Červenec přináší řadu změn, které ovlivní finance mnoha lidí. U penzijního spoření se mění pravidla pro státní příspěvek. Zaměstnavatelé musí nově evidovat všechny zaměstnance s DPP. Nově se zavádí status zranitelného zákazníka a hromadné žaloby. Digitální občanka a plná moc budou v mobilu. Zvýší se příspěvky na péči. Milostivé léto umožní odpustit penále z dluhů na zdravotním pojištění. Změny čekají i zahraniční zaměstnance, pro mnoho z vás budou důležité změny stavebního zákona. Podívejte se na detailní přehled červencových změn.
Od července se mění pravidla pro státní příspěvek k penzijnímu spoření. Nově bude činit 20 % z vašich úspor, ale pouze pro částky od 500 Kč do 1 700 Kč. Abyste dosáhli na minimální příspěvek 100 Kč, musíte spořit alespoň 500 Kč měsíčně. Maximální příspěvek se zvyšuje na 340 Kč při úložce 1700 Kč a více.
Státní příspěvek již nebude náležet lidem pobírajícím starobní důchod. Důchodcům, kteří jsou i nadále výdělečně činní (ale již pobírají důchod) zůstává možnost odečíst si celou úložku na penzijko od základu daně z příjmů. Rušit smlouvu se nemusí vyplatit ani těm z aktivních důchodců, kterým na penzijko přispívá zaměstnavatel.
Odvody a daně v oblasti DPP zůstávají do konce roku 2024 beze změny. Novinky jsou administrativní a přicházejí postupně:
Od července 2024
Zaměstnavatelé musí nově evidovat všechny zaměstnance s platnou DPP a hlásit je České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ). Týká se to i dohod, ze kterých se neodvádí pojistné (příjem pod 10 000 Kč nebo žádný příjem). První hlášení musí být odesláno do 20. srpna 2024. Následně každý měsíc do 20. dne dalšího měsíce.
Změny od roku 2025
DPP bude rozdělena na klasické zaměstnání nebo zaměstnání malého rozsahu podle výše měsíčního příjmu. Výjimkou jsou DPP v režimu oznámené dohody, který lze uplatnit pouze u jednoho zaměstnavatele.
U oznámené dohody platí vyšší limit pro odvod pojistného (25 % průměrné mzdy, pro rok 2024 cca 10 500 Kč).
U ostatních (neoznamovaných) DPP půjde do 4 000 Kč o zaměstnání malého rozsahu (bez pojistného, srážková daň), nad 4 000 Kč se bude odvádět pojistné a platit zálohová daň.
Zaměstnanecké benefity
Novela zákona upravující DPP přináší od července změny i u některých zaměstnaneckých benefitů. Od ledna byl zaveden limit pro daňové osvobození benefitů ve výši poloviny průměrné mzdy (21 983 Kč). Nyní se toto osvobození vztahuje i na příjmy z účasti na neveřejných společenských akcích pořádaných zaměstnavatelem.
Dále platí, že příspěvek pro bývalé zaměstnance po odchodu do důchodu bude osvobozen od daně, pokud odpracovali alespoň tři hodiny ze směny (stejně jako u stávajících zaměstnanců).
Poslední změna se týká ocenění příjmu zaměstnance, který dá dítě do předškolního zařízení zřizovaného zaměstnavatelem. Příjem bude nově oceňován jako u mateřské školy podle školského zákona, což platí i pro lesní školky a podobná zařízení.
Nový institut v českém právu - zranitelný zákazník
Od července mohou zdravotně znevýhodnění odběratelé elektřiny požádat o status zranitelného zákazníka. Kdo je zranitelným zákazníkem? Lidé, co potřebují její nepřetržitou dodávku elektřiny pro své zdravotnické prostředky.
Tento status poskytuje ochranu před rychlým odpojením elektřiny v případě finančních potíží, včasné upozornění na dluhy bez sankcí a právo na uzavření smlouvy o dodávce elektřiny.
Institut zranitelného zákazníka zaručuje nepřetržitou dodávku elektřiny po dobu 3 měsíců od ukončení smlouvy s dodavatelem. Status platí 2 roky a pro jeho získání je třeba lékařské potvrzení.
Další nový institut - hromadná žaloba
Od července se zavádí hromadné řízení, které umožní spotřebitelům a drobným podnikatelům řešit společné spory s podnikateli v rámci jednoho soudního řízení. Do řízení se musí aktivně přihlásit alespoň 10 poškozených osob. Hromadnou žalobu může podat pouze prověřená nezisková organizace zapsaná na seznamu Evropské komise.
Tato organizace nese všechny náklady řízení, a v případě neúspěchu hradí i náklady žalovaného. Spotřebitelé nemají žádné povinnosti, ani odpovědnost za náklady. V případě úspěchu náleží neziskové organizaci odměna, kterou stanoví soud na začátku řízení. Odměna nesmí překročit 16 % z přisouzené částky nebo alternativně 2,5 milionu Kč při paušálním stanovení.
Digitální doklady - občanka a plná moc
Od července bude možné využívat digitální doklady v širším rozsahu. Nově bude možné používat elektronický občanský průkaz a další digitální dokumenty při styku s úřady a institucemi. Tato změna má za cíl zjednodušit administrativu a zvýšit komfort pro občany.
Digitální občanka půjde od července využít na úřadech práce, finančních úřadech, krajích, obcích s rozšířenou působností, soudech, policii, živnostenských a katastrálních úřadech. K ověřovatelům se přidávají i některé banky, například Air Bank. Od ledna 2025 by se měly přidat zbývající obce, školy, zdravotní pojišťovny a další.
