Patříte mezi zaryté příznivce jedné stopy a od jara do podzimu je motorka vašim nejoblíbenějším dopravním prostředkem? Vždy před začátkem motorkářské sezóny si nezapomeňte zkontrolovat platnost pojištění motorky.
Vlastníci motocyklů mají ze zákona povinnost sjednat si pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Lidově se mu říká povinné ručení motorek. Pokud způsobíte dopravní nehodu, je z něj proplacena vzniklá škoda třetí osobě či osobám (pozn. způsobit můžete škodu nejen na majetku, ale také zdraví či životě).
Sjednat si můžete také havarijní pojištění motorek. I když vás k jeho uzavření nikdo nutit nebude, protože je dobrovolné, vyplatí se toto pojištění mít. Oceníte ho nejen při zavinění dopravní nehody, kdy pojišťovna uhradí škodu na vašem motocyklu, ale také například v případě krádeže motocyklu či jeho poškození vandalem.
Pokud hledáte nejlepší pojištění motorky a nechcete ztrácet příliš času srovnáváním nabídek jednotlivých pojišťoven, využijte naši kalkulačku pojištění motorek. Stačí zadat požadované parametry a kalkulačka vám připraví srovnání pojištění motorek.
Motocykl (pozn. hovorově motorka) je motorové vozidlo, které má dvě nebo tři kola. K jeho pohonu může být použit nejen klasický spalovací motor, ale také v posledních letech stále oblíbenější elektromotor. Stejně jako automobil je i motorka běžný dopravní prostředek, se kterým se řidiči pohybují po veřejných komunikacích. Jejich majitelé musí myslet na vhodné pojištění.
V posledních letech obliba motorek v Česku roste. V první polovině roku 2023 jich počet poprvé překročil jeden milion. Rostoucí počet motorkářů je patrný zejména ve velkých městech jako je Praha nebo Brno. Jízda na motocyklu je totiž v zaplněných ulicích mnohem rychlejší a snadnější je rovněž i parkování.
Motorek je více typů. Rozdíly jsou především v jejich konstrukci, pohonu, výkonu a způsobu využití. V zásadě se může jednat o motorku terénní, silniční nebo také moped, skútr či tříkolku. Motorkáři také jistě dobře znají označení jako například bobber, chopper, cruiser, scrambler, enduro nebo naháč.
Při sjednávání pojištění motorky je klíčový zdvihový objem motoru v kubických centimetrech. Pojišťovny ovšem sledují i celou řadu dalších parametrů. Ty si podrobně probereme za chvíli.
Hlavním smyslem pojištění je ochrana majetku. V případě pojistné události, což je v případě motocyklů nejčastěji dopravní nehoda, poškození vandalem či krádež stroje, uhradí pojišťovna vzniklou škodu, a to maximálně do výše sjednaného pojistného limitu.
Vyplacené pojistné plnění má pomoci pokrýt finanční výdaje spojené s nápravou vzniklé škody. Pojištění v tomto případě chrání vaši peněženku, kdy nezůstanete na úhradu škody sami. Při pojistné události může dojít nejen k materiální škodě, ale také újmě na zdraví či dokonce životě.
Dva základní typy pojištění motorek:
Jak už jsme se zmínili v úvodu tohoto článku, povinnost sjednat si povinné ručení motorky ukládá zákon. Z tohoto pojištění jsou hrazeny škody, které při jízdě na motorce neúmyslně způsobíte ostatním účastníkům silničního provozu nebo jiným třetím osobám.
Pokud například upadnete na mokré silnici a váš motocykl při nekontrolované jízdě poškodí plot u domu, zaplatí poškozenému škodu vaše pojišťovna z vašeho pojištění.
Oproti automobilům není většina motorek využívána celoročně. Některé pojišťovny mají ve své nabídce sezónní povinné ručení. Jednoduše si určíte období (například od března do října), ve kterých je motorka pojištěna.
Pokud nemáte povinné ručení a vyrazíte s motocyklem na silnici, porušujete zákon. Policie může při zjištění tohoto prohřešku udělit pokutu až do výše 40 tisíc korun.
Při provozování nepojištěného vozidla (tzn. vozidlo je registrované pro provoz) také obdržíte od České kanceláře pojistitelů (ČKP) výzvu k úhradě příspěvku do Garančního fondu za nepojištěná vozidla. Výše tohoto příspěvku se odvíjí od druhu vozidla a počítají se za každý den.
U motocyklů se denní sazba pohybuje podle zdvihového objemu nebo výkonu motoru od 4 do 25 korun.
Mnohem vyšší finanční vydání vás čeká, pokud s nepojištěnou motorkou způsobíte dopravní nehodu. Jako vlastník nepojištěné motorky odpovídáte ze způsobené škody. ČKP po vás bude způsobenou škodu vymáhat, a to až do výše 300 tisíc korun.
