KB Penzijní společnost (s často
používanou zkratkou PS KB) je členem koncernu Finanční skupina Komerční banky.
Řídící osobou koncernu je Komerční banka, a.s., proto se někdy tento produkt
označuje i jako Komerční banka penzijní připojištění (či nově spoření).
KB Penzijní společnost vznikla transformací Penzijního fondu Komerční banky. Jediným akcionářem této penzijní společnosti je Komerční banka, a.s. Celá finanční skupina pak může čerpat znalosti a zkušenosti mezinárodní skupiny Société Générale, jedné z největších finančních skupin v Evropě. Uživateli nabízí KB PS finanční sílu a stabilitu svého akcionáře.
Penzijní spoření KB lze sjednat prostřednictvím široké sítě kontaktních míst a poradců na celém území ČR. Zajímavou jistě je možnost využití služeb Ombudsmana KB Penzijní společnosti. Jednou z výhod se pro klienty může stát převádění 1 % z plateb kreditní kartou KB na penzijní účet účastníka. Další zajímavostí je věrnostní RELAX program aneb zvýhodněné nabídky lázeňských a rekreačních pobytů. I s tímto penzijním spořením lze dosáhnout na maximální daňovou úlevu též v případě, kdy koncem roku účastník vloží najednou doplňující částku do 36 tisíc Kč.
Penzijní společnost Komerční banky patří ke
společnostem s pevným finančním zázemím, v tomto případě v podobě Finanční
skupiny Komerční banky, která v rámci mezinárodní scény součástí jedné z
nejsilnějších evropských skupin Société Générale. Penzijní připojištěné od této
společnosti má jednu z nejvyšších dostupností na trhu, snadnou obsluhu v online
penzijním účtu a nabízí výhody, které u konkurenčních produktů chybějí.
Účastník penzijního spoření má u Komerční banky možnost zvolit si jednu ze tří nabízených strategií, které jsou nastaveny v souladu s životním cyklem investice. Nebo si může nastavit strategii individuální, a to formou volitelného rozložení prostředků do až pěti spravovaných fondů. Rozložení lze dvakrát ročně zdarma měnit, stejně tak se dá dvakrát za rok zdarma změnit zvolená strategie spoření. V nabídce je strategie růstová, vyvážená a konzervativní.
Připisování jednoho procenta z každé platby kreditní kartou Komerční banky (do max. 6 000 Kč za rok) na penzijní účet účastníka je na první pohled zajímavou tržní výhodou. Ovšem spíše nižší počet účastníků spoření ukazuje, že připsané odměny ve výši max. 60 Kč za rok až tolik atraktivní nejsou.
O něco lépe vyznívá další konkurenční výhoda, a tou je věrnostní RELAX program KB PS. Jeho podstatou jsou zvýhodněné nabídky lázeňských a rekreačních pobytů, realizované ve spolupráci s obchodními partnery KB. I u tohoto spoření lze koncem roku doplatit do 36 tisíc a maximalizovat tím daňové zvýhodnění.
Penzijní spoření realizované prostřednictví KB Penzijní společnosti lze sjednat pouze na pobočce nebo prostřednictvím finančního poradce, online sjednání možné není. Při sjednávání se volí buď jedna ze tří nabízených strategií, nebo individuální rozložení do nabízených fondů (u původního penzijního připojištění byly Komerční bankou nabízeny strategie čtyři).
Již jsme zmínili, že všechny strategie respektují tzv. životní cyklus investice, tedy že na počátku spoření se chovají všechny strategie dynamičtěji než ke konci. V posledních pěti letech jsou všechny úspory ze všech strategií převáděny do tzv. povinného konzervativního fondu. Tato změna však není nezvratitelná – ze strategie životního cyklu smí klient přejít na strategii individuální a tomuto přesměrování zabránit.
Penzijní společnost Komerční banky nabízí účast v následujících fondech: KB dynamický účastnický fond, KB vyvážený účastnický fond, KB spořící konzervativní účastnický fond, KB povinný konzervativní účastnický fond, KB peněžní účastnický fond a KB transformovaný fond.
Správa penzijního účtu je možná v online aplikaci Můj penzijní účet. Tato aplikace je dostupná nejen pro počítače, ale i pro mobilní telefony. Lze v ní předem informovat společnost o úmyslu doplatit si roční příspěvek do plné výše pro daňovou optimalizaci (pozor, státní příspěvky jsou připisovány pouze za pravidelně placené úložky zasílané dle smlouvy o penzijním spoření).
Výplaty penzijního spoření jsou i u Penzijní společnosti Komerční banky možné v několika variantách. V případě dětského spoření je v 18 letech možné beztrestné částečné odbytné. V případě ukončení spoření později a po dosažení 60 let věku může účastník získat následující výplaty dávek:
Nahlédněme ještě na nákladovost správy penzijního účtu každého z účastníků KB penzijního spoření. Nákladovost se řadí k nejnižším na celém trhu a pohybuje se od 0 % do 1 % za obhospodařování majetku (vypočítána z průměrné roční hodnoty fondového vlastního kapitálu). Úplata za zhodnocení majetku se pohybuje od 10 do 15 % (počítá se z rozdílu průměrné roční hodnoty penzijní jednotky v příslušném období a nejvyšší průměrné roční hodnoty penzijní jednotky v letech předcházejících).
