Zhruba o 10 %. Tak výrazně klesla v září cena
zlata v porovnání se srpnovým maximem. Na paniku je ale brzy. Situace ve
skutečnosti nahrává dalšímu růstu.
Je 6. srpna 2020. Obchodování se zlatem končí
tento den na hodnotě 2 067,15 dolarů za trojskou unci. Teda na ceně, na jaké
ještě nikdy předtím nebylo.
Stačí se ale posunout o několik týdnů dál a situace je úplně jiná. V pátek 25. září klesla cena zlata na 1 859,70 dolarů. A to se přes den dostalo dokonce pod 1 850 dolarů.
Na stejné úrovni bylo naposled v druhé polovině července. V době, kdy teprve začínal prudký růst jeho ceny.
Za 7 týdnů tak klesla hodnota zlata o víc než 200 dolarů. Tedy přibližně o 10 %.
Cena zlata přitom padala 5 dnů za sebou – tak dlouhou sestupnou tendenci předtím zaznamenalo naposledy v březnu.
Největší propad ceny zlata přišel v druhé
polovině září.
A důvod poklesu? Hlavně posilování dolaru. Kvůli němu totiž zlato podražilo pro všechny investory, kteří ho kupují v jiné měně. Logicky tak spadla poptávka po tomto kovu.
Mimochodem stejně reagovalo také stříbro. U něj ale byl pokles ještě vyšší – víc než 20 %.
I přes tento propad ale zůstala většina analytiků v klidu. Pokles totiž vnímali pouze jako drobnou korekci ceny, po které přijde další růst.
Tomu má pomoct i druhá vlna koronavirové pandemie, která se v těchto dnech šíří ve světě. V podobných situacích se totiž zlato dlouhodobě ukazuje jako výborné řešení. Dokáže uchovat hodnotu peněz, a proto v dobách krize zájem o drahé kovy posiluje. A spolu s tím roste jejich cena.
Experti proto čekají, že největší růst teprve přijde. I proto, že cena zlata v posledních letech nijak výrazně nestoupala – na rozdíl od akciových trhů. Zlato (i stříbro) tak má dost prostoru na zdražení.
Podle některých analytiků cena zlata v příštích měsících překoná dokonce 2 300 dolarů. A Bank of America v dubnu předpověděla, že na podzim 2021 stoupne hodnota zlata až na 3 000 dolarů za unci. Tedy téměř na dvojnásobek hodnoty z počátku letošního roku.
Aktuální vývoj dává analytikům jednoznačně za pravdu. Začátek října totiž ukázal, že propad k 1 860 dolarům, byl jen krátkodobý. Zkraje minulého týdne tak investoři se zlatem obchodovali za téměř 1 910 dolarů za unci.
Oproti ceně z 25. září to je růst o téměř 3 %.
Hodnota zlata začala postupně růst už na přelomu září a října. Výrazný skok pak přinesla zpráva, že se americký prezident Donald Trump nakazil koronavirem. A byl kvůli tomu hospitalizovaný v nemocnici.
Tato informace způsobila nejistotu na trzích. A spolu s tím i propad ceny akcií a zdražení zlata.
Informace o onemocnění amerického prezidenta nemocí COVID–19 se na veřejnosti objevila v pátek 2. října. A například na newyorské burze se následující pondělí hodnota zlata vyhoupla z necelých 1 902 dolarů na víc než 1 913 dolarů. A to se přes den na okamžik dostala i nad 1 918 dolarů.
Po informaci o hospitalizaci Donalda Trumpa s
nemocí COVID–19 překonala cena zlata hranici 1 910 dolarů.
Přestože už po víkendu lékaři amerického prezidenta propustili do domácího léčení, podle expertů to vývoj ceny zlata nijak negativně nepoznamená. Čekají totiž, že i nadále bude přetrvávat nejistota. A investoři nebudou chtít riskovat. Alespoň do doby, než se situace vyjasní a uklidní.
Zdražování zlata navíc nahrává i současná světová situace a už zmíněná druhá vlna koronavirové epidemie COVID–19. Podle CNN byly začátkem minulého týdne v Evropě jen 4 státy, u kterých epidemie nepřekročila kritickou hranici:
Naopak Česká republika byla v počtu případů na 100 000 obyvatel v Evropě nejhorší.
Jak už jsme zmínili, podobné krize vedou investory k odklonu od akcií a k nákupu stabilnějších aktiv. Mezi nim hraje prim právě zlato.
Za běžných okolností sice samo o sobě nedokáže hodnotu peněz zvýšit, na rozdíl třeba od investic do akcií, zároveň ale dokáže uchovat hodnotu peněz. A ochránit je i před inflací.
V krizi navíc jeho cena stoupá. Pokud tedy do zlata investujete včas, můžete i výrazně vydělat.
Důkazem jsou například letošní data. Jen od začátku roku zvedlo zlato svou hodnotu o 25 %. A za posledních 5 let stoupla jeho cena dokonce o 67 %.
Za posledních 5 let stoupla cena zlata z
necelých 1 150 dolarů na víc než 1 900 dolarů za unci.
Burza je fascinujícím místem, kde se setkávají investoři a podniky za účelem obchodování. Je to organizovaný trh, kde se v reálném čase střetává nabídka a poptávka po cenných papírech a komoditách, což vytváří jedinečné prostředí pro ty, co hledají možnosti zhodnocení svých investic. Tento systém umožňuje transparentní stanovení cen na základě pohybu trhu.
Regulace, a tím i zjednodušení světa kryptoměn pro běžné investory, je tady! Poslanecká sněmovna jednomyslně schválila zákon, který zásadně mění pravidla hry pro všechny: od drobných investorů do kryptoměn, přes obchodníky, až po velké burzy. Zákon sice vychází z evropské směrnice MiCA , ale jeho česká podoba šla o dost hlouběji: pro kryptoměny zavedla časový a hodnotový tes.
Plánujete investice do krypta? Pak byste měli být umět bezpečně rozpoznat krypto podvody, a také vědět, jak se chránit. Kryptoměny nabízejí skvělé investiční příležitosti, ale zároveň jsou lákadlem pro podvodníky. Shromáždili jsme pro vás ty nejdůležitější tipy, jak se vyhnout podvodům a podvodným kryptoměnovým projektům, jak nenaletět na phishing krypta a co dělat, pokud už jste své peníze podvodníkům přece jen poslali.
V dnešním světě, kde ceny bytů dosahují nebeských výšin, se mnozí potýkají s otázkou, jak nejlépe investovat své peníze do nemovitostí. Pro ty, kteří si nemohou dovolit koupit byt, může být investice do garáže výnosnější alternativou. Zejména v lokalitách, kde cena bytů a pronájmů setrvale roste, může využití garáží přinést zajímavý pasivní příjem.
Trh s kryptoměnami zažívá další historický moment. Bitcoin, nejstarší a nejvýznamnější digitální měna, dosáhl v neděli přelomové hranice 80 000 USD (1 884 592 korun). Cena bitcoinu tak opět demonstruje svůj potenciál k růstu a ji pevnou pozici mezi investičními aktivy.
KOMENTÁŘE k článku Zlato zažilo prudký propad. Jeho cena v září klesla o 200 dolarů
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.