Jaká je výkonnost Dynamického účastnického fondu České spořitelny a jaké je jeho zhodnocení ve srovnání s ostatními fondy dynamického typu? To zjistíte v našem srovnání produktů: penzijní spoření, penzijní připojištění. Pořadí výnosů (a tím i fondů) v jednotlivých letech spoření si sestavíte kliknutím na šipku umístěnou pod nadpisem „Výnos rok“. Lze si nechat zobrazit i právě jen dynamické fondy (v záložce nad tabulkou).
U Dynamického penzijního fondu ČS je očekávané zhodnocení 6 % p.a. Jedná se přitom o jediný fond ČS Penzijní společnosti, který negarantuje neznehodnocení vkladu. Vhodný je pro dlouhodobé investování (od 10 let), nabídku snadno využijí i méně zkušení investoři, neboť rizikovost fondu se dostává pouze k hodnotě 4 (ze 7).
Nevýhody Dynamického účastnického fondu České spořitelny
Dynamický účastnický fond České spořitelny – penzijní společnosti je penzijním fondem, který může až 90 % svých prostředků investovat do akcií a akciových podílových fondů. V jeho portfoliu se mohou vyskytovat i otevřené měnové expozice (investice denominované v cizí měně nezajištěné do českých korun), dále dluhopisy, dluhopisové podílové fondy nebo i konzervativnější nástroje peněžního trhu, kterými fond zajišťuje dostatečnou likviditu.
Co se dluhopisů týká, jsou realizovány investice do státních dluhopisů, dluhopisů vydaných centrálními bankami, mezinárodními finančními institucemi i obchodními společnostmi v ČR, ale i na evropském a světovém trhu. Fond je benchmarkový. ČS penzijní společnost tu usiluje v dlouhodobém horizontu o dosažení výkonnosti nad úrovní výkonnosti benchmarku. Ten je každoročně stanoven samotnou ČS penzijní společností.
Investičním cílem Dynamického účastnického fondu České spořitelny je „poskytnout účastníkům dlouhodobé zhodnocení vložených prostředků.“ Jde přitom o jediný fond z celé nabídky penzijního připojištění České spořitelny a penzijního spoření ČS, který neposkytuje garanci nezáporného zhodnocení.
Za nabídky Penzijní společnosti ČS jde o nejdynamičtější variantu, která s sebou nese jak nejvyšší možný výnos, tak i nejvyšší očekávané riziko. I přes to dosahuje rizikovou fondu na všeobecně nastavené škále pouze hodnoty 4 z celkových 7 (zde platí, že čím vyšší číslo, tím vyšší riziko i potenciální výnos). U konkurenčních dynamických fondů se setkáme spíše s hodnotou 5 až 6.
Očekávané zhodnocení v tomto fondu je stanoveno na 6 % p.a. Jak se vyvíjí zhodnocení skutečné, naleznete v tabulce a grafu výše. Majetek ve fondu je investován na principu pravidel omezení a rozložení rizika podle zákona. Jako jedinému z nabídky ČS - penzijní společnosti chybí Dynamickému účastnickému fondu garance nezáporného zhodnocení.
Fond byl vytvořen v roce 2012 a svou činnost vykonává od roku 2013. Úložky účastníka jsou do fondu umísťovány jak na základě individuálního rozhodnutí klienta, tak i podle některé z nabízených strategií. Penzijní spoření a jeho nastavení ve fondech lze obsluhovat v online bankovnictví George.
Depozitářem Dynamického účastnického fondu České spořitelny – penzijní společnosti je Komerční banka.
Fond je vhodný pro zkušenější investory, kteří mají v úmyslu tu ponechat své úspory a průběžně spořit alespoň po dobu 10 let, přitom jsou schopni akceptovat i delší období negativního vývoje hodnoty penzijní jednotky. Čím delší horizont, tím více se snižuje investiční riziko. Česká spořitelna také dodává, že investice do Dynamického účastnického fondu je rovněž vhodná i pro méně zkušené investory - ovšem jen jako součást široce diverzifikovaného portfolia.
Penzijní spoření v ČS Dynamickém účastnickém fondu je podporováno státem. Formou státního příspěvku a daňových odpočtů účastníků spoření i jejich zaměstnavatelů.
K penzijnímu spoření získá účastník státní příspěvek ve výši max. 2 760 Kč za rok (jestliže ukládá 1 000 Kč každý měsíc). Minimální částka s nárokem na státní příspěvek je 300 Kč měsíčně - v tomto případě stát vyplácí 1080 Kč.
Z měsíčních úspor nad tisíc korun se snižuje daňový základ daně z příjmů. Při měsíční úložce 3 000 Kč se daň z příjmů snižuje o 3 600 Kč za rok, což je zákonem stanovený strop. Celkově klient spořící 3 000 Kč měsíčně získá od státu každý rok 6 360 Kč. Penzijní společnost ČS sleduje daňovou optimalizaci účastníků díky online službě PF ČS „Příspěvek na míru“.
Pokud na penzi přispívá zaměstnavatel, využívá tím výhodnějšího zdanění penzijního připojištění nebo spoření. Z částky až 4 166 Kč měsíčně (resp. 50 000 Kč ročně) tento zaměstnavatel neodvádí sociální a zdravotní pojištění. Penzijní spoření dotované zaměstnavatelem je proto často využíváno jako zaměstnanecký benefit.