Dobrý den, v září 2015 si u nás v domě koupil byt pán pro svoji sestru. Kupní cena byla 1.500000 ,-+ movité věci 550.000,- celkem 2.050.000,-. Daň byla 60.000,- (4%) Vše placeno hotově. Nyní sestra byt prodává a o koupi má zájem moje dcera. Celková cena je stejná 2.050.000,- půl ceny placeno hotově a půl ceny přes hypotéku. Nyní nám advokát řekl, že daň musí být 18% vzhledem k tomu, že se byt prodává takhle rychle. Že se odnového roku nesmí 3 roky prodat, a pokud se bude prodávat, že daň je takto navýšená. Nemohu nikde najít žádný zákon či vyhlášku, která by toto upravovala. V případě, že to platí by byla cena bytů daleko vyšší. Můžete mi prosím poradit. Děkuji Gita.Han.
Dobrý den,
při každém převodu nemovitosti se platí daň z převodu nemovitosti (4%). Zatím ji stále platí prodávající (a kupující je ručitelem) není-li dohodnuto v kupní smlouvě jinak, ale v Poslanecké sněmovně jde do finálního kola zákon, který toto změní na "daň z nabytí nemovitosti", kterou bude platit kupující (bude platit pravděpodobně od března/dubna 2016). Tedy na to pozor, kupní cena by mělo být o 4% nově nižší (protože pak budete muset platit daň Vy coby kupující). Tato 4% se platí pouze z hodnoty nemovitosti (tedy ve Vašem případě 1,5 mil. K), nikoliv z prodeje movitých věcí (0,55 mil. Kč).
Další záležitostí je srážková daň z příjmu (15%), kterou platí prodávající v případě, že byt nevlastnil min. 5 let nebo v něm neměl min. 2 roky trvalé bydliště nebo do 1 roku od prodeje bytu si za utržené peníze nekoupí novou nemovitost. Těchto 15% se počítá pouze z rozdílu "prodejní cena - původní kupní cena" (daní se jen čistý zisk nabytý z držení nemovitosti) - tedy pokud si částky budou rovny, neplatí se daň žádná. Tato daň z příjmu se nevztahuje u fyzických osob na věci movité.
Vás tedy coby kupujícího trápí pouze 4% daň z převodu nemovitosti. Zbytek je věcí prodávajícího (který třeba plánuje peníze použít na koupi jiné nemovitosti a pak nic platit nebude tak jako tak...ale to je čistě jeho věc).
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, jsem v insolvenci, ale únorový příjem mi bude dělat 14 800 Kč. Mám strach, že mi to zruší. Podle výpočtu kalkulačky nemám ani na tu nejnižší splátku, budu v mínusu 1 000 Kč. Ale jsem ochotná to dorovnat. Můžou mi oddlužení zrušit? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, po zemřelé babičce probíhá dědické řízení, které ještě není u konce. Co se týče účtu, hotovost se následně rozdělí mezi dědice (stav ke dni úmrtí). Co se ale stane s penězi, které přijdou na účet až po několika dnech od úmrtí? Děkuji za odpověď. Kateřina
Dobrý den, mám dotaz. Mám půjčku u nebankovní společnosti a dali mi tam úroky, A hrozí, že přijde nějaký interní pracovník. Zajímá mě, co může interní pracovník udělat. A jestli je nejdřív potřeba to dát k soudu, aby přišel exekutor nebo aby mi sáhli na účet. A jestli musí nejdřív poslat písemně, že se něco takové bude dít. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, před dvěma lety jsem měl exekuci a blokaci na účtu, kdy jsem využil svého práva na jednorázový výběr. Exekuce byla následně vyřešena a účet mi byl odblokován a mohl jsem ho opět volně používat. Nyní mi byl účet opětovně zablokován kvůli exekuci a chci se zeptat - když se jedná o novou exekuci a novou blokaci, mám nárok na jednorázový výběr ve výši trojnásobku životního minima? Děkuji za odpověď
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.