Penzijní společnost Allianz nabízí doplňkové
penzijní spoření s názvem Allianz PENZE (někdy je do názvu přidáváno „s daňovým
automatem“ – vysvětleno níže). Allianz penzijní společnost vznikla 1. 1. 2013
transformací Allianz penzijního fondu, který spravoval původní důchodové
připojištění (dnes označované jako Transformované fondy).
Allianz penzijní společnost, a.s. je součástí nadnárodního koncernu Allianz. Původní Allianz penzijního fond byl v roce 1997 vytvořen splynutím fondů dvou: Allianz-HYPO penzijní fond, a. s., a Živnobanka penzijní fond, a. s.
Vedle toho, že obhospodařuje prostředky klientů připojištěných v transformovaném fondu, od 1. ledna 2013 spravuje i prostředky v účastnických fondech (doplňkové penzijní spoření – označováno i jako nový 3. pilíř). V době od 1. 1. 2013 do 31. 12. 2016 obhospodařovala Allianz penzijní společnost též prostředky v důchodových fondech (důchodové spoření – bývalý 2. pilíř).
Doplňkové penzijní spoření Allianz lze snadno sjednat přes Allianz Kontakt, s.r.o., která zajišťuje zprostředkování prodeje pojištění a penzijních produktů. Allianz penzijní připojištění již ale sjednat nelze, stejně jako je tomu v případě ostatních penzijních fondů.
Nové penzijní pojištění Allianz (tedy doplňkové spoření) je možno směřovat do tří Allianz penzijních fondů: Konzervativní fond, Vyvážený fond a Dynamický fond, a to formou volby jedné ze tří nabízených strategií. Samotný Dynamický fond byl v roce 2014 sloučen s fondem Selection, samotný fond Selection tímto krokem zanikl.
Smlouvu lze sjednat i pro děti již od narození, s možností beztrestně vybrat tzv. částečné odbytné ve výši jedné třetiny naspořených prostředků a státních příspěvků při dosažení 18 let věku - ovšem jedině v tom případě, že spoření právě v 18 letech věku dítěte trvá alespoň deset let.
Allianz penzijní společnost, a.s. se řadí k
nejúspěšnějším penzijním fondům na českém trhu s pravidelně dosahovaným
nadstandardním zhodnocováním příspěvků účastníků. Samotná Allianz penzijní
společnost jde především cestou konzervativní investiční strategie.
Tento fakt oceňují zejména ti klienti, kteří chtějí Allianz penzijní společnosti svěřovat větší objemy svých úspor, než je běžný český průměr (u Allianz mají účastníci doplňkového penzijního spoření druhé nejvyšší vklady z celého trhu, zdroj: statistiky Asociace penzijních společností ČR).
Konzervativnější strategie vždy byly v podání koncernu Allianz klíčem k úspěchu v investiční oblasti, k úspěchu v podobě udržitelného a stabilního růstu. K němu přispívá i fakt, že mezi penzijními společnostmi má Allianz jedno z nejnižších nákladových procent. Ta se započítávají do ceny investovaných jednotek, takže samotná správa a založení účtu penzijního spoření jsou bez poplatku. Investice nicméně zpoplatněny jsou (formou procentuální úplaty, která se strhává z hodnoty investovaných jednotek).
I zde si může klient volit svou investiční strategii. V nabídce je strategie konzervativní, vyrovnaná a dynamická. Podle zvolené strategie se prostředky účastníka investují do jednotlivých penzijních fondů. Strategii lze během trvání smlouvy měnit. V 55 letech Allianz převede všechny úspory do Konzervativního fondu – tuto službu nazývá AUTOpilotem. S převedením není nutné souhlasit a lze i v 55 letech opět zvolit strategii dynamickou.
Svým klientům nabízí Allianz penzijní společnost, a.s. několik dalších a neméně zajímavých výhod. Jmenujme zejména možnost sjednání smlouvy online (ovšem s nutností odeslat fyzické dokumenty poštou), či správu penzijního spoření v portálu Moje Allianz nebo v mobilní aplikaci Allianz CZ. Zhodnocení investic klientů v Dynamickém fondu bylo i v covid-19 krizovém roce 2020 nadstandardní: 7,56 %
Opomenout nesmíme ani tzv. Daňový automat, který zajistí pohodlné využití daňových výhod. Jak funguje? Pokud klient pravidelně nespoří měsíčně 3 000 Kč pro získání maximálního daňového odpočtu, může kdykoliv během roku doplatit potřebnou částku a penzijní společnost ji díky službě „Daňový automat“ přeskupí tak, že klient dosáhne na maximální daňové odpočty. Bez využití automatu by klient musel doplatek buď předem nahlásit, nebo by mu byl započítán jako předplacená částka na další období – a na daňové úlevy by nedosáhl.
