Banky.cz Články Komerční sdělení Zodpovědné půjčování aneb jak neskončit v dluhové pasti

Zodpovědné půjčování aneb jak neskončit v dluhové pasti

Zodpovědné půjčování aneb jak neskončit v dluhové pasti

Život na dluh je běžná věc. Půjčky jsou snadno dostupné, tak proč si nepůjčit na lepší telefon, větší televizi nebo na exotickou dovolenou? Jenomže pokud své touhy neuhlídáte, mohou vám půjčky a jejich splátky přerůst přes hlavu. Jakmile se ocitnete v bludném kruhu dluhové pasti, hledejte rychlou cestu ven.

REKLAMA

Vymotat se z kolotoče půjček, splátek a nekonečných dluhů je velmi těžká věc. Čím déle ji prohlubujete, tím je cesta ven náročnější. Mnohdy končí exekucemi, osobním bankrotem a životem za hranicí chudoby. Zdá se vám to nemožné? Češi se zadlužují stále více, nejčastěji kvůli půjčkám na bydlení, velký zájem ale i o menší půjčky. Nebyl by to problém, kdyby zároveň s tím nerostl i počet exekucí. Za poslední rok jich přibylo 3,4 %. Exekuci řeší 10 % Čechů a téměř půl milionů dokonce řeší tři a více exekucí.

Půjčit si je tak snadné

Když vám nepůjčí banka, půjčí vám nebankovní úvěrová společnost. Když vám nepůjčí ověřená firma, půjčku seženete u lichváře. Pokud si opravdu chcete půjčit, vždy najdete někoho, kdo vám ochotně půjčí. A stáhne vás z kůže, pokud mu to dovolíte. Zatímco získat půjčku je stále snazší, splatit ji je někdy až nemožné. Zvlášť, když do jinak bezproblémového života vstoupí nemoc nebo ztráta zaměstnání.

Díky nabídce na půjčky online, vyřízení zabere pár minut a peníze můžete mít “v ruce” téměř okamžitě. Jen málokterý zájemce o půjčku jde do hloubky a zajímá se o podmínky, za kterých je jim půjčka nabízená. Většině lidí stačí znát výši úrokové sazby, nebo dokonce jen výši měsíční splátky. Porovnání půjček online je přitom jednoduché a rychlé. Zjistit si výhodnost té či oné půjčky dnes zabere jenom pár minut.

Vyhnout se dluhům už je těžší

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Jakmile splátky půjček začnou ukrajovat stále větší a větší díl rodinného rozpočtu, měl by vám v hlavě začít blikat varovný signál. Čím dříve začnete problém s dluhy řešit, tím větší šanci na návrat do normálního života máte. Vezměte si na paškál své příjmy a výdaje a udělejte si podrobný přehled. Omezte přebytečné výdeje a svou situaci prodiskutujte si poskytovatelem půjček.

Řešením může být prodloužení doby splatnosti a snížení splátek, refinancování nebo konsolidace půjček. Například konsolidace půjček umožňuje sloučit více úvěrových produktů do jednoho za výhodnějších podmínek. Kromě toho, že ve svých dluzích budete mít konečně přehled, zaplatíte daleko méně peněz na splátkách a poplatcích, které půjčky často prodražují.

Zásady zodpovědného půjčování

Nejlepší ale je se do problémů se splácením půjček a dluhy vůbec nedostat. Proto si každou půjčku důkladně promyslete a propočítejte. Mít lepší telefon za finanční problémy nestojí. V první řadě si půjčku berte pouze na nezbytné věci (např. investice do bydlení, auto) a nikdy si nepůjčujte více, než dokážete bez problémů splácet. Není to snadné, protože zejména půjčky na bydlení zabírají podstatnou část v rozpočtu většiny českých domácností.

Běžný účet od mBank zdarma

Půjčky si berte vždy od ověřených společností, což je dnes snazší díky zákonu o spotřebitelském úvěrů. Nebankovní půjčky nabízet necelá stovka poskytovatelů, kteří splňují přísné zákonné podmínky. Mezi nejznámější patří například Home Credit půjčka, Provident půjčka, Profi Credit půjčka, Zonky.cz půjčky a další. 

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Zodpovědné půjčování aneb jak neskončit v dluhové pasti

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Zajištění vlastních dětí se může stát silným motivem k dlouhodobému investování

Zajištění vlastních dětí se může stát silným motivem k dlouhodobému investování

Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.

Jak vzniká výnos realitních fondů

Jak vzniká výnos realitních fondů

Realitní podílové fondy se těší mezi Čechy stále větší popularitě. Svůj podíl na tom mají mimo jiné klesající úroky u spořicích účtů v bankách. Část lidí již přesunula své peníze právě do nemovitostních fondů určených drobným investorům a další k nim ještě přibydou. Jednou z hlavních výhod realitních podílových fondů je jejich nízká rizikovost. Na sedmibodové škále rizikovosti investic SRI zaujímají často druhý nejnižší stupeň 2 a jsou tak optimální volbou i pro konzervativní investory.

Češi opouštějí penzijní připojištění, hitem se stává dlouhodobý investiční produkt

Češi opouštějí penzijní připojištění, hitem se stává dlouhodobý investiční produkt

Češi opouštějí „starý“ typ penzijního spoření, jehož výnos v uplynulých letech zdaleka nepokryl ani inflaci. V rámci dobrovolného spoření na stáří s podporou státu jsou naopak na vzestupu doplňkové penzijní spoření (DPS) a dlouhodobý investiční produkt (DIP), který byl spuštěn na začátku letošního roku. Jeho cílem je motivovat více lidi, aby se zabezpečili na stáří.   

SmartBit Boost: Jak AI pomáhá stát se úspěšným investorem do kryptoměn

SmartBit Boost: Jak AI pomáhá stát se úspěšným investorem do kryptoměn

Investice do kryptoměn často vyvolávají debaty kvůli jejich vysoké volatilitě a souvisejícím rizikům. Ale co kdyby teoretická rizika mohla být minimalizována pomocí špičkové analytiky založené na umělé inteligenci? Právě to je vizí SmartBit Boost—průlomové investiční platformy, která má za cíl učinit celý proces kontrolovanější a spolehlivější.

Umělá inteligence: Jak mění svět kolem nás

Umělá inteligence: Jak mění svět kolem nás

Umělá inteligence (AI) již není jen doménou futuristických vizí nebo vědeckofantastických filmů. Dnes proniká do všech oblastí našeho života a mění způsob, jakým pracujeme, komunikujeme a dokonce i tvoříme. Její potenciál je obrovský, a přesto se mnozí ptají: Jak vlastně umělá inteligence funguje a jak ji můžeme využít ve svůj prospěch?

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2025, všechna práva vyhrazena