Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #24195,Banka zablokovala účet obchodním partnerům

Banka zablokovala účet obchodním partnerům, Banka

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč
24.10.2024 Banka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na něco podobného k blokaci účtu. Mým zahraničním partnerům se toto stalo také, že jim banka zablokovala peníze a trvá to nyní již už více jak 3 týdny. Subfirmy a pracovníci nedostali zaplaceno, takže hromadně odcházejí. Nechápu to, že banka bez jakéhokoliv důkazu zadržuje peníze a v podstatě ani nekomunikuje. Měl jsem vždy za to, že podnět k nějaké blokaci konta musí přijít od Policie a ne že si to Banka udělá sama? Uvědomuje si vůbec Banka, že tímto způsobem může i položit jakoukoliv firmu? Když tato škoda nastane, kdo to zaplatí? Nemohu se ubránit dojmu, že tento způsob v mnoha případech neoprávněného zadržování peněz bankám náramně vyhovuje, jelikož ten kapitál pro další investice musí být závratný.

Dobrý den, dle platné AML legislativy (proti praní špinavých peněz a financování terorismu) má banka povinnost identifikovat podezřelé platby a v případě nespolupráce majitele účtu/neschopnosti vše objasnit dochází k blokaci účtu a postoupení šetření Finančně analytickému útvaru Ministerstva financí. Je třeba apelovat na majitele účtu, který musí bance poskytnout součinnost a vše objasnit. Taktéž se poslední dobou rozmáhá nešvar, kdy se mnoho neplatičů vymlouvá na blokaci účtu bankou, nicméně v reálu jim nikdo účet neblokuje a dotyčným se jen nechce platit.