Dobrý den, rád bych se zeptal na následující. Pár let mám účet u Mbank - pro podnikání i pro běžné konto. Současně mám účet u KB (déle než u mBank) ale nevyužívám ho, s účtem u KB mám také jejich kreditní kartu - tu občas použiji. Nyní řeším, jestli má nějaké důvody zůstat pouze u KB nebo KB účet kompletně zrušit. Jde mi o jednu věc - kam ukládat / spořit peníze. Mbank je fajn - je rychlá, bez poplatků. Je to ovšem mladá banka a nejsem si úplně jistý, jestliu ní mít větší obnos peněz - jestli je tolik důvěryhodná. KB je stabilní banka, v podstatě se s bankou nemůže nic stát a o peníze nelze přijít. Jejich karty fungují kdekoliv v zahraničí a je důvěryhodnější. Proti hraje fakt, že má vysoké poplatky - proč bych měl platit 5kč za to, že odešlu platební příkaz? Navíc se mi zdá, že doba transakce je několika násobně vyšší než u mbank. Někde jsem také slyšel, že pokud mi chodí výplata ke KB , mám tam své úspory a jsem jí věrný, má to spoustu výhod v budoucnosti až budu chtít třeba hypotéku nebo větší půjčku. Je to pravda? Je rozdíl, pokud zůstanu u Mbank, kde mi bude také chodit výplata a někdy v budoucnu budu například po KB nebo ČS půjču či hypotéku? Prosím tedy o Vaši radu, pro co se rozhodnout. Myslím, že nemá smysl mít účet u KB jen tak, nevyužitý. Buď ho využívat budu, nebo jej zruším. Přemýšlel jsem například také o spořícím účtu u airbank ale v podstatě je to stejné jako u Mbank - je to mladá banka, nemá historii a ani takovou stabilitu. Není jednoduché se rozhodnout, komu svěřit své peníze - jedině v případě, že by to bylo jedno, o čemž pochybuji. Děkuji za radu.
Dobrý den,
shrnul jste to velmi přesně.
Platební lhůty KB (a větších bank jako ČS, ČSOB, atd.): jsou delší než u moderních nízkonákladových banka (mBank, Air-Bank, atd.), neboť tyto banky využívají v plném rozsahu zákonem stanovenou lhůtu 1 den pro odeslání i připsání platby a tento jeden den mají Vaše peníze zdarma (nebál bych se to nazvat parazitováním). Ve větším objemu na všech klientech to hodí slušný zisk. Dnes lze technicky platbu odeslat a přijmout mnohem rychleji, což také moderní banky dělají - proto u mBank, Air-Bank, atd. Vám platby přicházejí a odcházejí rychleji až o 1 den.
Historie klienta: pokud máte v jakékoliv bance déle běžný účet a v budoucnu budete žádat o úvěr, dostanete lepší podmínky než nový klient, protože Vás má banka již prolustrovaného a představujete pro ni menší riziko. Toto platí pro staré velké i nové malé banky.
mBank nabízí mizerné úrokové sazby u spořicích produktů, tam jsou dobré jen běžné účty a hypotéky
Air-Bank novým klientům nabízí 1,3% u spoření jen do 250 000 Kč (novinka pro nové klienty od 1. února). Slušné sazby také nabízí ZUNO 1,5% a Equa Bank 1,4%. Peníze máte do výše 100 000 EUR pojištěné na 100% hodnoty u všech bank, netřeba se obávat krachu - tedy je to "skutečně jedno" :)
KB je pověstná velmi dobrými kartami, fungujícími po celém světě bez problémů. Dnes se ale již i spousta dalších bank pomalu na KB dotahuje. Těžko posoudit bez vyzkoušení. Za sebe mohu potvrdit, že při cestách po Evropě mě ještě mBank karta nikdy nezradila.
Jedinou výhodu u KB vidím v možná lepších platebních kartách. Jiná pozitiva nejsou. Zvažte, zda Vám to za ty všechny poplatky stojí.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, jsem v insolvenci, ale únorový příjem mi bude dělat 14 800 Kč. Mám strach, že mi to zruší. Podle výpočtu kalkulačky nemám ani na tu nejnižší splátku, budu v mínusu 1 000 Kč. Ale jsem ochotná to dorovnat. Můžou mi oddlužení zrušit? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, po zemřelé babičce probíhá dědické řízení, které ještě není u konce. Co se týče účtu, hotovost se následně rozdělí mezi dědice (stav ke dni úmrtí). Co se ale stane s penězi, které přijdou na účet až po několika dnech od úmrtí? Děkuji za odpověď. Kateřina
Dobrý den, mám dotaz. Mám půjčku u nebankovní společnosti a dali mi tam úroky, A hrozí, že přijde nějaký interní pracovník. Zajímá mě, co může interní pracovník udělat. A jestli je nejdřív potřeba to dát k soudu, aby přišel exekutor nebo aby mi sáhli na účet. A jestli musí nejdřív poslat písemně, že se něco takové bude dít. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, před dvěma lety jsem měl exekuci a blokaci na účtu, kdy jsem využil svého práva na jednorázový výběr. Exekuce byla následně vyřešena a účet mi byl odblokován a mohl jsem ho opět volně používat. Nyní mi byl účet opětovně zablokován kvůli exekuci a chci se zeptat - když se jedná o novou exekuci a novou blokaci, mám nárok na jednorázový výběr ve výši trojnásobku životního minima? Děkuji za odpověď
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.