Dobry den, u UB jsme měli hypoteční úvěr na byt ve výši 3 025 309 Kč, datum zahájení od 12.5.2010 a máme stále u banky vedený osobní účet, který jsme připraveni kdykoliv zrušit v případě nevyhnutelnosti okolností. Zároveň jsme dne 12.5.2010 složili u banky zálohu ve výši 93 000 Kč ve prospěch pojištění pro případ neschopnosti splácet hypoteční úvěr Smlouva o zřízení zástavního práva k pohledávce z termínovaného vkladu u banky Tato smlouva nebyla ze strany banky řádně dodržována, zejména čl. VII. Realizace zástavního práva. V roce 2015 byl v zahraničí. Komunikovali jsme s bankou, aby zálohu ve výši 93 000 Kč použila ve prospěch splátek. Ze strany banky nám byla přislíbena čekací doba na splnění zaplacení splátek. V roce 2016 jsme se rozhodli byt prodat a postavit si rodinný dům. Hypoteční úvěr jsme po dohodě s bankou splatili a ukončili dne 25.8.2016. a zápisy v bankovním registru CBCB nedělala (v korespondenci banky je uvedeno, že i v případě, že by banka pro úhradu dlužných splátek použila zastavěný termínovaný vklad, informace o porušení platební morálky by v registrech vykazovala). Úroky z vkladu ve výši 8 400 Kč byly zaslány na účet navrhovatele. Dne 6.9.2016 jsme koupili pozemek na stavbu rodinného domu, nechali zpracovat proekt a začali jsem jednat o novém hypotečním úvěru s bankami. Dne 17.10.2016 obstaral výpis z CBCB. Teprve díky tomuto výpisu z bankovního registru jsem se dozvěděl, že mi vznikly negativní zápisy od roku 2010, zejména v roce 2015 v případě nesplacení čtyř splátek ve výši 46 813 Kč (maximální výše nesplacených splátek v době od 2010 - 2016), kdy navrhovateli banka poskytla čekací dobu a v roce 2016 za zpoždění splátky v období 4/16 ve výši 1 108 Kč, zpoždění 6 dní a splátky v období 6/2016 ve výši 11 288 Kč, zpoždění 4 dny. Bulo podano nikolik reklamace 30.01 podan podmet na ČNB a bankovniho auditora poradte prosim banky pravnika cokoliv co pomuze Dekuji
Dobrý den,
banky do registrů zanášejí veškeré negativní a pozitivní záznamy (placení včas stejně jako zpoždění pouhých pár dnů). Příliš nerozumím "složení zálohy ve výši 93 000 Kč pro případ neschopnosti splácet". Jako že jste bance na speciální účet složili 93 000 Kč a řekli jí, aby si v případě neplacení řádných splátek dluh strhla z této úložky? A následně jste neplatili včas, banka si z této úložky strhávala splátky a zároveň vám dala záznam do registrů (zpozdné pár dnů)?
Pokud to bylo takto, bude záležet na smluvních podmínkách této speciální úložky, která je poměrně nestandardní. Bylo-li sjednáno např. "v případě prodlení splátky 6 pracovních dní" se peníze srazí ze zálohy", Vy jste několikráte včas nezaplatili a banka si to vždy po 6 dnech strhla ze zálohy, pak se mi zdá vše v pořádku. Reálně došlo k prodlení se splacením (o těch 6 dnů), a proto dala banka záznam do registrů. Následně místo vypovězení smlouvy, zesplatnění úvěru či exekuce byla dle dohody použita záloha.
Nebylo případně jednodušší ponechat o 93 000 Kč více na svém účtu, ze kterého se splácela hypotéka, a na splátky zadat trvalý příkaz k platbě? Takto byste měl vždy jistotu, že splátka bude zaplacena včas a efekt rezervy by byl stejný.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, jsem v insolvenci, ale únorový příjem mi bude dělat 14 800 Kč. Mám strach, že mi to zruší. Podle výpočtu kalkulačky nemám ani na tu nejnižší splátku, budu v mínusu 1 000 Kč. Ale jsem ochotná to dorovnat. Můžou mi oddlužení zrušit? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, po zemřelé babičce probíhá dědické řízení, které ještě není u konce. Co se týče účtu, hotovost se následně rozdělí mezi dědice (stav ke dni úmrtí). Co se ale stane s penězi, které přijdou na účet až po několika dnech od úmrtí? Děkuji za odpověď. Kateřina
Dobrý den, mám dotaz. Mám půjčku u nebankovní společnosti a dali mi tam úroky, A hrozí, že přijde nějaký interní pracovník. Zajímá mě, co může interní pracovník udělat. A jestli je nejdřív potřeba to dát k soudu, aby přišel exekutor nebo aby mi sáhli na účet. A jestli musí nejdřív poslat písemně, že se něco takové bude dít. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, před dvěma lety jsem měl exekuci a blokaci na účtu, kdy jsem využil svého práva na jednorázový výběr. Exekuce byla následně vyřešena a účet mi byl odblokován a mohl jsem ho opět volně používat. Nyní mi byl účet opětovně zablokován kvůli exekuci a chci se zeptat - když se jedná o novou exekuci a novou blokaci, mám nárok na jednorázový výběr ve výši trojnásobku životního minima? Děkuji za odpověď
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.