Repo sazba neboli základní sazba je jeden z nástrojů měnové politiky České národní banky, s jehož pomocí usměrňuje míru inflace. Určuje totiž úrok repo operací. Tedy takových, u kterých banka prodává cenné papíry se závazkem, že je v daném termínu koupí zpět.
Centrální banka díky tomu získává od komerčních bank přebytečnou likviditu (volné peníze) a snižuje množství peněz v oběhu. Díky tomu snižuje také inflaci.
Česká národní banka si tedy zjednodušeně řečeno půjčuje od komerčních bank jejich volné peníze výměnou za cenné papíry s předem daným maximálním úrokem – repo sazbou. Základní doba splatnosti těchto cenných papírů je 14 dní. Proto se základní sazba označuje také jako dvoutýdenní (2T) repo sazba.
Jakmile splatnost vyprší, centrální banka peníze vrátí i se sjednaným úrokem.
Hodnotu repo sazby stanovuje bankovní rada České národní banky na svých zasedáních. Bývají několikrát ročně a bankovní rada na nich určuje také další 2 úrokové sazby:
Diskontní sazba říká, s jakým úrokem si komerční banky samy ukládají peníze u centrální banky. Bývá nižší než základní sazba.
Lombardní sazba určuje, s jakým úrokem si mohou komerční banky od centrální banky půjčovat. Spolu s dalšími ukazateli ovlivňuje například výši hypotečních a spotřebitelských úvěrů. Bývá vyšší než základní sazba.
Aktuální repo sazbu zveřejňuje centrální banka na svém webu.
Firemní úvěr se stal nepostradatelným nástrojem pro rozvoj a růst společností s ručením omezeným. Podnikatelský úvěr pomáhá firmám překlenout období nedostatku hotovosti, financovat investice nebo rozšiřovat podnikání. Ne každá společnost však dokáže úvěr získat snadno. Zde najdete vše důležité, co potřebujete vědět o úvěrech pro s.r.o.
Chcete lépe porozumět tomu, jak se počítají úroky z úvěru a jak ovlivňují vaše finance? Tento článek vám poskytne jasné a praktické informace, které vám pomohou při rozhodování o úvěrech a správě vašich finančních závazků.
Dosáhnout na úvěr na bydlení se podaří jen pětině českých domácností. Vyplývá to z aktuálního vyjádření viceguvernéra České národní banky Jana Fraita. Ten v rozhovoru pro SZ Byznys popsal současnou situaci na hypotečním trhu i výhled do budoucna.