Banky.cz Hypotéka na dům

Hypotéka na dům

Jaký je nejjednodušší způsob, jak získat peníze na pořízení vlastního domu? Pokud nemáte na svém kontě několik milionů korun, je to jednoznačně hypotéka na dům. Pomůže vám s koupí i stavbou nemovitosti a nabídne vám až 90 % z ceny domu?.

✅Typ úvěru: Nová hypotéka
✅Úrok: od 4.79%
✅Hodnota nemovitosti: 3 800 000 Kč
✅Doba splácení: 30 let
✅Výše úvěru: 3 200 000 Kč
✅Měsíční splátka: 16 770 Kč

Základní podmínky hypotéky na dům

Podobně jako u hypotéky na byt se ani v tomto případě nemusíte bát žádných pastí a zádrhelů. Ve spoustě případů stačí splnit jen běžné podmínky pro získání hypotéky.

Patří mezi ně zejména:

Na co si dát u stavebního pozemku pozor

Pokud žádáte o hypotéku na stavební pozemek, prostudujte si také informace z katastru nemovitostí, územního plánu a povodňové mapy. Vyhnete se tak nečekaným překvapením, které vám mohou získání úvěru výrazně zkomplikovat.

Patří mezi ně například:

  • věcné břemeno, které vázne na kupovaném pozemku,
  • existující zástavní právo k pozemku – v takovém případě hypotéku dostanete, jen když koupí pozemku současné zástavní právo zanikne, případně při převzetí hypotéky od jejího současného držitele,
  • poloha pozemku v záplavové zóně.

Základní varianty hypotéky na dům

Pod pojmem hypotéka na dům se skrývá několik úvěrů, které se v některých podmínkách a požadavcích liší. Je totiž rozdíl, jestli chcete:

  • hypotéku na dům a jeho rekonstrukci,
  • hypotéku na nákup nového domu,
  • hypotéku na stavbu domu,
  • nebo hypotéku na mobilní dům.

Hypotéka na dům a rekonstrukci

S prvním typem úvěru se setkáte, když kupujete starší dům, který potřebuje rekonstrukci. Musíte si proto předem promyslet, jaké opravy budou potřeba. A zda je chcete řešit hned nebo je o několik let odložíte (a zaplatíte je pak ze svého nebo například navýšíte hypoteční úvěr).

Pokud se nemovitost neobejde bez okamžitých úprav, připravte si předem:

  • položkový rozpočet rekonstrukce,
  • harmonogram oprav
  • a případně projektovou dokumentaci stavebních prací (u větších zásahů).

Tyto informace banka potřebuje, aby dokázala připravit odhad ceny nemovitosti pro hypotéku. A posoudit vaši žádost o hypotéku na dům.

Pomocí této půjčky tak získáte dost peněz na pořízení nemovitosti i na její opravu. Úvěr pak čerpáte postupně – nejdřív z něj zaplatíte koupi domu a poté hradíte rekonstrukci.

Hypotéka na koupi nového domu

U hypotéky na nový dům je situace jednodušší. Kromě základních podmínek pro získání úvěru už vás obvykle žádné složitější požadavky nečekají.

Ručit přitom opět můžete kupovanou nemovitostí. Stačí, aby měla dostatečnou hodnotu.

Co když ale kupujete dům v developerském projektu a nemovitost ještě nestojí? Řešení je snadné. S developerem připravíte návrh smlouvy o smlouvě budoucí, který předložíte bance. Na jeho základě poskytovatel připraví dohodnutý úvěr a vy můžete tuto smlouvu podepsat.

Jakmile je dům dokončený, podepíšete i kupní smlouvu a banka vám sjednané peníze uvolní. Pokud je to třeba, můžete u některých developerských projektů čerpat část hypotéky i před kolaudací domu na základě individuální dohody s bankou.

U hypotéky na dům z developerského projektu ale počítejte ještě s jednou věcí. Banka si důkladně prověří nejen vás, ale také developera.

Často přitom poskytovatelé vychází ze svého seznamu ověřených developerů. Pokud si zvolíte společnost, která v tomto dokumentu není, banka vám nemusí úvěr poskytnout. Případně vám sama určí, jak přesně ho budete čerpat. Vyplatí se proto spolupracovat s ověřenými firmami.

Nebo se předem obraťte na hypotečního poradce. Zná podmínky a postupy v jednotlivých bankách a dokáže vám tak poradit, kde s žádostí o hypotéku na dům uspějete. A kde získáte nejvýhodnější podmínky.

