Amundi je přední evropská společnost zaměřená na správu investic. Je největším správcem aktiv v Evropě a jedním z deseti největších na světě. Spravuje aktiva v hodnotě přes 2 biliony eur. Společnost nabízí širokou škálu investičních produktů včetně akciových fondů, dluhopisových fondů a smíšených fondů, ETF, nemovitostních fondů a strukturovaných produktů.
Na českém trhu působí Amundi prostřednictvím dceřiné společnosti Amundi Czech Republic, která navazuje na tradici sahající do roku 1995. Investoři mohou do fondů Amundi investovat prostřednictvím finančních zprostředkovatelů. Společnost je známá svým důrazem na aktivní správu fondů, inovace a udržitelné investování. S tím se pojí výhody odpovědné správy majetku, ale i nevýhody v podobě vyšších poplatků za tuto službu.
Společnost Amundi, současný největší správce aktiv v Evropě, vznikla v roce 2010 strategickým sloučením investičních divizí dvou renomovaných francouzských bank - Crédit Agricole a Société Générale. Díky tomuto spojení se Amundi stalo největším správcem aktiv v Evropě.
Amundi nabízí komplexní škálu investičních řešení pokrývající všechny hlavní třídy aktiv, investiční styly a geografické regiony. Portfolio produktů zahrnuje aktivně řízené fondy, pasivní ETF, strukturované produkty i řešení na míru pro institucionální klienty. Společnost klade velký důraz na inovace a udržitelné investování, přičemž je průkopníkem v integraci ESG faktorů do investičního procesu.
Na českém trhu působí Amundi prostřednictvím své dceřiné společnosti Amundi Czech Republic, s tradicí sahající do roku 1995. Investice do Amundi jsou možné jen přes zprostředkovatele (nikoliv napřímo). Společnost klade důraz na dlouhodobou perspektivu. Prezentuje se i silným zaměřením na technologie a digitalizaci, které dle Amundi vedou k lepší správě aktiv i k lepší službě klientům.
Za Amundi stojí významné francouzské finanční instituce. Majoritním vlastníkem je bankovní skupina Crédit Agricole, která drží většinový podíl. Menšinový podíl pak vlastní veřejní akcionáři, protože Amundi je od roku 2015 kótováno na pařížské burze Euronext.
Společnost Amundi byla založena v roce 2010 již výše uvedenou fúzí. V České republice však má společnost mnohem delší historii. Její předchůdce zde působil již od roku 1995 pod názvem Crédit Agricole Asset Management. V roce 2010 pak došlo k přejmenování na Amundi Czech Republic. Z těchto důvodů je česká investiční licence Amundi datována již k roku 2000.
Amundi funguje jako správce investic, který shromažďuje prostředky od investorů a investuje je do různých cenných papírů podle zvolené strategie konkrétního fondu (a profilu investora). Proces investování s Amundi je pro začátečníka poměrně jednoduchý. Investor si s pomocí zprostředkovatele vybere fond odpovídající jeho cílům a rizikovému profilu, a zasíláním finančních prostředků na nově vytvořený investiční účet začne investovat. Lze jednorázově i pravidelně.
Amundi se stará o veškerou správu portfolia a administrativu. Investor může sledovat hodnotu své investice online a má možnost kdykoliv nakoupit další podílové listy, anebo část investice prodat.
Pozor, u Amundi nelze pořídit investice přímo. Vždycky musíte jít cestou finančního zprostředkovatele, tedy banky (zde Komerční banka a Unicredit Bank), investičního poradce nebo poradenské společnosti, která fondy Amundi nabízí.
Amundi nabízí širokou škálu investičních produktů:
Amundi zhodnocuje prostředky investorů prostřednictvím aktivní nebo pasivní správy fondů. U aktivně řízených fondů se portfolio manažeři snaží překonat výkonnost referenčního indexu výběrem jednotlivých cenných papírů. Pasivně řízené fondy naopak kopírují složení vybraného indexu. Míra zhodnocení závisí na zvolené investiční strategii a vývoji na finančních trzích.
