Více informací naleznete na stránce Unibon, spořitelní a úvěrní družstvo
Unibon je od roku 2012 v insolvenci. Záložna již neposkytuje žádné finanční služby a jen likviduje zbytkové portfolio aktiv.
Unibon spořitelní a úvěrní družstvo vzniklo v roce 1996. Postupně se vypracovalo do pozice jedné ze 4 největších záložen v Česku s bilanční sumou téměř 3 miliardy. Svoji významnou roli v náboru klientů sehrál v EU zaváděný systém pojištění vkladů, který nejdříve v bankách, pak i v kampeličkách, garantoval střadatelům stoprocentní návratnost jejich vkladů až do výše protihodnoty sto tisíc EUR.
Záložna Unibon tak trochu připomněla Union Banku - oba projekty se odehrály v Ostravě, oba skončily po pár letech pokusů o podnikání na finančním trhu neslavně...
Unibon jako nezávislá malá kampelička působila stabilizovaně. V okamžiku, kdy získalo většinového majitele, který potřeboval hlavně financovat business kolem své skupiny, začalo se mu dařit o poznání hůře. Licence byla Unibonu odebrána Českou národní bankou v březnu 2012, kdy záložna měla 4.400 klientů, kteří u ní uložili 2,8 miliardy Kč. Dokud záložna rostla, bylo pro management jednoduché vklady nových členů vyplácet ty staré. Pak ale informace o skutečném stavu hospodaření prosákly na veřejnost a i střadatelé se začali obávat, že půjde o "letadlo". Podle ČNB záložna porušovala předpisy a uzavírala nevýhodné smlouvy. Vkladatele tak při krachu vypořádal z kapes nás všech Fond pojištění vkladů.
Creditas získala bankovní licenci, Artesa dostala pokutu, Sberbank má zákaz úvěrování komerčních nemovitostí a investiční výstavby a ERB Bank byla pravděpodobně tunelována. Říjen byl na novinky ze světa tuzemského bankovnictví skutečně bohatý.
V prosinci 2014 byla schválena novela Zákona o spořitelních a úvěrních družstvech, která de facto zavádí spoluúčast klientů 10% při krachu záložny. Nová pravidla hry začínají platit 1/7/2015. Budou klienti ochotni snášet toto riziko nebo záložny definitivně skončí?