Fixace úrokové sazby hypotéky je jedním ze zásadních parametrů hypotečního úvěru. Zjednodušeně řečeno je to zmrazení úrokové sazby úvěru na předem danou dobu. Po tuto dobu zůstává úroková sazba neměnná, stejně jako výše splátek hypotéky.
Obvykle se setkáte s těmito lhůtami fixace:
Zatímco někteří poskytovatelé vám dokáží nabídnout i jiné lhůty, další naopak pracují pouze s 3letou a 5letou fixací. Právě u těchto termínů se obvykle setkáte s nejnižším úrokem.
Obecně platí, že delší fixaci oceníte, když počítáte s růstem úrokových sazeb. Díky zafixování stávajících úroků se vás zdražení nedotkne. Navíc můžete naplánovat svůj rozpočet na delší dobu.
Kratší fixace úrokové sazby hypotéky se naopak vyplatí, když předpokládáte, že úroky v blízké době klesnou. Nebo pokud uvažujete o předčasném splacení hypotečního úvěru.
S končící fixací hypotéky totiž můžete úvěr doplatit, aniž by vám za to banka účtovala další poplatky. Případně můžete požádat o refinancování úvěru. Tedy převedení hypotéky k jinému poskytovateli. Pokud tuto možnost nevyužijete, vaše stávající banka vám nabídne refixaci.
Lepší variantou obvykle bývá refinancování, které přináší výhodnější podmínky než refixace.
S výběrem nejlepšího refinancování vám pomůže hypoteční kalkulačka. Pamatujte ale, že byste o něj měli požádat alespoň 3 měsíce před koncem fixace úrokové sazby hypotéky.
Vzít si hypotéku, to je obrovský závazek. Jak vůči bance, tak i vůči sobě a své rodině. Podívejme se, jak se dá i tak obrovský závazek zajistit, abyste při negativních životních událostech nepřišli o nemovitost bez náhrady, o schopnost splácet, a abyste i v problematických měsících měli vždycky dostatečnou rezervu na další splátku. Zorientujte se v možnostech zajištění hypotéky na vaší straně a v možnostech účinné finanční ochrany vás i vaší rodiny.
Pětileté úrokové sazby dlouhodobě používáme při konstrukci Indexu GOFI 70, který sleduje vývoj nabídkových cen na českém hypotečním trhu. Aktuálně však najdou uplatnění pouze v minimálním množství případů.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.