Banky.cz Hypotéka na rekonstrukci

Hypotéka na rekonstrukci

Jak si snadno poradit i s velkými a nákladnými opravami? S pomocí hypotéky na rekonstrukci. Přinese vám dost peněz na výměnu střechy i na celkovou opravu domu či bytu. A můžete ji využít také k nákupu nemovitosti a její rekonstrukci.

✅Typ úvěru: Nová hypotéka
✅Úrok: od 4.79%
✅Hodnota nemovitosti: 3 800 000 Kč
✅Doba splácení: 30 let
✅Výše úvěru: 3 200 000 Kč
✅Měsíční splátka: 16 770 Kč

Základní podmínky hypotéky na rekonstrukci

I když má hypotéka na rekonstrukci určitá specifika, základní požadavky jsou stejné jako u dalších hypotečních úvěrů. Mezi typické podmínky pro získání hypotéky patří například:

Pamatujte přitom, že vám banka půjčí nanejvýš 90 % z odhadní ceny nemovitosti, kterou ručíte. U hypotéky na rekonstrukci přitom zpravidla vychází z budoucí hodnoty nemovitosti. Tedy z ceny, jakou bude mít byt či dům po opravách.

Požadovaná půjčka se tedy musí vejít do 90 % z této hodnoty. Jinak poskytovatel vaši žádost zamítne.

Nemusíte ale ručit jen opravovanou nemovitostí. Do zástavy můžete dát také jiný dům či byt. Využijete to například v případě, že potřebujete víc než 90 % z opravované nemovitosti.

Ručit pak můžete:

Zejména druhá varianta vám pomůže výrazně zvýšit hodnotu zástavy a dosáhnout na víc peněz. Navíc tím snížíte LTV. A pokud klesne pod 80 %, banka vám obvykle nabídne nižší úrok.

Na co si dát u stavebního pozemku pozor

Pokud žádáte o hypotéku na stavební pozemek, prostudujte si také informace z katastru nemovitostí, územního plánu a povodňové mapy. Vyhnete se tak nečekaným překvapením, které vám mohou získání úvěru výrazně zkomplikovat.

Patří mezi ně například:

  • věcné břemeno, které vázne na kupovaném pozemku,
  • existující zástavní právo k pozemku – v takovém případě hypotéku dostanete, jen když koupí pozemku současné zástavní právo zanikne, případně při převzetí hypotéky od jejího současného držitele,
  • poloha pozemku v záplavové zóně.

Základní typy hypotéky na rekonstrukci

Pro schválení hypotéky na rekonstrukci domu či bytu banka obvykle požaduje ještě další doklady. Můžou se ale lišit podle toho, jak přesně chcete úvěr využít.

Tedy jestli chcete:

  • hypotéku pouze na rekonstrukci domu či bytu
  • nebo hypotéku na koupi domu či bytu a jeho rekonstrukci.

Hypotéka na rekonstrukci

U samostatné hypotéky na rekonstrukci domu či bytu od vás banka bude chtít:

  • položkový rozpočet oprav,
  • u větších úprav také projektovou dokumentaci nebo studii rekonstrukce
  • a pokud plánujete zásahy do nosných stěn nebo úpravy, které rozsáhle změní vzhled nemovitosti, musíte dodat i stavební povolení nebo ohlášku stavebních prací.

Díky těmto dokumentům má banka jistotu, že jsou práce povolené. A díky položkovému rozpočtu a projektové dokumentaci připraví odhad budoucí hodnoty nemovitosti.

Pamatujte přitom, že u hypotéky na rekonstrukci svépomocí musíte všechny zmíněné dokumenty obstarat sami. Včetně položkového rozpočtu.

Hypotéka na dům či byt a rekonstrukci

Hypotéku na dům nebo byt a rekonstrukci pak využijete, když nemovitost teprve kupujete a chcete ji zároveň upravit. Kombinuje v sobě totiž úvěr na nákup nemovitosti a na její rekonstrukci.

Banka proto potřebuje jak doklady ke koupi, tak k plánovaným opravám. Znamená to, že jí u hypotéky na dům či byt a jeho rekonstrukci musíte dodat například:

  • kupní smlouvou, smlouvu o úschově, případně smlouvou o smlouvě budoucí,
  • rozpočet stavebních prací
  • nebo projektovou dokumentaci.

Pokud banka vaši žádost schválí, uvolní vám nejprve peníze na nákup nemovitosti. Teprve poté čerpáte prostředky na rekonstrukci.

Jak na čerpání hypotéky na rekonstrukci

Ať už řešíte půjčku jen na opravy nebo hypotéku na byt či dům a jeho rekonstrukci, vždy úvěr čerpáte postupně. Banka vám tedy prostředky uvolňuje podle toho, jak postupují opravy.

