Zhruba o 10 %. Tak výrazně klesla v září cena
zlata v porovnání se srpnovým maximem. Na paniku je ale brzy. Situace ve
skutečnosti nahrává dalšímu růstu.
Je 6. srpna 2020. Obchodování se zlatem končí
tento den na hodnotě 2 067,15 dolarů za trojskou unci. Teda na ceně, na jaké
ještě nikdy předtím nebylo.
Stačí se ale posunout o několik týdnů dál a situace je úplně jiná. V pátek 25. září klesla cena zlata na 1 859,70 dolarů. A to se přes den dostalo dokonce pod 1 850 dolarů.
Na stejné úrovni bylo naposled v druhé polovině července. V době, kdy teprve začínal prudký růst jeho ceny.
Za 7 týdnů tak klesla hodnota zlata o víc než 200 dolarů. Tedy přibližně o 10 %.
Cena zlata přitom padala 5 dnů za sebou – tak dlouhou sestupnou tendenci předtím zaznamenalo naposledy v březnu.
Největší propad ceny zlata přišel v druhé
polovině září.
A důvod poklesu? Hlavně posilování dolaru. Kvůli němu totiž zlato podražilo pro všechny investory, kteří ho kupují v jiné měně. Logicky tak spadla poptávka po tomto kovu.
Mimochodem stejně reagovalo také stříbro. U něj ale byl pokles ještě vyšší – víc než 20 %.
I přes tento propad ale zůstala většina analytiků v klidu. Pokles totiž vnímali pouze jako drobnou korekci ceny, po které přijde další růst.
Tomu má pomoct i druhá vlna koronavirové pandemie, která se v těchto dnech šíří ve světě. V podobných situacích se totiž zlato dlouhodobě ukazuje jako výborné řešení. Dokáže uchovat hodnotu peněz, a proto v dobách krize zájem o drahé kovy posiluje. A spolu s tím roste jejich cena.
Experti proto čekají, že největší růst teprve přijde. I proto, že cena zlata v posledních letech nijak výrazně nestoupala – na rozdíl od akciových trhů. Zlato (i stříbro) tak má dost prostoru na zdražení.
Podle některých analytiků cena zlata v příštích měsících překoná dokonce 2 300 dolarů. A Bank of America v dubnu předpověděla, že na podzim 2021 stoupne hodnota zlata až na 3 000 dolarů za unci. Tedy téměř na dvojnásobek hodnoty z počátku letošního roku.
Aktuální vývoj dává analytikům jednoznačně za pravdu. Začátek října totiž ukázal, že propad k 1 860 dolarům, byl jen krátkodobý. Zkraje minulého týdne tak investoři se zlatem obchodovali za téměř 1 910 dolarů za unci.
Oproti ceně z 25. září to je růst o téměř 3 %.
Hodnota zlata začala postupně růst už na přelomu září a října. Výrazný skok pak přinesla zpráva, že se americký prezident Donald Trump nakazil koronavirem. A byl kvůli tomu hospitalizovaný v nemocnici.
Tato informace způsobila nejistotu na trzích. A spolu s tím i propad ceny akcií a zdražení zlata.
Informace o onemocnění amerického prezidenta nemocí COVID–19 se na veřejnosti objevila v pátek 2. října. A například na newyorské burze se následující pondělí hodnota zlata vyhoupla z necelých 1 902 dolarů na víc než 1 913 dolarů. A to se přes den na okamžik dostala i nad 1 918 dolarů.
Po informaci o hospitalizaci Donalda Trumpa s
nemocí COVID–19 překonala cena zlata hranici 1 910 dolarů.
Přestože už po víkendu lékaři amerického prezidenta propustili do domácího léčení, podle expertů to vývoj ceny zlata nijak negativně nepoznamená. Čekají totiž, že i nadále bude přetrvávat nejistota. A investoři nebudou chtít riskovat. Alespoň do doby, než se situace vyjasní a uklidní.
Zdražování zlata navíc nahrává i současná světová situace a už zmíněná druhá vlna koronavirové epidemie COVID–19. Podle CNN byly začátkem minulého týdne v Evropě jen 4 státy, u kterých epidemie nepřekročila kritickou hranici:
Naopak Česká republika byla v počtu případů na 100 000 obyvatel v Evropě nejhorší.
Jak už jsme zmínili, podobné krize vedou investory k odklonu od akcií a k nákupu stabilnějších aktiv. Mezi nim hraje prim právě zlato.
Za běžných okolností sice samo o sobě nedokáže hodnotu peněz zvýšit, na rozdíl třeba od investic do akcií, zároveň ale dokáže uchovat hodnotu peněz. A ochránit je i před inflací.
V krizi navíc jeho cena stoupá. Pokud tedy do zlata investujete včas, můžete i výrazně vydělat.
Důkazem jsou například letošní data. Jen od začátku roku zvedlo zlato svou hodnotu o 25 %. A za posledních 5 let stoupla jeho cena dokonce o 67 %.
Za posledních 5 let stoupla cena zlata z
necelých 1 150 dolarů na víc než 1 900 dolarů za unci.
Denně se
na něm proobchoduje více než na všech světových burzách dohromady. Zúčastnit se
přitom může každý, kdo má přístup k internetu a nějaký ten kapitál navíc.
Obchodování na Forexu je zkrátka fenomén, který učarovává stále větší části
Čechů.
Zdroj obrázku: Purple Trading
Kyblíková metoda spoření je finanční strategií, která se osvědčuje v různých ekonomických podmínkách. Zjednodušeně řečeno, tato metoda zahrnuje rozdělení úspor do několika kategorií, či „kyblíků“, podle časového horizontu, kdy budou peníze potřebné. Výhodou kyblíkové metody spoření je, že pomáhá lépe řídit rizika a zajistit stabilitu vašich finančních prostředků.
Projděte si analýzu výkonnosti fondů za rok 2024. Zatímco nejúspěšnější retailový fond dostupný v České republice dosáhl zhodnocení 45 %, ten nejméně úspěšný zaznamenal ztrátu téměř 29 %. Podrobná analýza podílových fondů, jak ji sestavil server Peníze.cz, ukazuje výrazné rozdíly mezi jednotlivými investičními strategiemi a připomíná rizika a výhody fondů.
Pro mnoho jednotlivců, kteří se zabývají obchodováním na burze jako fyzické osoby, může být podávání daňového přiznání složitým procesem. I když nejsou profesionálními investory, musí se potýkat s otázkami jako zdaňování ostatních příjmů a příjmů z kapitálového majetku. Je důležité si uvědomit, že tato zákonná povinnost vyžaduje znalost aktuálních legislativních změn, jelikož chyby mohou mít finanční důsledky.
Rok 2024 přinesl investorům mimořádné výnosy napříč všemi třídami aktiv. Co stálo za tímto úspěchem a jaké investiční příležitosti se rýsují pro rok 2025? Přinášíme zamyšlení Václava Pecha, investičního analytika Broker Trust, nad faktory ovlivňujícími finanční trhy: od vlivu umělé inteligence, přes geopolitická rizika, až po očekávaný vývoj inflace a úrokových sazeb.
KOMENTÁŘE k článku Zlato zažilo prudký propad. Jeho cena v září klesla o 200 dolarů
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.