Dobrý den, ráda bych si v budoucnu pořídila pro sebe malý byt (1+1) v menším městě. Je to vůbec reálné, jestliže: mám naspořeno pouze 100 000, můj výdělek činí cca 18 tis. čist., je mi 39 let. Jaké jsou podmínky bank ohledně hypoték? Lze předpokládat, jak se budou hypotéky vyvíjet za 5, 10 let? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
pořídit si vlastní bydlení je velmi dobrý nápad, jedno z nejlepších životních rozhodnutí. Nejvíce je rozdíl "vlastní byt versus nájem" vidět v důchodu, kdy senioři ve vlastním si žijí velmi slušně oproti seniorům v nájmu, kteří většinu svého důchodu dají právě za nájem. Jít do důchodu s vlastní střechou nad hlavou je mnohem lepší než např. s penzijním připojištěním (ideální je oboje, ale pokud finance nestačí, lepší bydlení) - peníze na hodnotě ztrácí, nemovitost se naopak zhodnocuje a navíc řeší Vaši potřebu bydlet.
Je dobré si nepůjčovat více než 90% hodnoty bytu - tedy máte-li našetřeno 100 000 Kč, byt by neměl stát více než 1 mil. Kč. Banky občas jsou ochotny půjčit i více, ale za násobně vyšší úrok. Doba splácení nesmí překročit věk 65-70 let, tedy pokud si půjčíte nyní, budete moci splácet max. 26-31 let (déle než 30 let nedoporučuji). Aktuální nejlepší úroková sazba pro novou hypotéku je 1,64-1,68% při fixaci na 5 let. Výdělek 18 000 Kč čistého není vůbec špatný, je to v hrubém mediánová mzda, kterou pobírá polovina lidí - tedy postačující.
Jak se bude situace s úroky vyvíjet za 5-10 let Vám nikdo bez vlastnictví křišťálové koule 100% nepotvrdí. Jedna skupina analytiků si myslí, že nás čeká dlouhé období nízkých úroků. Druhá skupina analytiků očekává opětovný nárůst sazeb v horizontu 5-10 let. I kdyby úroky narostly, lze očekávat, že za 5-10 let budete mít vyšší plat, tedy bude z čeho splácet. Pokud by navíc došlo k nárůstu cenové hladiny, projevilo by se to i na výrazně vyšším nájmu. Tedy buď platit vyšší splátky za úvěr nebo vyšší nájem.
Hypotéka 900 000 Kč vychází při délce splácení 25 let a úroku 1,64% na zhruba 4 500 Kč měsíčně. Bude-li se Vám dařit lépe, můžete ročně doplatit bance až 20% z hypotéky zdarma (či při každém výročí fixace - každých 5 let - doplatit libovolnou část úvěru). Ročně na úrocích zaplatíte zhruba 15 000 Kč, o které si můžete snížit daňový základ pro daň z příjmu. Stát Vám tedy na dani vrátí za hypotéku 2 250 Kč - cca 200 Kč z každé měsíční splátky.
Vyplníte-li formulář na hypotéky zde, kolegové Vás osloví s konkrétní nabídkou.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, chci se zeptat - jak dlouho zpětně bude banka kontrolovat mé údaje z výpisu z účtu?
Chci si vzít hypotéku, ale před 2 roky mi odcházela výplata na účet sázkových kanceláři.
Bude se teď, když dva roky nesázím, banka zajímat o tuto dva roky starou záležitost? Děkuji
Dobrý den, plánuji koupi bytu v družstevním vlastnictví a jeho další pronájem. Nikde na internetu jsem nenarazil na informace, zda lze úroky z úvěru na pořízení takového bytu uplatnit jako náklad (při danění "skutečnými náklady") a zda lze uplatňovat odpisy takového bytu. Dříve jsem pronajímal byt, ve kterém teď hodlám bydlet. Příjem z pronájmu tohoto bytu jsem danil paušálem. Pokud dejme tomu od příštího roku začnu pronajímat jiný byt, mohu si zvolit danění skutečnými náklady? Byt, který jsem danil paušálem, již nepronajímám. Pokud si mohu zvolit, jak se postupuje, pokud bych začal opět původní byt, který jsem danil paušálem, opět pronajímat a druhý koupený byt bych danil skutečnými náklady? Děkuji, s pozdravem, Josef
Dobrý den, po měsíci v nové práci jsem onemocněl (zkušební doba 2 měsíce). Během neschopnosti jsem si našel lepší práci. Mohu dát výpověď ve zkušební době během pracovní neschopnosti? A ještě pár dní být na neschopence než nastoupím do nové práce? Nebo musím dát výpověď až když ukončím neschopenku? Mockrát dekuji
Dobrý den, přítel poctivě splácí své závazky, má exekuci na plat. Přesto nás navštívil exekutor, velmi nepříjemný, kamera zapnutá. Vzali klíče od auta, majetek v autě nezapsán (autolékárnička, stan, osobní věci). Můžeme se nějak bránit, když splácíme? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, něco podobného se stalo i mně a stálo mě to bezmála 200 000 Kč Pan Marek Klos, bylo-li to jeho jméno. Už měsíc se potýkám z odrážením společností zprostředkováním půjček. Policie koná, ale to asi nestačí. Tato firma by se měla dostat do povědomí jako neseriózní. Je mi 72 let a nikdy jsem neměla opletačky se zákonem.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Český trh s nemovitostmi prochází výraznými změnami. Zatímco ceny nemovitostí po covidové pandemii prudce vzrostly a hypotéky zdražily, mnoho lidí bylo nuceno volit nájemní bydlení. Počet lidí žijících v nájmu se zvýšil z 1,9 milionu v roce 2011 na současných 2,5 milionu, jak ukazují data Erste Group.
Přemýšlíte nad vánoční půjčkou, abyste mohli svým blízkým dopřát štědřejší svátky? Než se unáhlíte, přečtěte si, proč jsou vánoční půjčky považovány za jedny z nejrizikovějších finančních produktů a jak celá pětina dlužníků končí v problémech se splácením. Článek vám pomůže pochopit, kdy může být vánoční půjčka přijatelným řešením, jaké jsou její skutečné náklady a hlavně: jaké bezpečnější alternativy máte k dispozici.
Hledáte bydlení, které vám nezruinuje rozpočet? Přemýšlíte, kde v České republice můžete měsíčně zaplatit nejméně za pronájem bytu? Sestavili jsme přehled měst a regionů, kde jsou nájmy nejlevnější. Ale i těch, kde za nájem dáte největší část příjmů (odpovídajících průměru pro danou lokalitu). Ukážeme, kolik lidí platí jak vysoké nájemné a jestli v menším městě vždycky vydáte za bydlení méně než ve velkoměstě. Víte, co snižuje nájem a jak na něm ušetřit?