Banky.cz Hypotéka na byt

Hypotéka na byt

Hypotéka na koupi bytu je dlouhodobě nejžádanějším typem hypotečního úvěru. Ceny bytů totiž bývají nižší než u domů, a proto je získání potřebné půjčky snazší. Podívejte se, jaké jsou podmínky hypotéky na byt a jak získat hypotéku i na koupi družstevního bytu.

✅Typ úvěru: Nová hypotéka
✅Úrok: od 4.79%
✅Hodnota nemovitosti: 3 800 000 Kč
✅Doba splácení: 30 let
✅Výše úvěru: 3 200 000 Kč
✅Měsíční splátka: 16 770 Kč

Základní podmínky hypotéky na byt

Vzhledem k tomu, že je hypotéka na byt nejobvyklejším hypotečním úvěrem, jsou základní podmínky u všech bank stejné. Vycházejí přitom z běžných podmínek pro získání hypotéky.

Jsou to například:

Na co si dát u stavebního pozemku pozor

Pokud žádáte o hypotéku na stavební pozemek, prostudujte si také informace z katastru nemovitostí, územního plánu a povodňové mapy. Vyhnete se tak nečekaným překvapením, které vám mohou získání úvěru výrazně zkomplikovat.

Patří mezi ně například:

  • věcné břemeno, které vázne na kupovaném pozemku,
  • existující zástavní právo k pozemku – v takovém případě hypotéku dostanete, jen když koupí pozemku současné zástavní právo zanikne, případně při převzetí hypotéky od jejího současného držitele,
  • poloha pozemku v záplavové zóně.

Základní varianty hypotéky na byt

Kromě zmíněných podmínek hypotéky na byt se můžete setkat i s dalšími požadavky poskytovatelů. Často závisí na tom, kdo nemovitost vlastní a jaké s ní máte plány.

Jinak banka postupuje u:

  • půjčky na byt v osobním vlastnictví,
  • hypotéky na koupi družstevního či obecního bytu,
  • úvěru na pořízení rozestavěného bytu v developerském projektu,
  • hypotéky na byt k pronájmu.

Hypotéka na byt v osobním vlastnictví

Nejjednodušší je, když kupujete byt v osobním vlastnictví. Kromě základních podmínek pro získání hypotéky už vás obvykle žádné složitější požadavky nečekají.

Navíc můžete ručit kupovanou nemovitostí. V takovém případě banka podle její hodnoty spočítá, zda na požadovanou půjčku opravdu dosáhnete.

Pokud vaši žádost zamítne, nezoufejte. Můžete o úvěr požádat jinde.

Každý poskytovatel totiž hodnotí vaši bonitu i cenu nemovitosti jinak. Zatímco u jedné banky na půjčku nedosáhnete, jinde ji můžete bez problémů získat.

Jestli se ale chcete obcházení poskytovatelů vyhnout, obraťte se nejdřív na hypotečního poradce. Zná podmínky a požadavky v jednotlivých bankách a pomůže vám vybrat takovou, u které půjčku dostanete. Zároveň vám pomůže získat co nejvýhodnější podmínky.

Další možností je využít kalkulačku hypotéky na byt. Snadno tak zjistíte, kteří poskytovatelé nabízí nejnižší úrok, RPSN i různé poplatky.

Hypotéka na družstevní či obecní byt

U hypotéky na koupi družstevního nebo obecního byt je situace složitější. Nemůžete ručit kupovanou nemovitostí. U družstevního bytu totiž:

  • nekupujete nemovitost, ale pouze členský podíl v družstvu,
  • a družstvo vám neumožní využít jejich byt jako zástavu.

Ručit svým bytem vám navíc nedovolí ani obce.

Potřebujete proto jinou nemovitost, kterou dáte bance do zástavy. Může to být například stavební pozemek, celoročně obyvatelná chalupa nebo byt vašich rodičů (pokud s ručením souhlasí).

Když takovou možnost nemáte, požádejte o předhypoteční úvěr. Má sice o něco vyšší úroky, ale jakmile byt přejde do vašeho vlastnictví, změní se v klasickou hypotéku.

