Dobrý den, ráda bych si v budoucnu pořídila pro sebe malý byt (1+1) v menším městě. Je to vůbec reálné, jestliže: mám naspořeno pouze 100 000, můj výdělek činí cca 18 tis. čist., je mi 39 let. Jaké jsou podmínky bank ohledně hypoték? Lze předpokládat, jak se budou hypotéky vyvíjet za 5, 10 let? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
pořídit si vlastní bydlení je velmi dobrý nápad, jedno z nejlepších životních rozhodnutí. Nejvíce je rozdíl "vlastní byt versus nájem" vidět v důchodu, kdy senioři ve vlastním si žijí velmi slušně oproti seniorům v nájmu, kteří většinu svého důchodu dají právě za nájem. Jít do důchodu s vlastní střechou nad hlavou je mnohem lepší než např. s penzijním připojištěním (ideální je oboje, ale pokud finance nestačí, lepší bydlení) - peníze na hodnotě ztrácí, nemovitost se naopak zhodnocuje a navíc řeší Vaši potřebu bydlet.
Je dobré si nepůjčovat více než 90% hodnoty bytu - tedy máte-li našetřeno 100 000 Kč, byt by neměl stát více než 1 mil. Kč. Banky občas jsou ochotny půjčit i více, ale za násobně vyšší úrok. Doba splácení nesmí překročit věk 65-70 let, tedy pokud si půjčíte nyní, budete moci splácet max. 26-31 let (déle než 30 let nedoporučuji). Aktuální nejlepší úroková sazba pro novou hypotéku je 1,64-1,68% při fixaci na 5 let. Výdělek 18 000 Kč čistého není vůbec špatný, je to v hrubém mediánová mzda, kterou pobírá polovina lidí - tedy postačující.
Jak se bude situace s úroky vyvíjet za 5-10 let Vám nikdo bez vlastnictví křišťálové koule 100% nepotvrdí. Jedna skupina analytiků si myslí, že nás čeká dlouhé období nízkých úroků. Druhá skupina analytiků očekává opětovný nárůst sazeb v horizontu 5-10 let. I kdyby úroky narostly, lze očekávat, že za 5-10 let budete mít vyšší plat, tedy bude z čeho splácet. Pokud by navíc došlo k nárůstu cenové hladiny, projevilo by se to i na výrazně vyšším nájmu. Tedy buď platit vyšší splátky za úvěr nebo vyšší nájem.
Hypotéka 900 000 Kč vychází při délce splácení 25 let a úroku 1,64% na zhruba 4 500 Kč měsíčně. Bude-li se Vám dařit lépe, můžete ročně doplatit bance až 20% z hypotéky zdarma (či při každém výročí fixace - každých 5 let - doplatit libovolnou část úvěru). Ročně na úrocích zaplatíte zhruba 15 000 Kč, o které si můžete snížit daňový základ pro daň z příjmu. Stát Vám tedy na dani vrátí za hypotéku 2 250 Kč - cca 200 Kč z každé měsíční splátky.
Vyplníte-li formulář na hypotéky zde, kolegové Vás osloví s konkrétní nabídkou.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, jsem v insolvenci, ale únorový příjem mi bude dělat 14 800 Kč. Mám strach, že mi to zruší. Podle výpočtu kalkulačky nemám ani na tu nejnižší splátku, budu v mínusu 1 000 Kč. Ale jsem ochotná to dorovnat. Můžou mi oddlužení zrušit? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, po zemřelé babičce probíhá dědické řízení, které ještě není u konce. Co se týče účtu, hotovost se následně rozdělí mezi dědice (stav ke dni úmrtí). Co se ale stane s penězi, které přijdou na účet až po několika dnech od úmrtí? Děkuji za odpověď. Kateřina
Dobrý den, mám dotaz. Mám půjčku u nebankovní společnosti a dali mi tam úroky, A hrozí, že přijde nějaký interní pracovník. Zajímá mě, co může interní pracovník udělat. A jestli je nejdřív potřeba to dát k soudu, aby přišel exekutor nebo aby mi sáhli na účet. A jestli musí nejdřív poslat písemně, že se něco takové bude dít. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, před dvěma lety jsem měl exekuci a blokaci na účtu, kdy jsem využil svého práva na jednorázový výběr. Exekuce byla následně vyřešena a účet mi byl odblokován a mohl jsem ho opět volně používat. Nyní mi byl účet opětovně zablokován kvůli exekuci a chci se zeptat - když se jedná o novou exekuci a novou blokaci, mám nárok na jednorázový výběr ve výši trojnásobku životního minima? Děkuji za odpověď
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.