Peníze přitom obvykle putují přímo na váš účet. Bez ohledu na to, jestli máte hypotéku na rekonstrukci svépomocí nebo se o vše stará stavební firma.

Aby banka věděla, jestli hypotéku využíváte podle plánu, dohlíží na rekonstrukci její odhadce.

Jakmile vyčerpáte domluvenou částku, připraví protokol o stavu stavby. Z něj se banka dozví, jak práce pokračují a že jste peníze opravdu využili k rekonstrukci. Teprve poté vám uvolní další část hypotéky.

Jednotlivá čerpání (i protokoly o stavu stavby) bývají zpoplatněná. Čím méně jich tedy potřebujete, tím lépe.

Někteří poskytovatelé ale nabízejí několik prvních čerpání zdarma. Můžete tak ušetřit tisíce korun.

Abyste zjistili, které banky tuto možnost aktuálně nabízejí, obraťte se na hypotečního poradce. Dokáže totiž najít poskytovatele, u kterého získáte nejvýhodnější podmínky.

Jak vybrat nejlepší hypotéku na rekonstrukci

Zůstává ještě otázka, jak vybrat tu nejlepší hypotéku na rekonstrukci domu či bytu. Problém je, že něco jako ideální hypotéka neexistuje. Každý má totiž jiné požadavky, představy a možnosti. Nejlepší půjčka tak může vypadat pokaždé jinak.

Také proto se raději nejdřív obraťte na hypotečního poradce. Má přehled o nabídkách u jednotlivých poskytovatelů, jejich podmínkách i nejrůznějších akcích.

Podle vašich požadavků a možností tak dokáže najít ty nejvýhodnější hypotéky, které jsou právě na trhu.

Zároveň vám pomůže s veškerou administrativou. A výhodou je, že jeho služby jsou zdarma.

Další variantou je kalkulačka hypotéky na rekonstrukci. Stačí zadat několik základních údajů a za okamžik získáte přehled nejvýhodnějších nabídek, které jsou právě na trhu.

Podívejte se, jaké jsou podmínky pro získání hypotéky v roce 2025

Ještě před pár lety stačilo prokázat dostatečné příjmy a dosáhli jste i na 100% hypotéku. Nyní je ale vše mnohem složitější. Podmínky se totiž stále častěji mění.

Potřebujete poradit s výběrem hypotéky? Náš hypoteční poradce je vám zdarma k dispozici.

Založíme vám hypoteční bankovnictví, kde si vyberete svoji nejvýhodnější hypotéku. Úrokové sazby aktualizujeme několikrát denně, abyste vybírali vždy z aktuálních možností.

Za asistence online hypotečního specialisty si můžete hypotéku uzavřít ve vašem bankovnictví, a to bez nutnosti osobních schůzek z pohodlí vašeho domova.

Hlídáme, porovnáváme a zasíláme vám do bankovnictví aktuální možnosti refinancování hypotečního úvěru, abyste měli vždy tu nejlepší hypotéku.


Zavoláme, poradíme.

Zadejte telefon, a náš hypoteční specialista se vám ozve.

Na co se nejčastěji ptáte u hypotéky na rekonstrukci

Co když se rekonstrukce prodraží? Může mi banka hypotéku navýšit?

O navýšení hypotéky s bankou samozřejmě jednat můžete. Výhodnější ale je, myslet na podobné situace předem. U hypotéky na rekonstrukci máte stejně jako u dalších hypotečních úvěrů možnost nevyužít až 20 % z půjčky, a to bez sankcí za nedočerpání hypotéky. Můžete si tak preventivně půjčit víc peněz, které případně použijete na různé vícepráce. Obzvlášť důležité je to u hypotéky na rekonstrukci svépomocí, kde nejsou odchylky od původního rozpočtu nijak výjimečné.

Můžu hypotéku na rekonstrukci využít i k pořízení nového nábytku do obýváku?

V podstatě ano. K hypotéce na rekonstrukci domu nebo bytu můžete získat také neúčelovou část hypotéky. U některých poskytovatelů je to až 30 % z úvěru. Tyto peníze využijete například na zařízení domu či bytu.

Chtěl jsem hypotéku na byt a rekonstrukci, jenže banka mi nepůjčí dost peněz. Co mám dělat?

Záleží na tom, proč vám banka nechce požadovanou částku půjčit. Zda je to například kvůli vašim příjmům, bonitě nebo hodnotě zástavy. Doporučuji proto obrátit se na hypotečního poradce, který s vámi vše probere a pomůže vám najít vhodné řešení. Pokud je přitom problém v nedostatečné hodnotě zástavy, můžete přidat do ručení ještě další nemovitost. Vzroste tím hodnota zástavy, a tedy i suma, kterou je vám banka ochotná půjčit.

Nenašli jste, co jste hledali? Mrkněte do naší poradny, nebo se nás zeptejte.

© Banky.cz 2025, všechna práva vyhrazena