Obvykle však musíte získat byt do svého vlastnictví nejpozději do 2 let od získání půjčky. Předhypoteční úvěr proto využijete hlavně u:

  • obecního bytu (po nákupu stává vaším majetkem),
  • družstevního bytu, u kterého družstvo počítá s brzkým převodem do osobního vlastnictví.

Hypotéka na byt v developerském projektu

Hypotéku na koupi bytu získáte také v případě, že nemovitost ještě nestojí. Tedy když například kupujete byt v developerském projektu.

Postup je podobný jako u hypotéky na koupi bytu v osobním vlastnictví. V tomto případě si však poskytovatel pečlivě ověří nejen vás, ale také spolehlivost developera.

Ke schválení úvěru pak musíte bance doložit standardně smlouvu o smlouvě budoucí. Teprve když je výstavba hotová, uzavřete kupní smlouvu, kterou poté dodáte na katastrální úřad. A následně vám banka umožní hypotéku čerpat.

Nebo můžete opět využít předhypoteční úvěr, který se následně změní v hypotéku na koupi bytu. Děje se tak zejména ve chvíli, kdy ještě není možné na nemovitosti zřídit zástavní právo ve prospěch úvěrující banky.

Hypotéka na byt k pronájmu

Nejpřísnější podmínky vás obvykle čekají u hypotéky na byt k pronájmu (neboli u investiční hypotéky či hypotéky na pronájem). V takovém případě vám banka půjčí nanejvýš 60 % z hodnoty zastavené nemovitosti.

U běžné půjčky na koupi bytu je přitom LTV až 90 %.

Výhodou naopak je, že u hypotéky na byt k pronájmu můžete do svých příjmů započítat i předpokládané budoucí nájemné.

Podívejte se, jaké jsou podmínky pro získání hypotéky v roce 2024

Ještě před pár lety stačilo prokázat dostatečné příjmy a dosáhli jste i na 100% hypotéku. Nyní je ale vše mnohem složitější. Podmínky se totiž stále častěji mění.

Potřebujete poradit s výběrem hypotéky? Náš hypoteční poradce je vám zdarma k dispozici.

Založíme vám hypoteční bankovnictví, kde si vyberete svoji nejvýhodnější hypotéku. Úrokové sazby aktualizujeme několikrát denně, abyste vybírali vždy z aktuálních možností.

Za asistence online hypotečního specialisty si můžete hypotéku uzavřít ve vašem bankovnictví, a to bez nutnosti osobních schůzek z pohodlí vašeho domova.

Hlídáme, porovnáváme a zasíláme vám do bankovnictví aktuální možnosti refinancování hypotečního úvěru, abyste měli vždy tu nejlepší hypotéku.


Zavoláme, poradíme.

Zadejte telefon, a náš hypoteční specialista se vám ozve.

Na co se nejčastěji ptáte u hypotéky na koupi bytu

Mohu hypotéku na byt využít jen k nákupu bytu?

Ne, hypotéka na byt vám dává i jiné možnosti. Peníze můžete použít například k rekonstrukci, vypořádání vlastnických vztahů nebo ke zpětnému proplacení nákladů na koupi bytu. Pamatujte ale, že účel hypotéky musíte stanovit předem.

Je možné využít část půjčky i jinak?

Ano, obvykle můžete využít až 20 % z hypotéky na byt na jakékoliv další výdaje. Například na nákup nábytku. U některých poskytovatelů může být tato částka ještě vyšší.

Můžu získat 100% hypotéku?

Podle pokynů České národní banky vám poskytovatel běžně smí půjčit maximálně 90 % z hodnoty nemovitosti. Existuje ale způsob, jak 100% hypotéku na byt získat. Stačí ručit jinou nemovitostí, která má vyšší cenu než kupovaný byt. Pokud je její hodnota dost vysoká, může úvěr pokrýt celou kupní cenu. Také můžete ručit více nemovitostmi. Hodnota zástavy tak vzroste a tím i maximální výše půjčky. Jakmile splatíte dostatečnou část hypotéky, druhou nemovitost ze zástavy můžete vyvázat.

Nenašli jste, co jste hledali? Mrkněte do naší poradny, nebo se nás zeptejte.

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena