Banky.cz Magazín Banky.cz Aktuálně Zpomalení ekonomiky na obzoru: ČNB a experti se shodují na černém výhledu

Zpomalení ekonomiky na obzoru: ČNB a experti se shodují na černém výhledu

Redakce Banky.cz, Redakce Banky.cz
25.8.2024
2 min. čtení
Aktuálně
Stagnace ekonomiky

Česká národní banka ve své nejnovější čtvrtletní makroekonomické prognóze upravila svůj pohled na růstový potenciál české ekonomiky. Snížila odhad přirozeného tempa růstu o půl procentního bodu. Podle některých ekonomů by však skutečný růst mohl být ještě pomalejší. Proč takový pesimismus, a co by mohlo české ekonomice pomoci?

Od 3 procent už jen ke 2,5

ČNB v srpnu revidovala svůj odhad přirozeného tempa růstu české ekonomiky. Z původních 3 procent ho snížila na 2,5 procenta. Experti jsou ale v predikci ekonomiky ještě přísnější: čekají ještě nižší výsledky ekonomického růstu. Současné zhoršení se českou ekonomikou prolínají již od roku 2016: až dodnes mají své dozvuky, píše centrální banka ve své aktuální čtvrtletní Zprávě o měnové politice.

Ve zprávě doslova uvádí: "V rámci čtvrtletních makroekonomických prognóz ČNB byl doposud uvažován rovnovážný růst HDP v dlouhém období ve výši tří procent. Provedené datové analýzy a modelové propočty nás však vedou k závěru, že rovnovážný růst HDP se v uplynulých letech snížil o půl procentního bodu na hodnotu 2,5 procenta."

Server Seznamzpravy.cz požádal experty o jejich pohled na budoucí růst české ekonomiky. Všichni se shodli na tom, že ČNB je nezvykle optimistická.

Příčiny zpomalení růstu, které zmínila ČNB

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance, vysvětluje, že podle centrálních bankéřů došlo kolem roku 2016 k zásadnímu zlomu v růstových možnostech české ekonomiky. Tento předěl byl způsoben vyčerpáním ekonomického růstu, který byl do té doby tažen expanzí exportně zaměřeného průmyslu.

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta, k tomu dodává: "Tím hlavním vysvětlením snížení potenciálního růstu HDP je pokles tempa produktivity. Ekonomický model, na jehož základech rostla česká ekonomika do roku 2020, se postupně vyčerpává a dochází ke zmíněnému zpomalení tempa produktivity. ČNB to vysvětluje mimo jiné měkkými faktory, jako je kvalita institucí, intenzita výzkumu a vývoje či rozvoj infrastruktury a já s tímto naprosto souhlasím."

Může být i hůř

Někteří ekonomové se domnívají, že skutečný růst české ekonomiky by mohl být ještě pomalejší, než předpokládá ČNB. Jan Bureš prezentoval hospodářský výhled po zohlednění demografických faktorů: "Dostupná čísla ukazují spíše na výraznější zpomalení dynamiky produktivity, které se časem bude potkávat s čím dál menším demografickým příspěvkem. Naše analýzy proto ukazují na větší zpomalení potenciálu, než aktuálně předpokládá ČNB. Teoreticky až do blízkosti dvou procent."

Dodejme, že „snižující se demografický příspěvek“ souvisí se stárnutím populace a se stále menším počtem lidí v produktivním věku, dostupných pro trh práce.

Demografické vlivy už nepůjde ignorovat

David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV), sdílí podobný názor: "Podle modelů, které používáme, je zpomalení dlouhodobého tempa růstu ekonomiky dokonce ještě o něco výraznější a mělo by se pohybovat mezi dvěma a 2,5 procenty. Důvodem je především snížení růstu produktivity výrobních faktorů. V dalších dekádách se navíc přidá negativní vliv demografického vývoje."

Co by mohlo pomoci zrychlit růst?

Běžný účet bez poplatků

David Marek navrhuje několik opatření, která by mohla pomoci znovu zrychlit dlouhodobě udržitelné tempo růstu ekonomiky. Zařadil k nim zejména:

  • odstranění nadměrné byrokracie
  • investice do dopravní a další infrastruktury
  • posílení výdajů na školství a investice do vědy a výzkumu
  • změnu daňového systému
  • přilákání investic do odvětví generujících vysokou přidanou hodnotu

Další expertní výhled do budoucna

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS Securities, také poskytl serveru Seznamzpravy.cz svůj pohled na budoucí vývoj: "Máme vážné problémy v průmyslu a stavebnictví. Naše hospodářství je silně navázáno na německé, kterému se příliš nedaří. Lze tedy očekávat, že česká ekonomika bude narůstat pomaleji, než bychom si přáli. Odhadujeme, že se budeme pohybovat kolem úrovně 2,2 až 2,7 procenta."