Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #12237,Brigáda pro rodiče

Brigáda pro rodiče, Daně

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč
30.12.2020 Daně

Dobrý den, s tátou jsem se domluvil, že když mu udělám web, tak mi koupí nový počítač, který si vzhledem k tomu, že studuji nemohu dovolit. Na počítač mi posílá peníze na můj spořící účet, z účtu mamky a z účtu jeho spolku. Táta je v insolvenci, mamka už jí má zaplacenou; ale bojím se, že by se do ni někdy v budoucnu mohl dostat i ten spolek. Jak to bude s těmi financemi? Hrozí mi v nějakém případě nějaký postih? Již mi bylo 15, takže jsem trestně odpovědný. Web jsem nedělal na dohodu o provedení práce či něco takového, jen čistě na domluvu. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Vy jste odvedl svou práci a dostal za ni dle dohody zaplaceno. Na tom není nic špatného ani trestného. Příležitostné příjmy do 30 000 Kč/rok jsou osvobozeny od daně z příjmu. Byla-li odměna do této výše, nemusíte ji zahrnovat do svého daňového přiznání.

Z hlediska insolvence takto nízkou částku nikdo řešit nebude, ale pokud by Vám otec daroval hodnotnější majetek před vstupem do insolvence (např. nemovitost), mohlo by se na věc pohlížet jako na snahu otce odklonit peníze před věřiteli (takovéto dary je možné stornovat až 3 roky zpětně). Nejen proto bývá výhodnější mít na odvedenou práci písemnou dohodu.