Dobrý den, děkuji velice za odpověď na otázku č. 1375. Měla bych na Vás ještě jeden dotaz. Když jsem si na internetu porovnala stavební spoření, tak mi asi nejlépe vychází Wustenrot. Zeptala bych se Vás tedy, když byste si chtěl založit stavebko (cílová částka 100 000 Kč, vstupní kapital 50 000 Kč, měsíční splátka 500 Kč.), u které stavební spořitelny byste si jej založil? Raiffka mi vychází asi nejhůře ze všech. Ještě mám jeden dotaz. V Raiffeisen stavební spořitelně mi bylo sděleno, že úrokovou sazbu 2% mi mohou nabídnout jen do konce dubna, že prý poté bude již všude možné čerpat jen 1 %. Nevíte, jestli toto je pravda? předem děkuji za odpověď
Dobrý den,
pro dosažení maximální státní podpory 2 000 Kč/rok je třeba úložka 20 000 ročně (podpora činí 10%, max. 2 000 Kč), tedy za 6 let (povinná doba spoření) celkem 120 000 Kč, 6x podpora 2 000 Kč = 12 000 Kč a ještě něco málo na úroky, Cílovou částku bych tedy doporučil uzavřít na zhruba 138 000 Kč.z čehož plyne poplatek u Wüstenrot 1% = 1 380 Kč versus 495 Kč u ČS.
Úrokové sazby jsou platné tzv. k dnešnímu dni a mohou se měnit. Je-li Wüstenrot poslední stavební spořitelna, která nabízí 2%, může svou nabídku velmi rychle snížit na třeba 1,6% a stále bude nabízet nejvyšší sazbu (tak proč by to neudělali). Ohledně Raiffky - ano, tomu bych věřil, aspoň mají tu slušnost říci to předem. A budeme-li pokračovat, když všichni sníží sazby na 1%, půjde Wüstenrot taktéž níže, třeba na 1,1%.
Do stavebního spoření nemá cenu jít, pokud necílíme na max. státní podporu 2 000 Kč/rok.
Osobně bych si stavebení spoření nezaložil u žádné stavební spořitelny, protože institut stavebního spoření považuji tak trochu za podvod na lidech. Poplatek za sjednání produktu, poplatek za vedení produktu a mizerný úrok (neadekvátní 6 letému omezení dispozic s vkladem). Kdyby nebylo štědré státní podpory, nikdo by si stavební spoření nikdy nesjednal a stavební spořitelny by rychle skončily.
Na spořicím účtu (kde si peníze můžu vybrat kdekoliv) dosáhnu úroku aktuálně 1-1,63% a nikdo po mně poplatky nechce. Tak špatné podmínky u stavebního spoření si mohou dovolit nabízet jen stavební spořitelny, které mají za sebou dotace státu. Platíme vysoké daně, stát to pak "naleje" do stavebních spořitelen, které si z nás svými podmínkami mohou dělat "dobrý den" a my jsme ještě šťastní, že můžeme "tak výhodně" spořit. Osobně bych tuto lumpárnu nepodporoval, přestože zde můžu v horizontu 6 let po odečtení všech poplatků pár stokorun až tisícovek vydělat navíc oproti spořicím účtům.
Když už bych do toho přesto chtěl jít, volil bych mezi ČS a Wüstenrot. Na Wüstenrot bych tlačil stylem "u ČS je nižší poplatek za sjednání produktu - dejte mi ho taky a budu spořit u Vás, jinak jdu k ČS". Pokud by Wüstenrot nepovolil a já byl optimista, spořil bych u nich a doufal, že úrok nesníží a ten mi vykompenzuje vyšší poplatek.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, potřebovala bych poradit. Chci koupit investiční byt, cena 3 290 000 Kč po rekonstrukci. Potřebuji půjčit 1 500 000 Kč. Měsíčně můžu splácet 15 000 Kč z pronájmu. Podle RK dostanu 10 000 Kč. Co byste mi doporučil - půjčku nebo hypotéku? Byt mám městský. Nemovitost žádnou nevlastním. Syn začne za 2 roky vydělávat. Chci mít možnost dřívějšího splacení bez pokut. Mnohokrát děkuji.
Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně slevy na manželku v daňovém přiznání. Započítává se do limitu 68 000 Kč za rok rovněž jednorázově vyplacená výsluhová penze z penzijního připojištění (tj. vyplaceno 50% naspořených peněz, státních příspěvků a výnosů po 15 letech penzijního připojištění)? Děkuji
Dobrý den, mám několik bankovních a nebankovních půjček. V bance mi odmítli konsolidaci.
Ma otázka zní, co lépe udělat pro získání konsolidace. Splatit úplně ty nejmenší 2 půjčky nebo si nechat půjčky otevřené a vše řádně splácet? Jde mi o bankovní a nebankovní registry. Když půjdu do banky za 6 měsíců a ta se podívá do registru, tak co je lepší? Když část svých závazků budu mít již splacenou nebo spíše že vše budu řádně splácet? Děkuji.
Dobry den, ptala jsem se jiz v minulosti. Ziji v zahranici (Velka Britanie), kde jsem v zamestnaneckem pomeru. Jsem danovym rezidentem ve Velke Britanii. Mam v CR ucet u CREDITAS banky - jde o sporici ucet (ceske koruny). Nechci danit uroky z toho sporiciho uctu v miste trvale adresy, teda ve V. Britanii, ale v CR. V prosinci 2024 jsem dostala sms od Creditas sdelujici, ze potvrzeni o danovem domicilu expiruje k 31.12. a budou mi danit dle zakona c. 586/1992 Sb. o dani z prijmu. Nyni v lednu 2025 dalsi sms sdelujici, ze mi nastavili na uctu dan dle zakona c.586/1992 Sb. o dani z prijmu. A dale sdeluji, ze ma-li byt na mem uctu nastavena jina srazkova dan, mam dolozit platne potvrzeni o dan. domicilu pro dany kalendarni rok. Zarazi me ta cast hovorici o " jina srazkova dan ". Mela jsem za to, ze srazkova dan je jen jedna, teda ve vysi 15 % a pouziva se pro zdaneni uroku na uctu. Nechci danit tyto prijmy ze spor. uctu v trv. bydlisti, ale chci danit v CR. Dekuji za objasneni. Hezky den.
Dobrý den, v roce 2024 jsem zkoušel obchodovat na Roboforex a Robomarkets v měnových párech, ale ve výsledku jsem nic nevydělal a skončil ve ztrátě. Musím tuto ztrátu uvést v daňovém přiznání v příloze č. 2 / ř.10? Jsem zaměstnanec a daňové přiznání mi bude dělat zaměstnavatel. Děkuji za odpověď, s pozdravem.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Rozhodování mezi nájemním a vlastnickým bydlením je pro mnoho Čechů zásadním krokem ovlivňujícím jejich finanční stabilitu a životní styl. Jak jsme na tom podle zkušenosti odborníků v současnosti? Jak se vyvíjí požadavky nájemníků a nakolik jsou lidé, rozhodnutí pro vlastní bydlení, ochotni „uchýlit“ se nakonec do nájmu? Kdo je typický vlastník a kdo typický nájemník?
Co byste řekli na možnost, získat za své nákupy odměnu v podobě vrácení určité částky? Zní vám to dobře? Tento atraktivní bonus je spojený s pojmem cashback. Pojďme se tedy společně podívat na to, co to přesně cashback je, jak funguje, jak ho začít využívat a s jakými výhodami je spojený.
Jak funguje vymáhání dluhů v praxi? Od první upomínky, přes soud, až po exekuci vede dlouhá cesta, během které máte více možností, než si možná myslíte. Nezaplacená splátka ještě neznamená exekuci na účtu nebo zabavený majetek. Naopak: při správném postupu můžete i vážné finanční problémy vyřešit s minimem následků. Připravili jsme pro vás přehledného průvodce vymáháním dluhů, včetně praktických tipů, jak se bránit a na co máte právo.