Víc než 80 000 Kč měsíčně. I tolik peněz můžete dostat díky zvýšení rodičovského příspěvku. Od roku 2024 totiž od státu získáte celkem 350 000 Kč za narození jednoho dítěte a 525 000 Kč, když se vám narodí dvojčata nebo vícerčata. Podívejte se, jak dlouho můžete nový rodičovský příspěvek pobírat a jak o něj požádat.
Od 1. ledna 2024 se zvedl rodičovský příspěvek na 350 000 Kč u jednoho dítěte a na 525 000 Kč u dvojčat a vícerčat. Podporu dostáváte v pravidelných měsíčních dávkách a sami si zvolíte jejich výši.
Čím vyšší příspěvek si tedy necháte vyplácet, tím rychleji podporu vyčerpáte. Nejrychleji ji přitom můžete vybrat za sedm měsíců a nejpozději do tří let věku dítěte. Dřív jste přitom mohli čeprání rozložit až na čtyři roky.
Pamatujte také, že tyto dávky nedostanete automaticky. Musíte o ně sami požádat. A to buď na své pobočce úřadu práce nebo online.
Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2024
Rok 2024 přinesl do vyplácení rodičovské několik změn. Tou hlavní bylo zvýšení rodičovského příspěvku:
z 300 000 Kč na 350 000 Kč u rodičů, kterým se narodilo jedno dítě;
ze 450 000 Kč na 525 000 Kč u rodičů, kterým se narodila dvojčata nebo vícerčata.
„Nárok na vyšší příspěvek ale mají jen rodiče dětí, které se narodily 1. ledna 2024 nebo později. U dětí narozených do konce roku 2023 platí předchozí limity a dávky si navýšit nemůžete,“ zdůrazňuje Petr Jermář, specialista na finance portálu Banky.cz
Další změny v rodičovském příspěvku
Se zvýšením rodičovského příspěvku souvisejí i další změny. Jednou z nich jsou vyšší měsíční limity této dávky.
V současnosti je tak maximální měsíční rodičovská:
53 910 Kč při narození jednoho dítěte
a 80 865 Kč při narození dvojčat nebo vícerčat.
Stále však platí, že se maximální výše podpory odvíjí od vyměřovacího základu – zjednodušeně řečeno od vaší hrubé mzdy. Čím víc peněz tedy „berete“ v zaměstnání, tím víc vám dá stát na péči o dítě.
Příspěvek ale nesmí přesáhnout 70 % z vyměřovacího základu. Jen u dvojčat a vícerčat se tato částka násobí koeficientem 1,5.
Maximální měsíční limit rodičovského příspěvku pro lidi s nízkými příjmy a studenty je pak:
13 000 Kč za jedno dítě,
19 500 Kč za dvojčata nebo vícerčata.
Jak dlouho můžete čerpat rodičovský příspěvek
Výši měsíčního příspěvku si zvolíte sami – musíte jen dodržet předchozí limity. Zároveň tím určíte, jak dlouho budete rodičovský příspěvek čerpat.
„Pokud máte dost vysoké příjmy, můžete vše vyčerpat už za sedm měsíců. Stejně tak si ale můžete státní podporu rozdělit na menší částky a pobírat ji i více než dva roky. Od roku 2024 ale platí, že celou sumu musíte vyčerpat do tří let dítěte,“ říká Petr Jermář.
Ideální je, když rodičovská následuje rovnou za mateřskou. Většinou ji tedy začnete čerpat přibližně v době, kdy je dítěti pět měsíců (u dvojčat a vícerčat však máte nárok na delší mateřskou, a proto můžete rodičovskou čerpat i později).
Na vyčerpání tedy zpravidla máte až 31 měsíců.
Kdy podat žádost o rodičovský příspěvek
S žádostí o rodičovský příspěvek zbytečně nečekejte. Klidně ji podejte ještě v době, kdy pobíráte mateřskou. Nejlepší to bývá přibližně čtyři měsíce po porodu – státní příspěvky tak na sebe plynule navážou.
O příspěvek ale můžete požádat až tři měsíce zpětně.
Pokud mateřskou nedostáváte (týká se to například nezaměstnaných nebo OSVČ, kteří si neplatili nemocenské pojištění), můžete rovnou požádat o rodičovskou.
Nespoléhejte se přitom na to, že vám ji stát začne posílat automaticky. I když máte na rodičovský příspěvek nárok (tedy nejste na mateřské), vždy o něj musíte sami požádat.
zprávou poslanou z vaší datové schránky do datové schránky příslušného pracoviště úřadu práce
nebo e-mailem, který podepíšete elektronickým podpisem.
Žádost můžete na úřad práce poslat také poštou nebo ji podat osobně.