Hypotéka na stavbu domu

Hypotéku využijete také na stavbu domu. Oproti předchozím typům půjček vás ale obvykle čeká o něco složitější administrativa. Poskytovatelé od vás většinou potřebují:

  • projektovou dokumentaci,
  • položkový rozpočet,
  • harmonogram prací,
  • stavební povolení či ohlášku stavebních prací,
  • nabývací titul k pozemku
  • a smlouvu o dílo se stavební firmou.

Tyto dokumenty (kromě smlouvy se stavební firmou) potřebujete i u hypotéky na stavbu domu svépomocí. U ní je důležité zejména pečlivé plánování harmonogramu a co nejpřesnější dohoda s jednotlivými řemeslníky a firmami.

U půjčky na stavbu domu ve většině případů čerpáte úvěr postupně – podobně jako u rekonstrukce. Banka vám tedy peníze uvolňuje podle toho, jak postupují práce.

Na stavbu přitom dohlíží odhadce. Když vyčerpáte dohodnutou část hypotéky, zkontroluje postup prací a zhotoví protokol o stavu stavby. Na jeho základě vám banka pošle další část půjčky.

Jak přesně vše funguje se dozvíte v článku Hypotéka na stavbu domu.

Samotný výběr výhodného úvěru je snadný. Stačí využít kalkulačku hypotéky na dům. Zadáte do ní potřebné parametry a za okamžik získáte přehled nejvýhodnějších nabídek, které jsou právě na trhu.

Hypotéka na mobilní dům

V posledních letech jsou stále populárnější mobilní domy. Jsou levné, hodí se i na menší pozemky, a navíc se většinou obejdete bez stavebního povolení. Potřebujete však alespoň územní souhlas.

A jak je to s hypotékou na mobilní dům? V současnosti ji nabízí několik poskytovatelů a jejich podmínky se liší.

Obecně ale platí, že za hypotéku na mobilní dům musíte ručit jinou nemovitostí. Například pozemkem, na kterém chcete tuto „nemovitost” mít. Pokud je ale dům s pozemkem spojený pevnými základy, můžete ho jako zástavu použít.

V každém případě je opět nejlepší kontaktovat předem hypotečního poradce. Řekne vám, jaké možnosti máte a společně vyberete tu nejlepší.

Podívejte se, jaké jsou podmínky pro získání hypotéky v roce 2025

Ještě před pár lety stačilo prokázat dostatečné příjmy a dosáhli jste i na 100% hypotéku. Nyní je ale vše mnohem složitější. Podmínky se totiž stále častěji mění.

Potřebujete poradit s výběrem hypotéky? Náš hypoteční poradce je vám zdarma k dispozici.

Založíme vám hypoteční bankovnictví, kde si vyberete svoji nejvýhodnější hypotéku. Úrokové sazby aktualizujeme několikrát denně, abyste vybírali vždy z aktuálních možností.

Za asistence online hypotečního specialisty si můžete hypotéku uzavřít ve vašem bankovnictví, a to bez nutnosti osobních schůzek z pohodlí vašeho domova.

Hlídáme, porovnáváme a zasíláme vám do bankovnictví aktuální možnosti refinancování hypotečního úvěru, abyste měli vždy tu nejlepší hypotéku.


Zavoláme, poradíme.

Zadejte telefon, a náš hypoteční specialista se vám ozve.

Na co se nejčastěji ptáte u hypotéky na dům

Jak velký příjem potřebuji k získání hypotéky na dům?

Záleží to vždy na požadované výši hypotečního úvěru. Většinou ale platí, že celkové měsíční splátky všech vašich půjček nesmí přesáhnout 50 % vašich čistých měsíčních příjmů. Oficiálně sice Česká národní banka toto pravidlo (označované zkratkou DSTI) v roce 2020 zrušila, poskytovatelé ho ale většinou stále využívají. Pokud tedy žádáte například o půjčku na bydlení ve výši 3 miliony korun a s úrokem 2 %, vyjde vás při 30leté splatnosti měsíční splátka přibližně na 11 100 korun. Potřebujete tedy příjem alespoň 22 200 korun čistého.

Plánuji koupi domu. Podle čeho poznám nejlepší hypotéku?

Něco takového nejde jednoduše říct. Každý žadatel má totiž jiné požadavky. A každá banka jinak posuzuje klientovu bonitu, od které se pak odvíjí úroky či RPSN. Nejlepší je proto obrátit se na hypotečního poradce, který zmapuje všechny možnosti a pomůže vám získat nejlepší hypotéku. Jeho služby jsou přitom zdarma.

Nenašli jste, co jste hledali? Mrkněte do naší poradny, nebo se nás zeptejte.

© Banky.cz 2025, všechna práva vyhrazena