Příklad: Výše denního příspěvku do Garančního fondu za nepojištěná vozidla je v případě motocyklu o zdvihovém objemu motoru 900 cm3 rovných 25 Kč. Za 365 činí příspěvek 9 125 Kč. Tato částka jednoduše převyšuje běžnou cenu povinného ručení motorky.
Cena pojištění motorky se odvíjí od řady parametrů. Při výpočtu ceny povinného ručení jsou zohledňovány jak informace o konkrétním vozidle, tak i informace o pojistníkovi.
Obecně například platí, že za rizikovější jsou považováni velmi mladí řidiči s krátkou praxí. Pojištění motorky pro začátečníky tedy bude dražší.
Na cenu povinného ručení má vliv například:
Snížení nákladů na pojištění motorky docílíte, pokud jezdíte bez nehod. Za každou nehodu vám totiž pojišťovna naúčtuje přirážku (takzvaný malus). Pokud naopak jezdíte bezpečně, staráte se o svůj motocykl a předcházíte případným škodám, pojišťovna vás odmění bonusem. Níže uvádíme několik tipů pro získání bonusu.
Motorkářské bezpečnostní tipy:
V posledních letech roste obliba skútrů. Oproti klasickým silničním či enduro motorkám slouží především k rychlým přesunům na kratší vzdálenosti. Jedná se tedy o ideální dopravní prostředek ve městech.
Pojišťovny se při stanovení ceny zajímají především o zdvihový objem motoru, který je v případě skútrů nejčastěji do 300 cm3. Cena pojištění budete tedy oproti silným silničním motorkám o nižší.
Ke sjednání povinného ručení motorky si připravte občanský průkaz, malý a velký technický průkaz. Cena pojištění motorky se u jednotlivých pojišťoven liší a vyplatí se srovnávat. Které pojišťovny nabízejí pojištění motorek? V současné době již nemusíte složitě hledat a srovnávat, stačí využít online kalkulačku pojištění motorek. Rychle zjistíte aktuální nabídky jednotlivých pojišťoven včetně ceny pojištění.
Spolu s povinným ručením motorky se vyplatí sjednat i havarijní pojištění. To kryje škody na vašem motocyklu. Získáte tak pojistnou ochranu pro případ poškození, zničení nebo odcizení motocyklu. Bez havarijního pojištění si musíte škody na vašem motocyklu zaplatit sami.
Základní rizika u havarijního pojištění:
Při výběru pojištění motorky hraje důležitou roli cena. Myslete ovšem na to, že nejlevnější pojištění zpravidla poskytuje nižší pojistné limity i rozsah rizik. Dobře tedy zvažte, jaká rizika a na jakou částku se vyplatí pojistit.
Rozdíly jsou i v asistenčních službách pro motorkáře. Dražší pojistka opět zpravidla poskytuje širší rozsah rizik a vyšší pojistné limity.
Nabídka pojišťoven se liší a za pozornost stojí i nabízené doplňkové pojištění. Připojistit si můžete například i připojištění zavazadel nebo pojištění přilby.
Na pojištění motorky myslete i před cestou do zahraničí. Především si zkontrolujte, ve kterých zemích je české pojištění platné. Pokud se chystáte například procestovat africké země, s běžným pojištěním motocyklu si obvykle nevystačíte. Před cestou si připravte i doklady o pojištění. V předstihu si zjistěte, jaké jsou požadavky v konkrétních zemích.
K nehodě na motorce může dojít v Česku i zahraničí. Pokud se stala dopravní nehoda, je důležitá identifikace jednotlivých účastníků nehody a zmapování situace na místě nehody. Pro jednání s pojišťovnou budete potřebovat především jméno, příjmení a adresu řidiče a vlastníka vozidla (pozn. vlastníkem může být soukromá osoba nebo také firma) a také státní poznávací značku (SPZ) vozidla či jednotlivých vozidel. Zjistit je nutné i pojišťovnu, u které je vozidlo pojištěno.
Pokud dopravní nehoda vyžaduje šetření policií na místě, získáte i její zápis z místa nehody. U drobnějších nehod (pozn. u kterých nedošlo ke škodám na zdraví, životě či majetku třetích osob) vyplňte záznam o dopravní nehodě od vaší pojišťovny. Celou situaci z místa nehody se vyplatí také zdokumentovat fotografiemi či videem.
Pojištění vám může pomoci i v případě poruchy motorky. I když se nejedná o dopravní nehodu, získáte od pojišťovny pomoc v rámci sjednaných asistenčních služeb. V případě poruchy na cestách oceníte nejen telefonickou pomoc, ale také například bezplatný odtah motocyklu do nejbližšího servisu, převoz motocyklu zpět do ČR (repatriace), zajištění náhradního vozidla nebo úhradu nákladů spojených s návratem do vašeho domova.