Spouští se také Registr zastupování, kde budou uloženy všechny plné moci. Díky němu budete moci digitálně udělit plnou moc například pro podávání daňových přiznání, vyřizování pošty nebo přepisu energií či auta.
Příspěvky na péči
Od července se zvyšuje příspěvek na péči pro osoby ve stupních II, III a IV. Nejvyšší navýšení se týká osob ve stupni IV s úplnou závislostí, které využívají péči mimo pobytová sociální zařízení.
Změny ve stavebním zákoně
Od července platí nový stavební zákon, který slibuje zjednodušení a zrychlení povolování staveb. Nově bude jeden proces pro umístění i povolení stavby, zrychlené řízení umožní získat povolení do měsíce a stavební úřady si samy vyžádají vyjádření od dotčených orgánů.
Nové rozdělení staveb do čtyř kategorií může u některých zvýšit náklady na povolení, například u studní nebo malých čističek odpadních vod. MMR však nevylučuje úpravu poplatků.
Nová úprava také zjednodušuje nebo ruší některé požadavky na výstavbu, například na parkovací místa, oslunění nebo výšku rekreačních staveb. Dokumentace pro povolení záměru je jednodušší a méně rozsáhlá.
Do 30. června 2027 platí přechodné období, kdy si stavebníci mohou vybrat, zda využijí dosavadní nebo novou úpravu. Projekty nebude nutné kvůli novému zákonu překreslovat.
Změny přicházejí v oblasti spravedlivé odměny řidičům autobusů za čekání mezi spoji. Dohoda zachovává stávající pravidla pro čekací doby, přičemž minimální odměna se od 1. července 2024 bude vypočítávat jinak: z minimální mzdy. Odměna se zvyšuje na 140,60 Kč/hod (1,25násobek minimální mzdy). Doposud se vypočítávala z nejnižší úrovně zaručené mzdy pro 5. skupinu prací. Jenže systém zaručených mezd se od ledna 2025 zruší, i když jen v soukromém sektoru.
Milostivé léto pro zdravotní pojištění
Od července do listopadu 2024 probíhá akce Milostivé léto, která umožňuje odpuštění penále a exekučních nákladů z dluhů na zdravotním pojištění. Týká se pouze dluhů vymáhaných daňovou exekucí a fyzických osob, jejichž nedoplatky byly evidovány k 31. prosinci 2023.
Pro odpuštění je nutné do 30. listopadu uhradit jistinu dluhu. Dlužníci s dluhem nad 5000 Kč mohou využít splátkový kalendář, pokud o něj požádají do 30. listopadu.
Zahraniční zaměstnanci - jejich nahlašování a nutnost pracovního oprávnění
Od července se mění způsob hlášení nástupů, změn a ukončení zaměstnání zahraničních zaměstnanců. Pro občany EU/EHP, Švýcarska a cizince s volným vstupem na trh práce (např. Ukrajinci s dočasnou ochranou) se nově používá Informační karta. Pro cizince, kteří potřebují pracovní oprávnění (držitele zaměstnanecké karty, modré karty apod.), je nutné použít tzv. Sdělení. Rozšiřuje se také skupina cizinců, kteří nepotřebují pracovní oprávnění.
Věděli jste, že Češi během slevové akce Black Friday v roce 2022 utratili okolo 7 miliard korun? Toto číslo je důkazem toho, že Black Friday rezonuje mezi zákazníky nejen ve světě, ale také u nás. Ne všechno, co se třpytí, je ale zlato. Řada spotřebitelů má pochybnosti, zda jsou slevy opravdu tak výhodné, jak se zdá. V následujících řádcích se podíváme na to, jak se během Black Friday nenechat napálit a nakoupit opravdu výhodně.
Chcete vědět, kolik peněz obdržíte každý měsíc na účet po odečtení daně a sociálního a zdravotního pojištění a kolik peněz za vás odvede váš zaměstnavatel? Tyto informace vám poskytne mzdová kalkulačka, do které stačí zadat hrubou mzdu a daňové slevy a získáte výpočet čisté mzdy.
V roce 2024 vzrostla minimální mzda v ČR na 18 900 Kč měsíčně, přičemž minimální hodinová mzda činí 112,50 Kč. Navýšení ovlivní mnoho zaměstnanců, ale i jejich zaměstnavatelů. Přinášíme vám všechny důležité, a hlavně aktuální informace o vývoji minimální mzdy v ČR. Jaké odvody se z minimální mzdy strhávají, jaké příplatky k minimální mzdě musí zaměstnavatel ještě vyplácet. Ale i jak se minimální mzda promítá do různých pracovních úvazků, do zaručené mzdy.
V říjnu 2024 došlo ke zpřísnění podmínek pro odchod do předčasného starobního důchodu. Pokud zvažujete dřívější odchod do penze, zjistěte, jaký dopad bude mít tento krok na vaše finance. V tomto článku vám přiblížíme klíčové změny, jako jsou požadovaná doba důchodového pojištění, krácení důchodu za předčasný odchod, valorizace důchodů a další důležité body.
V pracovních inzerátech i v pracovní smlouvě se uvádí hrubá mzda. Většinu z nás však ale zajímá mzda čistá, tedy částka, která vám zůstane po odečtení všech odvodů. Spočítejte si vaši čistou mzdu. Odpovíme na otázky, které se týkají výpočtu čisté mzdy, a přiblížíme si, co vše se strhává z hrubé mzdy a jaké slevy na dani můžete využít.
KOMENTÁŘE k článku Změny od července, které se dotknou našich financí
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.