje pouze 8,1 % firem. Pro porovnání, průměr v Evropské unii je 18,6 % a v Holandsku dokonce částečný úvazek umožňuje 42 % firem. Z dlouhodobého hlediska je ale u nás možné pozorovat mírný nárůst počtu zkrácených úvazků. Nejčastěji se nabízejí v administrativě, nabídka zkrácených úvazků je naopak nižší v průmyslové výrobě nebo stavebnictví.
Co říká zákoník práce o zkrácené pracovní době?
Nejdříve si pojďme představit definici zkráceného úvazku. „Zkrácený úvazek neboli kratší pracovní doba představuje pracovní režim, při kterém je pracovní doba zaměstnance kratší než 40 hodin. Zkrácený úvazek se řídí zákonem č. 262/2006 Sb., zákoníkem práce, konkrétně § 80,“ říká specialista na finance Petr Jermář z portálu banky.cz.
Kdo má právo požádat o zkrácený pracovní úvazek?
Podle zákoníku práce mají právo o zkrácený pracovní úvazek nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby zažádat těhotné zaměstnankyně, zaměstnanci pečující o dítě mladší 15 let a zaměstnanci, kteří převážně sami dlouhodobě pečují o osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve druhém až čtvrtém stupni. Zaměstnavatel má povinnost žádosti vyhovět, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody.
O zkrácený úvazek můžou samozřejmě požádat i ostatní zaměstnanci, jeho schválení ale vždy závisí na dohodě se zaměstnavatelem. Zaměstnavatel totiž nemá povinnost takové žádosti vyhovět.
Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody zkráceného úvazku pro zaměstnance?
Nyní si pojďme představit hlavní výhody a nevýhody práce na částečný úvazek.
- Lepší rovnováha mezi pracovním a osobním životem
- Snížení stresu
- Prevence vyhoření
- Zvýšená flexibilita
- Možnost dalšího výdělku
- Nižší příjem
- Možné zpomalení kariérního postupu
- Čato omezené pracovní benefity
- Kratší dovolená
Jak se liší výpočet mzdy a příplatků u zkráceného úvazku?
Výpočet mzdy u zkráceného úvazku je velmi jednoduchý. Vychází totiž z poměrného snížení standardní mzdy, které odpovídá zkrácenému počtu odpracovaných hodin. Pokud je například pro plný úvazek (40 hod.) stanovena mzda 40 000 Kč, při polovičním úvazku (20 hod.) bude také poloviční, tedy 20 000 Kč.
A jak je to s příplatky za práci přesčas na částečný úvazek? Zásadně se liší od plného úvazku. Za práci přesčas je totiž považovaná práce nad 40 hodin týdně. Pokud tedy zaměstnanec s kratší pracovní dobou nepřesáhne hodin týdně, nejedná se o práci přesčas. Zaměstnavatel zaměstnanci pracujícímu na zkrácený úvazek nemůže nařídit práci přesčas.
Jak se řeší sociální a zdravotní pojištění při zkrácené pracovní době?
Jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním při zkráceném úvazku? „Sociální pojištění se vypočítává z reálné hrubé mzdy. Zaměstnanec ze své hrubé mzdy odvádí 7,1 % a zaměstnavatel 24,8 %. Pokud zaměstnanec vydělává na zkrácený úvazek méně než minimální mzdu (20 800 Kč) a není státním pojištěncem, musí zdravotní pojištění doplatit do výše 13,5 % z minimální mzdy. Zaměstnavatel odvádí 9 % z hrubé mzdy, zaměstnanec 4,5 %, a případný rozdíl do minimálního pojistného hradí zaměstnanec,” říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.
Více o tom, jak se počítá zdravotní pojištění při práci na zkrácený úvazek.
Ovlivní zkrácený úvazek délku nebo výši mateřské, nemocenské či dovolené?
Co se týče mateřské dovolené, zaměstnankyně pracující na zkrácený úvazek mají nárok na peněžitou pomoc v mateřství v případě, že splní podmínky účasti na nemocenském pojištění. Výše mateřské se odvíjí od denního vyměřovacího základu, který se počítá z příjmů za posledních 12 měsíců před nástupem na mateřskou. A jak je to s půjčkou na mateřské?
Zaměstnanci využívající zkrácený úvazek mají na nemocenské dávky nárok ze stejných podmínek jako zaměstnanci na plný úvazek, pokud jsou účastni nemocenského pojištění. Nemocenská se vypočítává z denního vyměřovacího základu, který vychází z příjmů před vznikem pracovní neschopnosti.
Také na dovolenou mají zaměstnanci na zkrácený úvazek nárok na dovolenou jako zaměstnanci pracující na plný úvazek. Délka dovolené se ale přepočítává podle kratší pracovní doby.
Jak zkrácená pracovní doba ovlivní odpracovaná léta a budoucí důchod?
Započítává se zkrácený úvazek do důchodu? Ano, odpracovaná doba na zkrácený úvazek se započítává do důchodového pojištění. Nižší příjem však může ovlivnit výši budoucího důchodu, vzhledem k tomu, že se důchodové nároky odvíjejí od výše odvedeného pojistného. Na jaký důchod dosáhnete? Použijte naši důchodovou kalkulačku.
Je možné kombinovat více zkrácených úvazků u různých zaměstnavatelů?
V České republice je možná kombinace více zkrácených úvazků najednou. Podle zákoníku práce ale nesmí zaměstnanci bez souhlasu zaměstnavatele vykonávat činnost, která je shodná s předmětem podnikání zaměstnavatele. Daňové slevy, jako je sleva na poplatníka, je možné měsíčně uplatnit jen u jednoho zaměstnavatele. Pokud pracujete současně pro více zaměstnavatelů a je vám z obou příjmů odváděna zálohová daň z příjmu, jste povinni po skončení zdaňovacího období podat daňové přiznání.
Jaké existují alternativy k běžnému zkrácenému úvazku?
K dalším variantám flexibilních pracovních úvazků patří práce z domova neboli home office, který je dlouhodobě jedním z nejoblíbenějších benefitů pro zaměstnance, a pružná pracovní doba. Ta zaměstnancům umožňuje zvolit si začátek a konec pracovní doby v rámci stanovených mantinelů. Čím dál tím větší oblibě se těší i sdílená pracovní místa, která spočívají v tom, že více zaměstnanců sdílí jednu pracovní pozici a rozdělují si pracovní dobu i úkoly.
Jak postupovat, pokud chcete o zkrácený úvazek požádat svého zaměstnavatele?
V případě, že nárok na zkrácený úvazek nemáte, doporučujeme s nadřízeným otevřeně komunikovat, vysvětlit mu důvody, které vás vedou ke zkrácení pracovní doby a také se snažit najít řešení, které bude vyhovovat oběma stranám. Máte u svého zaměstnavatele pracovní smlouvu na hlavní pracovní poměr a chcete zkrácený úvazek? Pokud máte na zkrácený úvazek dle zákoníku práce nárok, sepište žádost a připravte si potřebné dokumenty, jako je například těhotenský průkaz nebo rozhodnutí o přiznání příspěvku na péči. Žádost adresujte svému přímému nadřízenému nebo personálnímu oddělení.