Srovnání výnosů, poplatků a rizika všech penzijních fondů najdete v našem unikátním přehledu a porovnání penzijního spoření. Přes kliknutí na logo níže můžete také pokračovat na detail vybrané penzijní společnosti a její fondy.
Penzijní fond je nástroj, do kterého během zaměstnání spoříte, aby vám v důchodovém věku naspořenou částku i s výnosy vracel formou privátní penze nezávislé na státu.
Penzijní fondy spravují soukromé instituce. Každá banka má v nabídce více účastnických fondů, které se dělí podle profilu výnosu a rizika na fondy konzervativní, vyvážené a dynamické/růstové.
Penzijní fondy pro vás získávají státní podporu a daňové úlevy. Do penzijních fondů může přispívat váš zaměstnavatel.
Spoření na penzi během produktivního věku je velmi důležité, protože se očekává že stát nebude mít peníze na zvyšování státních důchodů, možná ani na jejich výplatu.
Konzervativní penzijní fondy jsou vhodné zejména pro klienty s kratší dobou do důchodového věku. Konzervativní fondy investují většinou do státních dluhopisů a krátkodobých vkladů. Výnosy v konzervativních penzijních fondech jsou většinou nízké, ale nízká jsou i rizika této investice.
Vyvážené penzijní fondy využijí klienti spořící déle než deset let. Vyvážené fondy nabízejí kompromis mezi výnosem a rizikem, jejich portfolio se skládá z akcií a dluhopisů.
Dynamické penzijní fondy jsou vhodné pro uvědomělé klienty, kteří spoří na důchod již od mládí. Jejich portfolio zahrnuje akcie i jiné rizikovější položky. Akcie jsou dlouhodobě nejlepším aktivem uchování a růstu hodnoty peněz.
Transformované penzijní fondy mají záruku nezáporného zhodnocení a možnost výběru jednorázového vyrovnání, nebo výsluhové penze. Transformované fondy vznikly z původních penzijních fondů podle zákona o penzijním připojištění. Do transformovaných fondů od r.2013 nejde nově vstoupit - jen z nich můžete přestoupit do ostatních fondů penzijního spoření.
Tím, že spoříte v penzijních fondech se vyhnete riziku krachu vaší investice a máte zajištěnu profesionální správu. Majetek penzijních fondů je vždy oddělen od hospodaření penzijních společností, které si mohou brát jen limitovaný poplatek za správu. Státní politika doplňkového penzijního spoření (dříve penzijního připojištění) vám rovněž zajišťuje každoročně státní příspěvek a daňové slevy. Prostředky umístěné v penzijních společnostech ale nekryje bankovní pojištění vkladů!
Na českém trhu působí 9 penzijních společností, které spravují přes 40 penzijních fondů. Jde o tyto firmy - Allianz Penzijní společnost, Česká spořitelna Penzijní společnost, CONSEQ Penzijní společnost, ČSOB Penzijní společnost, Generali Penzijní společnost, KB Penzijní společnost, NN Penzijní společnost, RENTEA Penzijní společnost a UNIQA Penzijní společnost, Vy jste jen krůček od vyhledání detailů těchto penzijních společností - stačí kliknout výše na logo penzijní společnosti na začátku této stránky.
Někdy uživatelé hledají Penzijní společnost České pojišťovny - tak se dříve označovala Generali Penzijní společnost. Při vyhledávání AXA Penzijní společnosti záhy zjistíte, že se přeimenovala na UNIQA Penzijní společnost. Rovněž se někdy hledá Penzijní společnost ING - takto se již dávno označovala NN Penzijní společnost. Nationale Neederlanden je velká nizozemská pojišťovací skupina, která zahrnuje životní a penzijní pojištění i banku ING.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.