Dobrý den pane Jermář, přečetla jsem si vaši odpověď na dotaz stornování z databáze dlužníku, kde pán žádá o hypotéku a finanční poradce mu sdělil, že lze požádat o výmaz. A informujete ho, že nemá v žádném případě spolupracovat s finančními poradci. Nepřipadá vám vaše osočování neetické a neseriózní, jak můžete všechny poradce házet do jednoho pytle. Mezi poradci, tak jako mezi zaměstnanci bank i bankami i věřiteli jsou špatní i dobří pracovníci i poskytovatelé. Jak může klient, který pracuje úplně v jiném oboru a o finančních produktech nemá vůbec žádný přehled spoléhat na banku. Kolik je u nás bank a jiných poskytovatelů hypoték, 30-40 nebo i více? Někde jsem četla, že malých zprostředkovatelů půjček je u nás, myslím, několik desítek tisíc, hrozné. Dobře víte, že každá banka má jiné úroky, jiné poplatky, jiné pojištění atd. a jejich zaměstnanci jsou také odměňování od výše uzavření smluv a všichni budou tvrdit, že ta jejich hypotéka je ta nejlepší, jsou k tomu tlačeni. Copak vy si dokážete například sám postavit dům, sám opravit auto, ušit šaty atd. ne, každý rozumí tomu svému a je jen otázkou zákonu a jejich uplatňování v praxi, jaké podmínky se na trhu vytvoří . V dnešní době finanční poradce, který pracuje pro makléřskou firmu, může klientovi udělat modelový příklad a analýzu od více bank které nabízí hypotéku, ale pracovník banky pracuje jen pro danou banku. ČNB dělá dohled nad finančními poradci, nevím komu patří tento portál, jestli ČNB a vy jste jejich zaměstnanec, tak je to smutné, že chováte tak neeticky, jaký je pak rozdíl mezi těmi špatnými finančními poradci a vámi. Každý hájíte jen své zájmy a klient jde bokem. Pracovala jsem v tomto oboru 10 let a možná se vrátím, mám dost zkušenosti. Není to jen otázka poradců, ale hlavně dodržování etiky, morálky, neupřednostňování zisku za každou cenu a zisk mají hlavně poskytovatele finanční produktu, ne zprostředkovatele. Když jsem začínala, tak jsme byli vychováváni k etice a nedej Bože, když bychom zrušili klientovi nějakou smlouvu třeba v pojištění, většina starých smluv byla dobrá, sice na malé částky, ale s vysokými úroky a garanci, dnes je to každému jedno, hlavně, že je zisk. Tlačí se na zaměstnance, na poradce, na klienty, opravdu jste přesvědčen, že za to mohou jen poradci? V takovém prostředí, kde se vytváří dobré podmínky pro lichvu, kde se nedodržují zákony, mimochodem, není to tak dávno, co jsem četla, že při kontrole 10 bank měli jen dvě správně RPSN, ostatní to měli v neprospěch klienta. Tady v těchto podmínkách bují nekalé praktiky, přibývá věřitelů, zprostředkovatelů, vymahačů, lichvářů, rozhodců, exekucí a v neposlední řadě právníku kteří si z práva udělali byznys. Jsem zvědavá, kdo bude za 10-20 let živit tento stát a vytvářet hodnoty, státní úředníci určitě také ne. Ale přesto se najdou slušní a poctiví lidé, tak je neházejte do jednoho pytle.
Dobrý den,
dobrý finanční poradce je něco jako dobrý osobní kouč - vysokoškolsky vzdělaný člověk v oboru, který celý život pracoval ve firemních financích pro nadnárodní firmy, procestoval svět, vychoval děti a na stará kolena chce (za úplatu) předávat své zkušenosti jiným. Takového poradce jsem ještě nepotkal. Zato dennodenně vídám spousta jinak na trhu práce neuplatnitelných lidí, kteří hučí lidem do hlavy nesmysly a místo přímé úplaty s předem danou hodinovou sazbu za konzultaci jsou placeni provizně od bank a pojišťoven podle toho, co komu prodají. Toto není dobré finanční poradenství.
Ohledně Vaší námitky neznalosti oboru nesouhlasím:
1) půjčky - právě proto tu máme RPSN, aby půjčka byla snadno porovnatelná (pokud někdo uvádí chybnou RPSN, má to řešit ČNB - a především, lidé si nemají půjčovat u neznámých garážových firem, jejichž reklamu viděli na černém výlepu pouličního osvětlení)
2) oprava auta, stavba domu, atd. - ale tady si přece taky nenajímáme poradce, který nám doporučí konkrétní autoservis nebo konkrétní stavební firmu. Je třeba více osobní odpovědnosti - podívat se na dvě tři nabídky, poptat se známých na zkušenosti, kde výměnou oleje se skutečně rozumí výměna oleje a ne jen dolití jednoho litru a propláchnutí filtru, atd.
