Dobrý večer pane Jermář, jsem vdova důchodkyně a s ohledem na své stáří bych si potřebovala uložit či ukládat co nejvýhodněji pro případné onemocnění. A tak nevím, co by bylo vhodnější. Zda každý měsíc nějakou částku ukládat, či uložit naráz celou možnou částku. Děkuji. Musilová Růžena
Dobrý večer paní Růženo,
pakliže máte doma peníze lidově řečeno ve slamníku, doporučuji tuto částku uložit do banky celou a to co nejdříve. Nejde jen o úrok, o který se připravujete, ale hlavně o riziko krádeže, kterému předejdete. Pravidelně pak můžete své úspory v bance navyšovat o další ušetřené peníze, ale nevidím žádnou výhodu v postupném ukládání již nyní naspořené částky ležící doma.
S doporučení konkrétní banky/záložny a produktu to bude záležet především na Vašem místě bydliště, resp. na možnosti si celé spoření řídit online u banky z druhé strany republiky. Dle výše částky pak buď zřídit pouze jeden účet s přiměřenou výpovědní lhůtou (1-3 měsíce, úrok cca. 2,5%) nebo pořídit účty dva, jeden s dlouhodobou výpovědí (6-12 měsíců, úrok 3-3,5%) a druhý pro běžnější užívání s kratším termínem (1 měsíc, úrok 1,5-2,5%).
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, v září 2025 mi končí insolvence. Podle výpočtu budu mít splaceno 22%. Má otázka zní - budu úspěšně oddlužena, i když jsem nedosáhla 30%? Po celou dobu oddlužení jsem poctivě pracovala měsíc co měsíc. Předkládala dvakrát do roka na soud výplatní pásky. Mám naději, že budu oddlužena, i když jsem nesplnila 30%? Nebo mi doporučíte zbytek doplatit do 30% a mít jistotu oddlužení? Děkuji za odpověď.
Dobry den, jsem obcankou Ceske republiky, zijici a pracujici radu let v Nemecku. Musela jsem v CR zrusit trvale bydlsite a nechala si vystavit novy cesky OP bez uvedeni trvaleho bydliste. Moje stavajici banka nyni resi muj problem, ze v osobnim nastaveni neni mozne zadat adresu trvaleho bydliste jinde nez v CR. Se zalozenim uctu u jine ceske banky mam take problem - budto neuznavaji nemecky dokument Anmeldung - vydavanym urady pri prihlaseni k bydlisti v Nemecku, nebo v jejich formulari nelze zadat trvale bydliste v jine zemi. Konci to pak bezne pozadanim o dostaveni se na pobocku. Jako obcanka EU mam ale preci narok na zalozeni bezneho uctu. Jak je mozne, ze bankovni formulare teto skutecnosti neodpovidaji? A pokud v CR neuznavaji formular "Anmeldung", jakym zpusobem se tedy musim prokazat? Existuje jednotne narizeni pro EU? V Nemecku je mozne jeste zazadat o budto tzv. "eIDKartu", nebo o potvrzeni "Bescheinigung über das Daueraufenthaltsrecht für Unionsbürger" - ktery dokument z techto dvou bude u ceskych bank akceptovany? Dekuji za radu.
Dobrý den, jsem momentálně nerozhodný, zda mám podat daňové přiznání či nikoliv. Jsem OBZP a na mém účtu byl příjem okolo 1 000 000 Kč za rok s tím, že výdaje jsou větší než ta částka. 500 000 Kč je od rodiny, což z toho, co jsem se dočetl je osvobozeno od daně, a druhá polovina od kamaráda, a to mě zajímá více. U kamaráda se jednalo o zprostředkování dílů na vozidlo, protože on pracuje v zahraničí a tak jsem mu pomáhal s nákupem, tak, že on poslal peníze na můj účet a já poté nakupoval potřebné díly. On vše může samozřejmě potvrdit. Já z toho žádný zisk neměl, žádná práce v tom zahrnutá není, pouze jsem mu chtěl pomoct. Zarazila mě ta částka a tak bych rád věděl, zda to může být problém nebo ne.
