Dobrý den, jak se prosím ve výplatě správně "počítá dovolená" při směnách v nepřetržitém provozu? Jen na dny, kdy má být směna, předpokládám (v hodinách, samozřejmě)? Známý uvádí, že jim se to rovněž při 12ti hodinových směnách počítá OD-DO, za každý den, ne jen za dny, kdy mají směnu. Tak se jen ptám, děkuji.
Dobrý den, měl bych otázku týkající se zdanění kryptoměn, nicméně se nejedná o klasický prodej se ziskem. Popíši situaci. Vlastním např. 1 BTC zakoupený na ceně 50 000$. Tento BTC zamknu v DeFi protokolu jako collateral a vůči němu si půjčím USDT v hodnotě nákupu zboží na eshopu (pro jednoduchost výpočtu dejme tomu 10 000 USDT). Jakou formou se daní nákup zboží, pokud jej provedu na ceně 100 000$ za BTC? Hraje ve výpočtu daně nějakou roli hodnota collateralu v rámci DeFi platformy? Nebo se daň počítá z rozdílu hodnoty 10 000 USDT v době půjčky vs doba realizace nákupu na eshopu (okamžik konverze na CZK): Logicky by mi vycházelo, že možnost druhá (BTC jsem neprodal, čímž jsem de facto nerealizoval zisk z jeho ceny), nicméně v oblasti daní jsem ne úplně zkušený a neznám přesné vyznění zákona v této oblasti.
Dobrý den, tento rok jsme prodali nemovitost, kterou jsme měli s ženou ve vlastnictví 50/50. Nemovitost jsme vlastnili od roku 2017 a bydleli jsme v ní do roku 2023. Dle dostupných informacích chápu, že zisk z prodeje nemusíme danit z důvodu splnění osvobození. Cena nemovitosti byla do 5 mil. Musí být tento prodej uveden v daňovém přiznání z přijmu fyzických osob? Přiznání nám běžně dělá zaměstnavatel.
Dobrý den, potřebovala bych poradit. Moje situace je taková - jsem studentka, je mi devatenáct let a chtěla jsem si přivydělat nějaké peníze. Zjistila jsem, že jedna aplikace, kde zveřejňují pohádky, hledá autory, kteří by jim ty pohádky napsali. Tak jsem jednu vytvořila a podepsala jsem licenční smlouvu. Až potom jsem se dozvěděla, že vůbec nevím, jak postupovat v případě zdanění, jelikož vyjádření jejich účetnictví znělo takhle:
„V zmysle zákona o dani z príjmov, ak daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou (napr. občan ČR) neuplatní postup podľa § 43 ods. 14 ZDP (nezdaní sám vo svojom DP), daň z predmetných príjmov sa vyberá zrážkou vo výške 19 %. Ak daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou je rezidentom štátu, s ktorým má Slovenská republika uzatvorenú medzinárodnú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, zdaniteľnosť predmetných príjmov a výška dane môže byť modifikovaná touto medzinárodnou zmluvou.
A teda treba pozrieť čo hovorí zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia. V článku 12 Licenčné poplatky je uvedené, že licenčné poplatky t.j. platby za použitie akéhokoľvek autorského práva k literárnemu, umeleckému dielu sa môžu zdaniť len v ČR.
Záver: Na základe zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia nie je možné vysporiadať daň (zraziť daň) a autor bude musieť postupovať podľa legislatívy ČR. Autorovi sa vyplatí odmena v plnej výške a nebude sa mu zrážať žiadna daň.“
Teď nevím, jestli jsem se tím stala OSVČ, jestli musím podávat daňové přiznání, případně zda jsem neměla udělat ještě něco jiného. Vzhledem k tomu, že odměna je celkově 1 000 Kč, se domnívám, že by se mohlo jednat o nějakou výjimku, ale nejsem schopná k tomu dohledat relevantní informace.
Prosím, pokud můžete, nasměrujte mne správným směrem.
Dobrý den, plánuji koupi bytu v družstevním vlastnictví a jeho další pronájem. Nikde na internetu jsem nenarazil na informace, zda lze úroky z úvěru na pořízení takového bytu uplatnit jako náklad (při danění "skutečnými náklady") a zda lze uplatňovat odpisy takového bytu. Dříve jsem pronajímal byt, ve kterém teď hodlám bydlet. Příjem z pronájmu tohoto bytu jsem danil paušálem. Pokud dejme tomu od příštího roku začnu pronajímat jiný byt, mohu si zvolit danění skutečnými náklady? Byt, který jsem danil paušálem, již nepronajímám. Pokud si mohu zvolit, jak se postupuje, pokud bych začal opět původní byt, který jsem danil paušálem, opět pronajímat a druhý koupený byt bych danil skutečnými náklady? Děkuji, s pozdravem, Josef
Dobrý den, po měsíci v nové práci jsem onemocněl (zkušební doba 2 měsíce). Během neschopnosti jsem si našel lepší práci. Mohu dát výpověď ve zkušební době během pracovní neschopnosti? A ještě pár dní být na neschopence než nastoupím do nové práce? Nebo musím dát výpověď až když ukončím neschopenku? Mockrát dekuji
Dobrý den, od půlky roku jsem začala dělat na IČO, platím si vyměřené zálohy zdravotního a sociálního pojištění. Nyní jsem začala pracovat i na DPČ, kde jsem jim vyplnila čestné prohlášení, že odvody za sebe hradím ve vyměřené výši. Zajímá mě, zda při výdělku pod 3 499 Kč nebo nad 3 499 Kč musím tyto příjmy přiznávat do daní, které mě čekají. Popřípadě, zda je ještě nějaký rozdíl v tom, pokud mám na hlavní činnost IČO a k tomu 2 DPČ u dvou různých zaměstnavatelů. Děkuji
Dobrý den, v zaměstnání mám sjednanou zkušební dobu 3 měsíce. Po 2 měsících jsem onemocněl. Marodím rovněž 2 měsíce. Během nemoci jsem si našel lepší práci. Zkušební doba se o dobu nemoci prodlužuje, to jsem se dočetl. Platí to pro obě strany? Jak pro zaměstnavatele tak pro mě to prodloužení? Půjdu se uschopnit, tak jestli mohu dát výpověď ve zkušební době. Mockrát děkuji
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.