Floatová úroková sazba, také známá jako variabilní nebo pohyblivá úroková sazba, je sazba, která se mění v průběhu doby. Tato sazba je obvykle spojena s referenční úrokovou sazbou, jako je například LIBOR nebo úroková sazba stanovená centrální bankou. Pokud se referenční úroková sazba změní, změní se i vaše úroková sazba. Používá se u hypoték.
Přizpůsobení sazby: Úroková sazba se automaticky přizpůsobí změnám v referenční úrokové sazbě.
Pravidelné přizpůsobení: Frekvence, s jakou se úroková sazba přizpůsobí, může být stanovena v úvěrové smlouvě. Například, úroková sazba se může přizpůsobit každý měsíc, čtvrtletí, nebo rok.
Floatová úroková sazba může být vhodná, pokud očekáváte, že úrokové sazby budou klesat, nebo pokud potřebujete flexibilitu. Je důležité zvážit všechny možnosti a rizika, než se rozhodnete pro úvěr s floatovou úrokovou sazbou.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.