Pokračování dotazu č. 24615: Dobrý den, děkuji za odpověď. A jsem ráda, že ve mně ta nedůvěřivost tak trochu je a nenechám se někým jen tak podvést. A proto si ráda ověřuji co za tím může být, zda skutečnost nebo podvod. A v tomto případě mi spousta věcí nezapadala do sebe, protože na každý můj dotaz byla z jeho strany jen odpověď, zda jsem odeslala peníze. A k mému dotazu to nemělo žádnou souvislost. A ještě jednou děkuji za odpověď. Potvrdil jste mé podezření.
Dobrý den, přes Facebook mi nabídl přátelství jeden muž, neviděla jsem v tom nic zvláštního a tak jsem přátelství potvrdila, ale tento muž se mi hned ozval přes Messenger, tak jsem ze slušnosti odpověděla. Představil se, kde se narodil, že žije v Karlových Varech, je vdovec, má dvě dcery a že je profesionální vojenský lékař a byl vládou OSN poslán do Palestiny, aby se staral o zraněné vojáky a civilisty a že jeho dcery studují na mezinárodní internátní škole v K.V.
(Carlsbad Internacional School, s.r.o). Jelikož jsem někdy nedůvěřivá, tak jsem chtěla vědět, co to je za školu. Tak jsem na ta čísla zavolala a bylo mi sděleno, že tato čísla jsou neplatná a i na informacích měli stejná tel. č. jako já. Zkusila jsem ještě zavolat na Magistrát města K. V. na kartotéku občanů a ty mi sdělili, že pod tímto jménem k trvalému bydlení není nikdo přihlášen ani k přechodnému bydlišti. To mě dost znejistilo. Ale proč jsem vám to takto sáhodlouze popsala je to, protože tato osoba po týdnu, kdy jsme si psali najednou na mně požadovala půjčku s odůvodněním, že jeho děti brečí a mají hlad, což mě dost rozhodilo, protože když jsou na takové prestižní internátní škole, tak si myslím, že tam hlady netrpí. Když jsem odepsala na tuto půjčku, proč jim nepošle peníze ze svého účtu, tak mi sdělil, že má účet zmrazený a nemůže nic z něho dcerám poslat. Když jsem se zeptala na důvod zmrazení účtu, tak vždy se odpovědi vyhnul a jenom se stále ptal, jestli jsem peníze poslala na účet, který mi dal (i když ty účty byly celkem 3 a každý na jinou banku). Teprve až ten 4. účet zněl na jinou soukromou osobu u Raiffeisenbank na Praze 4. Jestliže si myslel, že starou ženskou ošálí nějakými krásnými slovy, tak se spletl, tak naivní nejsem. Ale proč jsem toto psala, tak bych docela ráda znala důvody, kdy se může zmrazit účet, protože předpokládám, že tam má i trvalé příkazy k platbám i když je v zahraničí. připadá mi to jako na nějaký podvod.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
České obchody nabízejí zákazníkům pestrou paletu platebních metod. K platbě kartou sáhnou tři ze čtyř Čechů raději než po hotovosti. Mladší generace už dává přednost mobilním platbám. Starší věkové skupiny zůstávají věrné klasické plastové kartě, jak ukazují statistiky platebního stylu České národní banky a také Index prosperity, zpracovávaný Českou spořitelnou, ve spolupráci se Sociologickým ústavem Akademie věd ČR.
Rozhodování mezi koupí novostavby a starší nemovitosti k rekonstrukci je pro mnoho Čechů zásadním krokem při hledání ideálního bydlení v ČR. Každá z těchto možností přináší své výhody i výzvy, a proto je důležité pečlivě zvážit faktory jako pořizovací a provozní náklady, lokalitu, technický stav či energetickou efektivitu. Tento článek vám pomůže porozumět klíčovým aspektům obou variant a usnadní vaše rozhodování.
V České republice se otevírají nové možnosti pro podniky, které chtějí investovat do výzkumu, vývoje a inovací. Společnosti se mohou zaměřit na transformaci svých provozů pomocí digitalizace i zlepšení kybernetické bezpečnosti. Zvláštní pozornost si zaslouží nový bezúročný úvěr pro instalaci malých fotovoltaických systémů na firemních budovách a přístřešcích, což představuje příležitost k úsporám energie a podpory udržitelnosti.