Získat vlastní bydlení, aniž byste použili své
úspory. Přesně to umožňuje hypotéka bez akontace. Nahrazuje tak 100% hypotéku,
kterou banky v současnosti neposkytují.
Akontace hypotéky je totiž částka, kterou musíte doplatit ze svého, abyste si mohli nemovitost pomocí hypotéky koupit. Pokud tedy kupujete byt za 2 miliony korun a banka vám půjčí jen 1,6 milionu, je akontace hypotéky 400 tisíc korun.
Obecně platí, že vyšší akontace hypotéky přináší lepší podmínky hypotečního úvěru. Pokud tedy ze svého uhradíte 30 % z ceny nemovitosti, získáte obvykle nižší úrok, než když zaplatíte jen 10 %.
Jak ale hypotéku bez akontace získat?
Nejvýhodnějším řešením je zastavení více nemovitostí.
Když za půjčku na bydlení ručíte kromě kupovaného bytu například také nemovitostí rodičů, stoupne hodnota zástavy. Právě z ní se vypočítává LTV – tedy výše úvěru vůči hodnotě zástavy. A ta je v současnosti maximálně 90 %.
Pokud tedy kupujete byt za 2,5 milionu, banka vám půjčí nanejvýš 2,25 milionu. Když ale ručíte ještě dalším bytem za stejnou cenu, vyšplhá se hodnota zástavy na 5 milionů. A vy získáte dost peněz na celou nemovitost.
Po zrušení podmínek DTI a DSTI v roce 2020, můžete hypotéku bez akontace získat i tak, že ji dofinancujete jiným úvěrem. Vzrostou tím ale měsíční splátky vašich půjček. A riziko, že se dostanete do problémů se splácením.
Proto se této variantě raději vyhněte.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.