Ceny pojištění motocyklů se u jednotlivých pojišťoven liší a vyplatí se tedy nabídky srovnávat. Nejrychleji získáte přehled o aktuální nabídce pomocí online kalkulaček pojištění.
Nejrychleji vše vyřídíte online na internetu. Smlouvu můžete podepsat na dálku a nemusíte nikam chodit. Pojištění motorky si sjednáte buď přímo na stránkách vybrané pojišťovny, nebo prostřednictvím online srovnávače pojištění.
Při výpočtu ceny pojištění vycházejí pojišťovny z více parametrů. Mezi ty nejdůležitější patří zdvihový objem motoru, věk vlastníka motocyklu, místo jeho bydliště a jeho dosavadní řidičská historie.
V případě motocyklů si můžete sjednat jak celoroční, tak i sezónní pojištění. Pojistné je vždy nutné zaplatit včas na příslušný účet vybrané pojišťovny. Platit je možné v hotovosti na pobočce pojišťovny, pomocí přiložené složenky nebo bankovním převodem.
Co když nebudu mít na svém autě povinné ručení?
V takovém případě po vás může Česká kancelář pojistitelů (ČKP) vymáhat příspěvek za celou dobu, kdy vaše vozidlo povinné ručení nemělo. Výše příspěvku do fondu ČKP se přitom liší podle typu vozidla a pokuta se může výrazně prodražit (zejména u aut s vyšším objemem motoru).
Pokud navíc způsobíte nehodu a nemáte povinné ručení, musíte zaplatit škodu z vlastní kapsy. A to jak škodu na majetku, tak i za poškození zdraví. Například v případě trvalých následků se škody často pohybují i v řádech milionů korun.
Jestli nechcete auto v blízké době využívat a zbytečně platit zákonné pojištění vozidel, nezapomeňte jej vyřadit z provozu.
Jaký je rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a pojištěním domácnosti?
HPojištění nemovitosti kryje stavbu (tedy stěny, okna, střechu, stropy) bez vnitřního vybavení, jeho součástí tedy není pojištění majetku.
Pojištění domácnosti kryje škody vzniklé na věcech movitých – na vybavení domácnosti (nábytek, elektronika, koberce, záclony, oblečení, ceniny a další věci). Mezi pojištění domácnosti se mnohdy zahrnují i stavební součásti, jako jsou například plovoucí podlaha nebo kuchyňská linka. Kryje také věci uložené v garáži, sklepě a dalších vedlejších prostorech.
Jak si ověřím, jestli je moje nemovitost v povodňové zóně?
Ozvěte se nám a my to zjistíme. Každá pojišťovna stanovuje pojistné zóny jinak, proto se může stát, že někteří poskytovatelé vaši nemovitost do povodňové zóny zahrnou a další ne.
Poradíte mi i s pojištěním mobilního domu (mobilheim)?
Ano, rádi vám poradíme. Zdaleka ne každá pojišťovna totiž takové pojištění nabízí. Pokud jej potřebujete, určitě neváhejte a ozvěte se nám. Společně najdeme to správné pojištění.
Můžu si pojistit i rozestavěný dům?
Ano, můžete. Pojištění nemovitosti si sjednáte už od zahájení stavby. I na stavbě totiž hrozí poškození způsobené například povodní, záplavou, požárem, vichřicí, pádem stromu nebo vandalismem. Pojištění stavby se navíc většinou vztahuje i na stavební materiál a vybavení. Pojišťovna vám tak pomůže třeba v případě, že vám tyto věci ukradnou zloději.
Obecně platí, že je pojištění na rozestavěnou nemovitost levnější. Po zkolaudování proto musíte pojištění změnit na dokončenou nemovitost.
Moje pojišťovna mi nechce rodinný dům pojistit pro případ povodně, protože se prý nacházím v záplavové oblasti. Mám šanci ho pojistit někde jinde?
Určitě ano. Každá pojišťovna přistupuje k rizikům povodně jinak. Může se tedy stát, že některá pojišťovna vás proti povodni bez problému pojistí.
Nenašli jste, co jste hledali? Mrkněte do naší poradny, nebo se nás zeptejte.
Začínající podnikatelé často využívají bezplatné fakturační programy. Jsou dostupné, dobře se používají a fakturu vygenerují na pár kliků. Bezplatné programy mají ale i svá úskalí – přečtěte si, o čem byste měli vědět, než je začnete využívat.Zdroj obrázku: Pexels.com
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Burza je fascinujícím místem, kde se setkávají investoři a podniky za účelem obchodování. Je to organizovaný trh, kde se v reálném čase střetává nabídka a poptávka po cenných papírech a komoditách, což vytváří jedinečné prostředí pro ty, co hledají možnosti zhodnocení svých investic. Tento systém umožňuje transparentní stanovení cen na základě pohybu trhu.