Stavební spoření lze dnes bezesporu prohlásit za jeden z největších podvodů na lidech (podobně jako kapitálové či investiční životní pojištění, spořící produkty pro kojence, etc., ale o tom jindy). Ze všech stran neustále slýcháme, že se jedná o nejvýhodnější spořící produkt na trhu. Stokrát opakovaná lež se stává pravdou a lidé tomu po dvaceti letech bohužel i skutečně věří. Jenže on to zas tak výhodný produkt není.
Šest let nesmíte sáhnout na úspory, platíte tučně za zřízení a vedení produktu (cca 1% z cílové částky za uzavření smlouvy, při průměrné částce 200 000 Kč zaplatíte 2 000 Kč, za vedení účtu kolem 300 Kč ročně) a stavební spořitelny z Vás navíc dělají tak trochu blbečky, viz velmi netriviální pravidla hry pro poplatky
Výnos stavebního spoření včetně státní dotace 2 000 Kč/rok je zcela ekvivalentní výnosům 12-24M termínovaných vkladů, nabízených zejména družstevními záložnami, riziko bankrotu a pojištění ztráty vkladů prakticky stejné jako u již zmíněných záložen. Je jistě správné, že se stát snaží motivovat lidi v tvorbě úspor s původním záměrem našetření si na vlastní bydlení, ale proč právě skrze ty horší produkty na trhu? Je-li nějaký produkt takto výrazně dotován erárem, měl by oproti konkurenci nabízet ty nejlepší podmínky, nikoliv stejné či horší. Stát pak před lidmi vypadá jako další finanční poradce (lépe řečeno prodejce), který vám s jistotou vždy doporučí ten nejméně výhodný produkt.
Velmi vítám kroky vedoucí k omezení podpory stavebního spoření a katastrofické scénáře dopadů těchto změn, popisující dramatické snížení životní úrovně obyvatel, považuji za úsměvné stejně jako snahu stavebních spořitelen protlačit svůj produkt doslova do jakékoliv plánované reformy; dle posledních návrhů se stavební spořitelny chtějí stát dalším pilířem důchodové reformy či umožnit lidem si spořit na zdravotní péči v případě, že spoření bude vázáno účelově. Všechny tyto potřeby vám lépe a jednodušeji pokryje termínovaný vklad či spořicí účet bez zbytečné administrativy, státních dotací a s kratší výpovědní lhůtou. Pokud stát přestane dotovat stavební spoření, čeká veškeré instituce mající tento produkt za svůj core business zánik, neb po tučných letech plných lenosti nebudou ony instituce schopny přijít s jiným alespoň trochu konkurenceschopným produktem.
Valorizace důchodů je velmi jednoduše procentuální navýšení všech důchodů. Stát valorizaci uskutečňuje každý rok. Průběh a výše valorizace jsou pak ukotveny v zákonech. Ačkoli existují jasně daná pravidla, dochází k neobvyklým situacím, jaké nastaly například letos, kdy byla valorizace novelou zákona snížena. Více informací naleznete v našem článku.
24 840 Kč – tolik činí roční sleva na dani z příjmu pro pracujícího muže za manželku v domácnosti. Podle Maláčové (ČSSD) si tyto peníze rodiny nezaslouží. Neměla by levice naopak rodiny podporovat a navrhovat např. společné zdanění manželů?
Zatímco průměrný důchod letos přesáhl 13 000 Kč a každoročně výrazně roste, nejčastěji vyplácená rodičovská činí necelých 8 000 Kč. Podle Maláčové v pořádku. Proč při dělení eráru vždy ostrouhají rodiny s dětmi?
ČSSD před komunálními volbami oprášila koncept desátku pro developery, kteří by museli přenechávat část nových bytů obcím pro sociálně slabé. Tvrdě pracovat a splácet hypotéku? Levice Vám k tomu přidá prima sousedy.
Odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 13 700 Kč, prodloužení zákonné dovolené na 5 týdnů a zkrácení týdenní pracovní doby na 37,5 hod. Rozumné požadavky vedoucí ke všeobecnému blahu zaměstnanců nebo levicový populismus?
KOMENTÁŘE k článku Zrušit podporu stavebního spoření – ihned!
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.