Hypotéka na stavbu domu patří k těm složitějším hypotečním úvěrům. Musíte zajistit nejen řadu dokumentů, které potřebujete k získání a čerpání půjčky, ale také si dobře promyslet postup prací a započítat případné vícenáklady. Podívejte se proto, na co si dát pozor u hypotéky na stavbu domu svépomocí, na klíč nebo třeba u půjčky na dřevostavbu.
I když je půjčka na stavbu domu specifický úvěr, základní podmínky pro získání hypotéky jsou stejné jako u ostatních hypotečních úvěrů. Abyste mohli tuto půjčku získat, musíte mít:
Pamatujte přitom, že poskytovatelé vám obvykle půjčí nanejvýš 90 % z hodnoty nemovitosti. U hypotéky na stavbu domu přitom zpravidla pracují s budoucí hodnotou nemovitosti – tedy s předpokládanou tržní cenou domu, který stavíte.
Ručit ale můžete i jinou nemovitostí. Také v tomto případě dostanete až 90 % z její odhadní ceny. Případně můžete dát tuto nemovitost do zástavy spolu s plánovaným domem (a stavebním pozemkem).
Celková hodnota zástavy tak stoupne a vy dosáhnete na nižší LTV. A tedy i na lepší úroky.
U hypotéky na stavbu domu po vás banka bude chtít také následující dokumenty:
Tyto dokumenty umožní bance odhadnout budoucí cenu nemovitosti. A určit maximální částku, kterou vám může půjčit.
U tohoto typu hypotéky na novostavbu máte na výběr ze dvou variant. Liší se podle toho, na co přesně si chcete půjčit.
Tedy jestli potřebujete:
Když máte pozemek, na kterém chcete stavět, stačí vám hypotéka jen na výstavbu domu. Pokud přitom za půjčku na stavbu domu ručíte budovanou nemovitostí, pozemek se automaticky počítá do její budoucí ceny.
Hodnota zástavy by tak měla snadno překročit cenu samotného domu. Znamená to, že hypotéka může pokrýt celou stavbu domu. Pokud se navíc výsledné LTV dostane pod 80 %, můžete počítat s výhodnějším úrokem.
Ovšem pozor, za hypotéku na stavbu domu smíte ručit jen pozemkem, který:
Někteří poskytovatelé navíc požaduji i list vlastnictví a nabývací titul k pozemku.
Pokud stavební pozemek ještě nevlastníte, máte 2 možnosti, jak hypotéku na výstavbu domu řešit.
Vždy přitom musíte bance dodat návrh kupní smlouvy k pozemku.
První varianta má tu výhodu, že vše vyřídíte najednou.
Problém je, že v takovém případě musíte nový dům zkolaudovat do 2 let od začátku čerpání hypotéky (v některých bankách navíc dvouletá lhůta běží už od podpisu hypoteční smlouvy). A to může být problém. Zvlášť když chcete hypotéku na stavbu domu svépomocí, u které se často jednotlivé práce protahují.Pokud přitom nestihnete práce včas dokončit, hrozí vám sankce až několik set tisíc korun.
Častější je proto druhá možnost. V takovém případě si půjčíte nejprve na nákup pozemku a o hypotéku na stavbu domu požádáte až později. Můžete si tak nový úvěr načasovat podle svého. Klidně 10 let po první hypotéce.
Pokud navíc mezitím klesnou úrokové sazby, můžete u nového úvěru získat lepší úrok.
Nevýhodou může být, že si druhou hypotéku musíte vzít u stejné banky, u které máte první. Pokud ale první úvěr v mezičase doplatíte, je jen na vás, kde o půjčku požádáte.
Před žádostí o hypotéku na stavbu domu si promyslete, jak chcete stavět. Jestli hledáte nemovitosti na klíč nebo budete řešit stavbu sami s pomocí různých firem a dodavatelů.
Postup, který jsme zmínili na předchozích řádcích, je stejný jak u hypotéky na stavbu domu svépomocí, tak u půjčky na stavbu domu na klíč. Je tu ale jeden podstatný rozdíl.
Zatímco u stavby na klíč vám řadu potřebných dokladů dodá stavební firma, u hypotéky na stavbu domu svépomocí musíte vše zařídit sami. Proto se včas a co nejpřesněji domluvte s dodavateli a podle toho připravte harmonogram.