Jako jedno z mála penzijních spoření dává penzijní připojištění KB (v novém hábitu penzijního spoření) odměnu za dětské smlouvy. Zde se jedná o 1 000 Kč, které KB Penzijní společnost připíše na účet dítěte. Částka bude připsána coby účastníkem předem oznámený mimořádný vklad. Týká se však pouze smluv uzavřených na příspěvek alespoň 500 Kč měsíčně.
Ostatní podmínky dětského penzijního připojištění tu zůstávají stejné, jmenovitě možnost uzavřít jej od narození dítěte, možnost vybrat třetinu úložek a státní podpory v 18 letech věku, pokud tou dobou trvalo spoření alespoň 120 měsíců (10 let), spoření i pak nerušeně pokračuje až do 60 let věku (a lze ho prodloužit).
Účastník KB penzijního spoření si při uzavírání smlouvy nebo i během jejího trvání může vybrat individuální rozložení investic do jednotlivých fondů, anebo nechat rozložení peněz na samotné penzijní společnosti – zvolit si pouze strategii. Ať tak či tak, peníze vždy putují do jednoho nebo více z následujících penzijních fondů KB:
Penzijní fond Komerční banky byl prvním penzijním fondem důchodového připojištění, který na českém trhu spustil komplexní důchodovou kalkulačku. Ta je funkční samozřejmě dodnes, nabízí výpočet několika částek, zajímavé je, že vedle staví i výsledek spoření v případě, kdy jej ukončíte v 60 letech nebo až v odchodu do penze v 65 letech.
Zadávanými parametry jsou datum narození, pohlaví, spořený měsíční vklad, příspěvek zaměstnavatele, již naspořená částka a také zvolená strategie zhodnocení, přičemž není nutno vyplňovat všechny kolonky. Kalkulačka též ukáže, s jakým zhodnocením se při které strategii počítá. Výsledná naspořená částka je pak rozdělena na úspory účastníka, příspěvky státu (případně zaměstnavatele) a na samotné zhodnocení ve fondech.
Penzijní připojištění Komerční banky, tedy starší transformovaný fond, se na žebříčku penzijních fondů z pohledu počtu jejich aktivních účastníků pohybuje ve druhé polovině, z celkových osmi fondů, a to necelými 350 tisíci klienty.
Když nahlédneme do porovnání penzijních spoření, je výsledek v podstatě podobný, KB Penzijní společnost je na čtvrtém místě žebříčku Asociace penzijních společností stran počtu aktivních účastníků. K nejnižším patří u PS KB příspěvky od zaměstnavatelů. Naopak bezkonkurenčně nejvyšší jsou vyplácené předdůchody, přestože průměrné vklady účastníků k nejvyšším rozhodně nepatří.
Všechny fondy KB PS dodržují základní pravidla zodpovědného investování. Úložky klientů jsou proto vkládány jen do takových společností (akcií a dluhopisů), které dodržují principy ESG. Těmito principy jsou dopad na životní prostředí (Environment), respekt k sociálním hodnotám (Social) a aspekty prospěšného řízení společnosti (Governance).
Celá skupina Société Générale (včetně KB PS) se zavázala rozšířit základní zásady ESG o podrobnější interní standardy, kdy k nejdůležitějším z nich patří závazek k respektování a zachování biologické rozmanitosti, dále závazek k respektování a podpoře lidských práv.
Skupina Komerční banky je navíc zakladatelem Nadace Jistota, která se orientuje na podporu rozvoje občanské společnosti, vzdělávání, udržitelného rozvoje, aktivit environmentálního a zdravotně sociálního charakteru, včetně podpory jedinců při začleňování do společnosti.
Češi opouštějí „starý“ typ penzijního spoření, jehož výnos v uplynulých letech zdaleka nepokryl ani inflaci. V rámci dobrovolného spoření na stáří s podporou státu jsou naopak na vzestupu doplňkové penzijní spoření (DPS) a dlouhodobý investiční produkt (DIP), který byl spuštěn na začátku letošního roku. Jeho cílem je motivovat více lidi, aby se zabezpečili na stáří.
Rok 2024 přináší významné změny v oblasti penzijního spoření, které se dotýkají jak výše státních příspěvků, tak i jejich dostupnosti pro určité skupiny střadatelů. Zatímco maximální státní příspěvek se zvyšuje, senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července nárok na tuto podporu. Některé penzijní společnosti se rozhodly seniorům tuto náhlou změnu alespoň dočasně kompenzovat
I v penzijním spoření byl rok 2022 silně poznamenán válkou na Ukrajině a propadem akcií. Všechny dynamické fondy a téměř všechny vyvážené fondy skončily bohužel po letech tučných zisků ve ztrátě. Naopak poprvé za svou historii doplňkového penzijního spoření se dařilo konzervativním fondům.