Dobrý den, již cca 20 let mám kreditku u jedné banky, pravidla znám a respektuji, za tu dobu jsem kartou zaplatil (a bance splatil) pár milionů, moje platební morálka je bezchybná. Využívám její výhody, především bezúročné období. Myslel jsem, že mě nic nemůže překvapit, ale stalo se toto: Koncem února jsem platbou online v eshopu zaplatil 30 tisíc, takže spolu s běžnými únorovými nákupy za celkových cca 20 tisíc byl na únorovém výpise koncový dluh 50 tisíc - pokud celou částku uhradím do 25.března, bude to bezúročné. Ale eshopové zboží jsem po pár dnech vrátil a již 2.března jsem měl na kartě zpět od obchodníka připsáno těch 30 tisíc. Bance jsem v termínu proto uhradil jen zbylých 20 tisíc (na korunu přesně, aby bylo jasné, jak je to myšleno). Přesto mi byly na následujícím březnovém výpise naúčtovány úroky přes 1000 Kč, protože podle obchodních podmínek i podle pokynu na výpisu je potřeba pro využití bezúročného období uhradit KLIENTEM úplně CELOU koncovou částku (vratky obchodníků prý nemají tuto vlastnost). Toto ale nemělo praktický smysl, když už ty peníze byly dávno připsány zpět obchodníkem (i přes další provedené březnové platby kartou u obchodníků bych se tím dostal do pěticiferného přeplatku, což je vlastně i v rozporu s obecným účelem kreditních karet). Třikrát jsem bance psal a uváděl různé argumenty, ale banka se prostě točí na obchodních podmínkách, z nichž nepřipouští výjimku. Přitom k té situaci došlo jen díky té meziměsíční hranici - kdyby se nákup i vratka provedly v témže měsíci (a je jedno, zda v únoru či v březnu), vůbec by problém nevznikl. Přitom více než polovina vyměřené tisícovky za úroky vzniká jako úrok za těch 30 tisíc od okamžiku nákupu koncem února až do konce března. Pokud ale vrácená platba má svůj specifický charakter, tak by měla mít i své specifické úročení maximálně jen na těch několik dní, než byla vrácena. Takto měla banka svých 30 tisíc už na počátku března od obchodníka zpět, ale mě je až do konce března plně úročila. V obchodních podmínkách jsem k tomu nic nenašel, ale přijde mi to přinejmenším v rozporu s dobrými mravy. Za správné nadále považuji nehradit úroky vůbec žádné, ale jak vidíte, nebráním se kompromisu, jenže ani s návrhem na vynulování úroků ze stornované platby za období po jejím vrácení jsem u nich nepochodil. Co si o celé situaci myslíte? Neexistují třeba nějaká obecná pravidla nadřazená jejich obchodním podmínkám? Mám nějakou šanci? Zkusil bych třeba i jejich jejich ombudsmana, ale oni ho zřízeného vůbec nemají. Děkuji za radu a pokud to k něčemu bude, mohu následně uvést, o jakou banku konkrétně jde.
Dobrý den,
z morálního hlediska je toto samozřejmě nepochopitelné, ale v případě sporu by mohl nad zdravým rozumem vyhrát puristický výklad obchodních podmínek banky pro kreditní karty. Doporučit lze pouze jediné - změňte banku.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, chci se zeptat - jak dlouho zpětně bude banka kontrolovat mé údaje z výpisu z účtu?
Chci si vzít hypotéku, ale před 2 roky mi odcházela výplata na účet sázkových kanceláři.
Bude se teď, když dva roky nesázím, banka zajímat o tuto dva roky starou záležitost? Děkuji
Dobrý den, plánuji koupi bytu v družstevním vlastnictví a jeho další pronájem. Nikde na internetu jsem nenarazil na informace, zda lze úroky z úvěru na pořízení takového bytu uplatnit jako náklad (při danění "skutečnými náklady") a zda lze uplatňovat odpisy takového bytu. Dříve jsem pronajímal byt, ve kterém teď hodlám bydlet. Příjem z pronájmu tohoto bytu jsem danil paušálem. Pokud dejme tomu od příštího roku začnu pronajímat jiný byt, mohu si zvolit danění skutečnými náklady? Byt, který jsem danil paušálem, již nepronajímám. Pokud si mohu zvolit, jak se postupuje, pokud bych začal opět původní byt, který jsem danil paušálem, opět pronajímat a druhý koupený byt bych danil skutečnými náklady? Děkuji, s pozdravem, Josef
Dobrý den, po měsíci v nové práci jsem onemocněl (zkušební doba 2 měsíce). Během neschopnosti jsem si našel lepší práci. Mohu dát výpověď ve zkušební době během pracovní neschopnosti? A ještě pár dní být na neschopence než nastoupím do nové práce? Nebo musím dát výpověď až když ukončím neschopenku? Mockrát dekuji
Dobrý den, přítel poctivě splácí své závazky, má exekuci na plat. Přesto nás navštívil exekutor, velmi nepříjemný, kamera zapnutá. Vzali klíče od auta, majetek v autě nezapsán (autolékárnička, stan, osobní věci). Můžeme se nějak bránit, když splácíme? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, něco podobného se stalo i mně a stálo mě to bezmála 200 000 Kč Pan Marek Klos, bylo-li to jeho jméno. Už měsíc se potýkám z odrážením společností zprostředkováním půjček. Policie koná, ale to asi nestačí. Tato firma by se měla dostat do povědomí jako neseriózní. Je mi 72 let a nikdy jsem neměla opletačky se zákonem.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Hledáte bydlení, které vám nezruinuje rozpočet? Přemýšlíte, kde v České republice můžete měsíčně zaplatit nejméně za pronájem bytu? Sestavili jsme přehled měst a regionů, kde jsou nájmy nejlevnější. Ale i těch, kde za nájem dáte největší část příjmů (odpovídajících průměru pro danou lokalitu). Ukážeme, kolik lidí platí jak vysoké nájemné a jestli v menším městě vždycky vydáte za bydlení méně než ve velkoměstě. Víte, co snižuje nájem a jak na něm ušetřit?
Co je zajištění úvěru a jaké má formy? Zajištění úvěru je způsob, kterým se věřitel chrání před rizikem nesplácení úvěru, a může zahrnovat nemovitosti, osobní záruky nebo jiné prostředky. Právě to, jaké zajištění je vyžadováno, závisí na druhu úvěru a bonitě dlužníka.
Chcete vědět, kolik peněz obdržíte každý měsíc na účet po odečtení daně a sociálního a zdravotního pojištění a kolik peněz za vás odvede váš zaměstnavatel? Tyto informace vám poskytne mzdová kalkulačka, do které stačí zadat hrubou mzdu a daňové slevy a získáte výpočet čisté mzdy.