Počítejte přitom, že u stavby svépomocí se mohou jednotlivé práce protáhnout výrazněji než u stavby na klíč.
Zcela specifickou variantou je pak hypotéka na dřevostavbu. Hypotéka na stavbu domu totiž počítá s postupným čerpáním úvěru. Banka vám tak uvolňuje peníze podle toho, jak postupují práce. A tedy jak roste aktuální hodnota zástavy.
Jenže u dřevostaveb jsou práce „příliš rychlé”. Často předběhnou i kontroly odhadcem, které jsou pro čerpání půjčky nutné.
Řešením jsou speciální hypotéky na dřevostavbu. Nabízí je ale pouze někteří poskytovatelé.
V takovém případě je nejlepší obrátit se na hypotečního poradce, který zná nabídky v jednotlivých bankách. A ví, kteří poskytovatelé hypotéku na dřevostavbu nabízejí a za jakých podmínek. Pomůže vám tak najít nejvýhodnější úvěr.
Ještě před pár lety stačilo prokázat dostatečné příjmy a dosáhli jste i na 100% hypotéku. Nyní je ale vše mnohem složitější. Podmínky se totiž stále častěji mění.
Založíme vám hypoteční bankovnictví, kde si vyberete svoji nejvýhodnější hypotéku. Úrokové sazby aktualizujeme několikrát denně, abyste vybírali vždy z aktuálních možností.
Za asistence online hypotečního specialisty si můžete hypotéku uzavřít ve vašem bankovnictví, a to bez nutnosti osobních schůzek z pohodlí vašeho domova.
Hlídáme, porovnáváme a zasíláme vám do bankovnictví aktuální možnosti refinancování hypotečního úvěru, abyste měli vždy tu nejlepší hypotéku.
Zadejte telefon, a náš hypoteční specialista se vám ozve.
Jak funguje čerpání hypotéky?
U hypotéky na výstavbu domu nabízí banky postupné čerpání úvěru. Znamená to, že vám poskytovatel smluvené prostředky uvolňuje podle toho, jak pokračují práce. Na průběh stavby zároveň dohlíží odhadce, který po vyčerpání smluvené části hypotéky vše zkontroluje a připraví protokol o stavu stavby. Na jeho základě vám banka uvolní další prostředky. Za každý protokol i za každé čerpání obvykle zaplatíte několik set korun. Na trhu ale najdete i poskytovatele, kteří nabízí několik prvních čerpání (i protokolů) zdarma. S jejich výběrem vám pomůže hypoteční poradce, který zná aktuální podmínky u všech bank.
Můžu půjčku využít i k zařízení domu?
V podstatě ano. K hypotéce na stavbu domu můžete získat také neúčelovou část hypotéky. U některých poskytovatelů je to až 30 % z úvěru. Tyto peníze využijete například na zařízení domu či bytu.
Co když nevyčerpám všechny peníze?
Obvykle se v takovém případě nic neděje. Banky zpravidla nabízí možnost nedočerpat až 20 % z hypotéky bez jakýchkoliv sankcí. Obvykle je proto lepší požádat o větší půjčku na stavbu domu, než nutně potřebujete. Získáte tak rezervu na případné vícepráce. Za nevyčerpané prostředky přitom nic neplatíte.
Nenašli jste, co jste hledali? Mrkněte do naší poradny, nebo se nás zeptejte.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
Vzít si hypotéku, to je obrovský závazek. Jak vůči bance, tak i vůči sobě a své rodině. Podívejme se, jak se dá i tak obrovský závazek zajistit, abyste při negativních životních událostech nepřišli o nemovitost bez náhrady, o schopnost splácet, a abyste i v problematických měsících měli vždycky dostatečnou rezervu na další splátku. Zorientujte se v možnostech zajištění hypotéky na vaší straně a v možnostech účinné finanční ochrany vás i vaší rodiny.
Exekuce. Slovo, které děsí snad každého člověka, který má nějakou půjčku. A pokud máte hypoteční úvěr, je situace ještě složitější. Pokud se totiž dostanete do potíží se splácením, hrozí vám, že přijdete o bydlení. Podívejte se proto, jak exekuci na hypotéku zabránit a jak postupovat, když vám hrozí.