Při ukončení penzijního připojištění je nabízeno několik typů výplaty naspořených prostředků, včetně dlouhodobějšího vyplácení, které není daněno. Výplaty mohou být následující:
Poslat žádost o ukončení smlouvy je však možné jen písemně (s ověřeným podpisem), nebo osobně na pobočce. Naopak příjemnými jsou věrnostní slevy na další produkty Allianz, pokud tu už máte sjednáno doplňkové penzijní spoření nebo Allianz penzijní připojištění. Dosáhnout mohou až na 21 % (u Allianz AUTO). U ostatních produktů (Allianz ŽIVOT, Alliaz DOMOV) je poskytována sleva 7 %.
Allianz jako jedna z mála společností umožňuje klientům, kteří hovoří s infolinkou a nesouhlasí s nahráváním hovoru, aby operátorovi sdělili svůj nesouhlas (většinou se na trhu setkáváme s přístupem, že nesouhlasící klient má prostě jen zavěsit).
Penzijní společnost Allianz nenabízí žádné speciální penzijní spoření pro děti, pouze běžnou smlouvu o doplňkovém penzijním spoření, která má stejné podmínky jako smlouvy uzavírané dospělými klienty. Obecná zákonem daná možnost vybrat třetinu naspořené částky v 18 letech je tu samozřejmě zachována - ale jen pro děti, kterým rodiče “penzijko” sjednají před dosažením 8 let věku (výběr v 18 letech je možný jen při minimálně desetiletém trvání spoření).
Allianz penzijní společnost umožňuje investovat úspory na penzi do tří jí spravovaných penzijních fondů. ty se od sebe liší nejen průměrným výnosem, ale zejména rizikovostí (volatilitou):
Kdokoliv si chce předem udělat představu o tom, jak by se jeho úspory mohly v rámci doplňkového penzijního spoření Allianz zhodnocovat v čase, má k dispozici poměrně podrobně nastavenou kalkulačku. Ta zjišťuje celkový výnos spoření.
Vkládanými hodnotami do této kalkulačky jsou pohlaví, současný věk, počet dětí, plánovaná měsíční úložka účastníka, plánovaný měsíční příspěvek zaměstnavatele a preference v oblasti rizika (žádné, mírné, vyšší).
Výsledkem výpočtu pak jsou čtyři cifry:
Pro získání různě vysoké výsledné částky (pokud se rozhodujete podle toho, kolik chcete mít na důchod naspořeno) je nutno měnit měsíční úložku vaši a případně vašeho zaměstnavatele. Simulace v kalkulačce je samozřejmě čistě orientační.
Celkově je v současnosti na českém trhu s penzijním spořením devět penzijních společností. Allianz penzijní společnost, a.s. zaujímá pátou pozici v celkovém žebříčku účastnických fondů z pohledu celkového počtu klientů a třetí příčku z pohledu spravovaných prostředků účastníků doplňkového penzijního spoření.
Penzijní pojištění Allianz uložené v transformovaných fondech je na čtvrtém místě z pohledu počtu aktivních klientů a na místě druhém z pohledu spravovaných prostředků svých klientů. Allianz penzijní společnost, resp. její produkt s názvem Allianz PENZE, obsadila v roce 2021 třetí příčku v soutěži Zlatá koruna, v kategorii Penzijní spoření.
Hlavním posláním koncernu Allianz, a tak i jeho penzijní společnosti, je zlepšování bezpečnosti a pomoc lidem v nouzi. V čele aktivit z oblasti společenské odpovědnosti stojí Allianz Automapa, která upozorňuje řidiče na místa, kde se často odehraje dopravní nehoda.
Projekt Vítr ve vlasech je zaměřen na děti s omezenou mobilitou, kterým jsou poskytovány tzv. handbiky neboli kola na ruční pohon. Ekologický dopravně-bezpečnostní projekt Do práce na kole si klade za cíl zklidnit automobilovou dopravu ve městech. Kampaň probíhá formou soutěží.
Od začátku roku 2024 mohou Češi využívat takzvaný dlouhodobý investiční produkt. Označuje se zkratkou DIP a má pomoci lidem lépe se finančně zabezpečit na dobu po odchodu do penze. Přečtěte si, jaká jsou pravidla dlouhodobého investičního produktu, kdo ho smí nabízet a do jakých nástrojů lze investovat.
Rok 2024 přináší významné změny v oblasti penzijního spoření, které se dotýkají jak výše státních příspěvků, tak i jejich dostupnosti pro určité skupiny střadatelů. Zatímco maximální státní příspěvek se zvyšuje, senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července nárok na tuto podporu. Některé penzijní společnosti se rozhodly seniorům tuto náhlou změnu alespoň dočasně kompenzovat
Chystáte se pracovat v zahraničí a hodilo se vám penzijní pojištění v cizině? Koncem března 2022 startují nové evropské osobní penzijní produkty, které budou plně přenositelné mezi zeměmi EU. To značně usnadní život všem na penzi spořícím občanům, stěhujícím se za prací do jiné země. A že s přenosem penzijka bývají komplikace, dokazují i časté dotazy z evropské poradny pro spotřebitele.