A jaké dokumenty od vás bude úřad požadovat?
vyplněný formulář s žádostí o rodičovský příspěvek
rodný list dítěte
váš občanský průkaz – pokud v něm nemáte rodné příjmení, musíte přiložit i svůj rodný list
Ještě jednodušší je situace u elektronického podání. V portálu Jenda nebo u datové schránky svou totožnost prokážete Identitou občana (pomocí mobilního klíče eGovernementu nebo bankovní identity) a v e-mailu zase využijete elektronický podpis.
Kdo má nárok na rodičovský příspěvek
Rodičovský příspěvek může čerpat kterýkoliv z rodičů dítěte a získáte ho bez ohledu na to, jak vysoké jsou vaše příjmy.
Klidně tedy můžete dostávat rodičovskou a zároveň podnikat. Přivýdělek přitom není nijak omezený.
Platí ale, že tuto dávku může pobírat jen jeden z rodičů. A že musí mít trvalý pobyt a bydliště v České republice.
Zároveň smíte pobírat jen jednu rodičovskou. Pokud se vám tedy narodí další dítě, nárok na původní příspěvek zaniká.
O peníze ale nepřijdete. Můžete totiž stát požádat, aby vám nevyčerpanou částku vyplatil jednorázově.
Jak zvýšit rodičovský příspěvek
Rodičovský příspěvek není neměnný. V průběhu čerpání ho můžete například zvýšit – stačí jen podat žádost o změnu. Buď elektronicky, nebo osobně na úřadu práce.
„Žádost o změnu rodičovského příspěvku můžete podat každé tři měsíce. Jejím prostřednictvím ohlásíte důležité změny, požádáte o zvýšení dávky nebo například o jednorázové dočerpání. Rodičovskou tak lépe přizpůsobíte svým potřebám,“ vysvětluje Petr Jermář z portálu Banky.cz.
Tímto způsobem změníte také osobu, která bude rodičovskou pobírat. Postupně se tak v péči o dítě můžou vystřídat matka i otec.
Předchozí úpravy rodičovského příspěvku
Až do ledna 2024 platilo, že se výše rodičovského příspěvku měnila naposledy v roce 2020. Tehdy stoupla:
z 220 000 Kč na 300 000 Kč u rodičů, kterým se narodilo jedno dítě;
ze 330 000 Kč na 450 000 Kč u rodičů, kterým se narodila dvojčata nebo vícerčata.
Příspěvky navíc mohli pobírat až do 4 let věku dítěte. Tuto možnost mají nadále pouze lidé, kteří dostávají rodičovskou podle pravidel platných do konce roku 2023.Na rozdíl od současné úpravy se tehdejší změna dotkla i rodičů, kteří už rodičovský příspěvek čerpali.
Víc než 80 000 Kč měsíčně. I tolik peněz můžete dostat díky zvýšení rodičovského příspěvku. Od roku 2024 totiž od státu získáte celkem 350 000 Kč za narození jednoho dítěte a 525 000 Kč, když se vám narodí dvojčata nebo vícerčata. Podívejte se, jak dlouho můžete nový rodičovský příspěvek pobírat a jak o něj požádat.
Plánujete rozjet vlastní podnikání, ale děsí vás vysoké počáteční náklady? Poslanecká sněmovna schválila příjemnou změnu, která vám může v začátku podnikání ušetřit desetitisíce korun. Od roku 2025 budou mít začínající OSVČ možnost odložit platby sociálního pojištění až o dva roky. Zjistěte, jaké podmínky musíte splnit a na co si dát pozor, abyste této výhody mohli využít. A od kdy to vůbec půjde?
Dobrá zpráva pro vaši peněženku! Připravte se na výrazné snížení účtů za energie v roce 2025. E.ON oznámil rekordní zlevnění o 18 %, což znamená roční úsporu až 12 000 Kč pro domácnosti s elektrickým vytápěním. A není jediný - i další dodavatelé chystají příjemnější ceny. Přečtěte si, kolik ušetříte právě vy a co pro to musíte (ne)udělat.
Většina Čechů je zvyklá, že cena za silovou
elektřinu je fixní. Domácnosti a firmy tedy za spotřebu platí stejně, ať je den
nebo noc, zima nebo léto. Existuje ale alternativa a tou jsou spotové
ceny elektřiny. Vyznačují se tím, že neplatíme fixní sazbu, ale cena
elektřiny se každou hodinu mění podle nabídky a poptávky. V praxi to tak
znamená, že nejlevnější elektřina může být například v noci nebo uprostřed dne
a nejdražší naopak v ranních nebo večerních špičkách, kdy jsme všichni doma.
Europlatby jsou klíčovým nástrojem pro rychlé a efektivní zasílání peněz v eurech mezi evropskými státy. Tento mechanismus přináší významné výhody, když pomáhá překonávat národní hranice bez nutnosti vysokých poplatků a směnných kurzů. Praktické využití europlateb může zahrnovat platby za zahraniční služby, zboží či dokonce dovolenou.
KOMENTÁŘE k článku Zvýšení rodičovského příspěvku 2024: Víte, kolik peněz získáte?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.