dobrý den, dělal jsem bratrancovi ručitele u Wustenrotu, ale on po čase přestal platit a došlo to až tak daleko, že mi exekutoři sáhli na plat a musím jim měsíčně platit. Jednalo se o hypoteční úvěr na byt v hodnotě cca 1 150 000 kč. Byt už je prodaný, byl v insolvenci a insolvenční správkyně ho prodali za necelých 900 000 kč. Jenže tam vznily nějaký úroky a vyšplhalo se to na částku 750 000 kč. Potřeboval bych od Vás poradit co s tím můžu dělat a jestli je možné se nějak s bankou domluvit, jelikož takovou částku snad nikdy nesplatím a navíc mám ještě tu exekuci. Vím, že to byla moje chyba, že jsem dělal ručitele a už bych to nikdy v životě neudělal. Bylo by možné dát na někoho číslo s kým bych se mohl domluvit? Moc Vám děkuji.
Dobrý den,
bohužel, toto byla velká životní chyba - banka ručitele vyžaduje pouze tehdy, pokud se předem ví, že existuje vysoké riziko nesplacení dluhu. Ručitel má téměř vždy 50% šanci, že úvěr bude muset doplatit on.
Jestli tedy správně chápu situaci, tak dluh původně činil 1 150 000 Kč, byt se prodal za 900 000 Kč, tedy mělo zbývat k doplacení 250 000 Kč, které se ovšem vlivem sankcí vyšplhaly až na 750 000 Kč, které teď banka chce po Vás, ano? Na umoření takto velkého dluhu by bylo nejlepší si vzít tzv. americkou hypotéku, kde si je možné peníze půjčit na 3-4% a splátky si rozložit až na 20 let (ale je třeba ručit nemovitostí). Pokud nemovitost Vy sám osobně nemáte, stálo by za zvážení požádat o osobní bankrot. Splácet 750 000 Kč exekucí z platu se sankčními úroky 10% a více - to je na hranici splatitelnosti.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, mám dotaz. Mám insolvenci od roku 2021. Ztratila jsem zaměstnání dne 31.7. 2024. Na neschopence jsem byla od 18.6. do 26.8. 2024. V září jsem se přihlásila na Úřad práce. Insolvenčního správce jsem o mé situaci informovala. Věděl, že jsem vedená na Úřadě práce. 5 měsíců uběhlo. Hledám neustále zaměstnání, ale je to velmi těžké, když máte psychické problémy a máte insolvenci. Moc vás do té práce nechtějí. O každém kroku byl a je insolvenční správce informován. A až teď mi dělá problémy a tlačí na mne. Dokonce mi poslal mailem nabídky práce. Co vyhovuje spíš jemu než mně. Může mne takhle trápit a rozkazovat mi? Může mi hledat zaměstnání? Vůbec mi neřekl informaci, že můžu platit z podpory insolvenci. Já myslela celou dobu, že mi to strhávají. Ale 5 měsíců mi nestrhli ani korunu. Můžu jít do vězení? Moje vina to ale není. Snažím se. To ten poradce ví. Posílám mu potvrzení, když jsem byla někde na pohovoru. A co mám dělat dál? Napsala jsem moji situaci soudu. Protože ten správce soudu o mně nic nedal. Prý nemusí, mi říkal.
Dobrý den, mám podezření, že mohlo dojít ke zneužití mého cestovního pasu. V ubytovacím zařízení si doklad okopírovali a neměla jsem z toho dobrý pocit. Nahlásila jsem tuto skutečnost na Policii, ale trochu mám strach, zda v mezičase nedošlo k uzavření půjčky na moje jméno. Je možné vůbec uzavřít půjčku na kopii dokladu? Děkuji předem za odpověď.
Dobrý den, před pár měsíci jsem podávala návrh na insolvenci, ještě před rozhodnutím o úpadku jsem ale návrh vzala zpět, protože se mi díky pomoci rodiny povedlo část dluhů zaplatit. Přišlo mi i oficiální potvrzení, že insolvenční řízení se zastavuje. Před cca týdnem uplynula doba 15 dní na odvolání, ale v insolvenčním rejstříku je můj případ pořád vedený jako "vyřízená věc" nikoliv jako ukončený. Mohu v této fázi již prodat auto (peníze potřebuji na zaplacení další části dluhů), případně jak dlouho bude zhruba insolvenční řízení ještě trvat? Předem moc děkuji za odpověď.
Dobrý den, v únoru máme poslední splátku insolvence - oddluženi manželů. Měl bych na vás dva dotazy 1) v deponování ins. správce je cca 9 600 Kč - prý pro případ, kdy by se z výplat nic nestrhlo na jeho měsíční odměnu. Tato částka se po ukončení insolvence vrací dlužníkům nebo jde na umoření dluhu? 2) mám obavu o exekuci po insolvenci, i když dojde k prominutí dluhů (u kolegy v práci k tomu došlo). Dva moji menší věřitelé (5 000 Kč) se nepřihlásili do insolvence. Jeden z nich žádal o platební rozkaz v době naší insolvence - což sou zamítl s tím, že se měl přihlásit. Mohu po skončení insolvence s rozhodnutím o prominutí zbytku dluhů požádat okresní soudy (vzhledem ke změně bydliště jsou exekuce vedeny u dvou okresních soudů) o zastavení všech exekuci? A tím bych byl "chráněn" dd případně snahy exekutorů vymáhat dluhy? Všechny dluhy vznikly před insolvenci. Moc děkuji za odpověď.
Dobrý den, s manželem jsme v insolvenci. Soud nám odložil splátky na 12 měsíců kvůli tomu, že manžel je už rok na pracovní neschopnosti. Podávali jsme zadost o důchod, která bude schválená. Manžel má operaci a nemůže chodit, pomáhá si z holí. 6..končí pracovní neschopnost. Volal do práce a posílají ho k závodní doktorce zavodni, která ho určitě do práce nepustí. Chci se zeptat - bude mít nárok na odstupné? Pracuje tam 6 let. Práci pro něho mít nebudou, nakoľko je to výroba autobusů Děkuji
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Energetická náročnost je jedním z faktorů ovlivňujících nejen provozní náklady. Odvíjí se o ní i výsledný komfort bydlení. Ale: rozhodujeme se o pořízení bydlení právě podle energetické náročnosti? A začínají se, díky novinkám ve stavebních technologiích, snižovat rozdíly mezi nároky na vytápění/chlazení u bytu a podobně velkého domu? Co je to PENB a jak souvisí s bydlením?
Spoříte dětem, ale chtěli byste škálu spoření rozšířit? Nebo o spoření teprve uvažujete a hledáte si první informace? V našem průvodci spoření pro děti najdete detaily o dětských účtech, o stavebním spoření, penzijním spoření pro děti i o dětských vkladních knížkách. Podívejte se, jaké jsou jejich výhody a nevýhody.
Chystáte se na hypotéku? Včasná příprava vám pomůže vyhnout se nepříjemnostem a také ušetřit. Přinášíme praktické rady a tipy pro získání nejvýhodnější hypotéky. Ukážeme, jak získat náskok před ostatními zájemci o nemovitost. Či jak se vyhnout komplikacím s hypotékou, když v životě chystáte změnu.