3) dospělý svéprávný člověk (který má mimochodem volební právo, kterým zásadně ovlivňuje chod celé společnosti) by měl být schopen porovnání ve style "hypotéka 1 s úrokem 2% a poplatkem 200 Kč měsíčně je méně výhodná než hypotéka 2 s úrokem 2,01% a poplatkem 0 Kč měsíčně". Valná většina lidí by tohoto porovnání schopna byla, kdyby jim tzv. finanční poradci nehučeli do hlavy nesmysly o zázračných nabídkách.
Tedy ano, souhlasím, že nelze strkat všechny do jednoho pytle, a tedy že i na trhu finančního poradenství je teoreticky nenulová pravděpodobnost výskytu dobrého poradce. Stejně tak je tomu u podomního prodeje, Amway, pojišťovacích makléřů, atd. Ale protože na jednoho dobrého poradce/prodejce připadají desetitisíce těch špatných, je pro lidi přínosnější a mnohem bezpečnější strčit všechny do jednoho pytle a všem se vyhnout obloukem.
Více info o finančním poradenství nabízím v tomto 3 roky starém článku - Finanční poradenství po česku.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, v pátek mě kontaktovali z AiRally, vybrali si ode mě na mé jméno půjčky s tím, že peníze převedou na kryptoměny s tím, že až dokončíme proces, že vše vrátí i s výdělkem. Vše jsem ihned nahlásila na policií, na Revolut, dodala jsem i policejní protokol, zablokovala jsem účet. Ted jde o to, jaká je šance, že peníze získám zpět. Vše řeší Revolut, KB banka a Police, vše je už na kriminálce.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat - letos v květnu mi skončila insolvence. Bohužel jsem byla nucena vzít si v srpnu letošního roku 4 nebankovní půjčky, které jsem samozřejmě plánovala zaplatit, ale co čert nechtěl, zůstala jsem úplně sama se dvěma malými dětmi a na rodičovském příspěvku. Tudíž jsem nedokázala zaplatit ani první splátku, zkrátka nic. Teď u jedné společnosti došlo bohužel k zesplatnění a u dalších tří k tomu dojde v nejbližší době. Uplynula už 5 denní lhůta pro zaplacení celé částky na té první půjčce, tato částka je během 3 měsíců více než dvojnásobek toho co jsem si půjčila. Mě by teď ovšem zajímalo, co bude následovat, nebo co můžu udělat? Kdy dojde k exekuci? Případně bude tato exekuce na účet nebo na rodičovský příspěvek? Znamená to, že už v prosinci mi nepřijde žádná koruna, nebo to nějaký čas trvá? Jak to teď bude prosím, můžete mi poradit?
Moc dekuji
Dobrý den, mám jako dědic po mém zemřelém otci nárok nechat si za úplatu vytisknout výpisy z jeho bankovního účtu za poslední rok od jeho úmrtí? Banka mě odmítla, že na to nemám právo, kvůli bankovním tajemství. U notáře jsem podepisoval usnesení, že přebírám i otcovy dluhy, tak i majetek. Proto mi to přijde od banky dost nekorektní. Stěžují mi situaci, protože budu muset čekat až přijdou upomínky (třeba i s penále), místo toho abych to řešil předem. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, měl bych otázku týkající se zdanění kryptoměn, nicméně se nejedná o klasický prodej se ziskem. Popíši situaci. Vlastním např. 1 BTC zakoupený na ceně 50 000$. Tento BTC zamknu v DeFi protokolu jako collateral a vůči němu si půjčím USDT v hodnotě nákupu zboží na eshopu (pro jednoduchost výpočtu dejme tomu 10 000 USDT). Jakou formou se daní nákup zboží, pokud jej provedu na ceně 100 000$ za BTC? Hraje ve výpočtu daně nějakou roli hodnota collateralu v rámci DeFi platformy? Nebo se daň počítá z rozdílu hodnoty 10 000 USDT v době půjčky vs doba realizace nákupu na eshopu (okamžik konverze na CZK): Logicky by mi vycházelo, že možnost druhá (BTC jsem neprodal, čímž jsem de facto nerealizoval zisk z jeho ceny), nicméně v oblasti daní jsem ne úplně zkušený a neznám přesné vyznění zákona v této oblasti.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Již vyšly statistiky České bankovní asociace, nyní se tedy můžeme podívat na informace za měsíc říjen, které vyznívají veskrze pozitivně.
Plánujete investice do krypta? Pak byste měli být umět bezpečně rozpoznat krypto podvody, a také vědět, jak se chránit. Kryptoměny nabízejí skvělé investiční příležitosti, ale zároveň jsou lákadlem pro podvodníky. Shromáždili jsme pro vás ty nejdůležitější tipy, jak se vyhnout podvodům a podvodným kryptoměnovým projektům, jak nenaletět na phishing krypta a co dělat, pokud už jste své peníze podvodníkům přece jen poslali.
Máte v hlavě velké podnikatelské plány, které vám však narušuje představa toho, jak budete muset dlouho řešit nejrůznější administrativní úkony? V takovém případě je koncept prodeje takzvané ready-made společnosti určený přesně pro vás. Proč je právě tento způsob tak výhodný a co všechno klientovi přinese? Zdroj obrázku: Pixabay.com