Konkrétní výsledky za rok 2023 ukazují, že Amundi dosahuje solidních výnosů. Uveďme jeden za všechny: společnost Swiss Life Select konstatovala, že Amundi CR Balancovaný fond se umístil na prvním místě v kategorii smíšených fondů. Tento fond dosáhl za posledních 5 let průměrné roční výkonnosti 5,01 % a za 10 let dokonce 7,68 % ročně.
Amundi se hodí především pro dlouhodobé investování. Zaujmout může investory, kteří nechtějí své investice řídit sami, ale hledají aktivně a profesionálně spravovaná portfolia. Za aktivní správu fondů jsou přitom ochotni zaplatit nadprůměrné poplatky.
Fondy Amundi ocení začátečníci i pokročilí investoři, kteří chtějí diverzifikovat své portfolio v souladu se svými finančními cíli a strategií. Díky široké nabídce si každý může vybrat fond (fondy) přesně odpovídající jeho aktuálním potřebám i možnostem.
Amundi nastavuje minimální vstupní částku individuálně pro každý program, distributora a fond. Například u běžných fondů je nutné minimum 5 000 Kč, následně pravidelně investovat alespoň 300 Kč měsíčně. U privátní správy investic je minimum nastaveno na 500 000 Kč a výš, s následným pravidelným měsíčním vkladem alespoň 10 000 Kč. Setkat se můžete i s dalšími minimálními hranicemi pro investování u Amundi.
Investování do fondů Amundi je spojeno hned s několika typy poplatků:
Konkrétní výše poplatků vždycky závisí na typu fondu a na distributorovi, u nějž investici do Amundi pořídíte. Pro každou skupinu totiž Amundi nastavuje ceníky zvlášť.
U většiny fondů Amundi je možné vybrat vložené peníze kdykoliv bez výstupního poplatku. Standardně trvá vyplacení peněz na účet investora 2-5 pracovních dní od zadání pokynu k prodeji. Výjimkou mohou být některé strukturované nebo uzavřené fondy s pevně stanovenou dobou trvání. Tam závisí možnost výběru na konkrétních podmínkách fondu.
Investice do fondů Amundi podléhají běžným tržním rizikům jako ostatní investování. Samotná společnost je považována za bezpečnou a důvěryhodnou. Amundi podléhá regulaci České národní banky a dalších evropských orgánů dohledu. Majetek ve fondech je oddělen od majetku společnosti a v případě jejího úpadku by o něj investoři nepřišli.
Obecně s sebou investování u Amundi nese všechny výhody a nevýhody typické pro investice do aktivně spravovaných podílových fondů. U Amundi jsou výhodami zejména:
Výnosy z investic do fondů podléhají v ČR 15% dani z příjmů. Při dodržení tzv. časového testu, kdy investor drží podílové listy déle než 3 roky, jsou však tyto výnosy od daně osvobozeny. To se netýká dividendových produktů: pravidelné příjmy z dividend (akcie) nebo z kuponů (dluhopisy) nutno danit 15 % bez výjimky.
Ano, podléhá. Amundi Czech Republic Asset Management, a.s.je investiční společností s licencí ČNB k působení na českém finančním trhu. ČNB proto nad Amundi vykonává dohled, a to již od roku 2000, kdy Amundi licenci pro český trh získalo.
Amundi patří mezi největší a nejúspěšnější správce aktiv v Evropě. V České republice je jedním z lídrů trhu s podílovými fondy. Výkonnost jednotlivých fondů se liší, některé překonávají konkurenci, jiné za ní mohou zaostávat. Celkově je Amundi považováno za kvalitního správce s konkurenceschopnými produkty.
Recenze na Amundi jsou převážně pozitivní. Investoři oceňují širokou nabídku fondů, profesionální přístup a stabilitu společnosti. Kritika se objevuje ohledně vyšších poplatků nebo nižší výkonnosti některých fondů ve srovnání s pasivními alternativami. Především u konzervativněji pojatých portfolií.